Uplácení voličů přijde i letos - poslanci chtějí ze státního rozpočtu posílat peníze do svých regionů.

Uplácení voličů přijde i letos - poslanci chtějí ze státního rozpočtu posílat peníze do svých regionů. | foto: MF DNES

Poslanci budou i přes zákaz opět „porcovat medvěda“

  • 686
Přímo v koaliční smlouvě si vládní strany zapověděly tradiční postup, kdy poslanci přehazují miliony ve státním rozpočtu a posílají je do svých krajů. Penězi na školy, chodníky a stadiony v podstatě uplácejí své voliče v domnění, že si zajistí znovuzvolení.

Letos se to dít nemělo, jenže členové Sněmovny handlovat chtějí. Navzdory dohodě stranických vůdců ODS, lidovců a zelených se bude proces nazývaný "porcování medvěda" opakovat i tento rok.

"Je to jednoduché: lidé vás neposuzují podle toho, jak často hlasujete, co říkáte ve Sněmovně, ale kolik jste donesl do svého volebního obvodu peněz. Takže nějaká částka na každého poslance, nepříliš vysoká, by asi i letos mohla být," říká otevřeně poslanec Pavel Suchánek z ODS.

Ve Sněmovně už leží přes šest set žádostí o dotace od obcí, sportovních klubů či občanských sdružení. Zrovna dnes Topolánkův kabinet svůj první reformní rozpočet schvaluje a žádá poslance, aby kvůli úsporám nenavrhovali žádné další výdaje.

Zdá se, že marně – výzvu k šetrnosti nehodlají poslechnout ani vlastní lidé. Sehnat v rozpočtu nějaké peníze je pro ně často hlavní smysl existence ve Sněmovně.

"Nejsem tak naivní, abych si myslel, že se poslanci vzdají práva navrhování nových výdajů. Ale budu velmi prosit, aby se nejednalo o medvěda, ale malého medvídka s dietou," žádá Kalousek, aby letos šlo o co nejmenší částku. 

Chuť "porcovat medvěda" si tedy poslanci nenechali zajít, ale letos alespoň slibují, že se budou mírnit. Prý už žádné miliony na umělý trávník třetí generace, osvětlení lyžařské sjezdovky či šatny u golfového hřiště jako v minulosti. Ale nějaké peníze domů prostě přinést musíme, odmítají výzvu vlády k šetrnosti.

"Ten systém tak prostě nastavený je. Na jedné straně je poslanec fackován, že porcuje medvěda. A na druhé straně se to po něm chce z jeho kraje, kde se ho ptají, proč nic nenavrhl," říká místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Sama už dostala několik žádostí ze svého regionu.

V minulých letech si poslanci rozebrali částky v rozmezí čtyři až osm miliard korun. Každý, kdo navrhne dotaci, musí také říct, z jaké kapitoly v rozpočtu peníze vzít.

Loni takto poslanci "vybrali" dvě miliardy korun z peněz připravených na příspěvky ke stavebnímu spoření a jednu miliardu z důchodů. Vláda je pak sháněla jinde.

Poslanec z ČSSD Miloslav Svoboda dokonce říká, že existovala jakási kvóta v milionech na jednoho poslance, kolik smí poslat domů. Víc vždy měli vládní poslanci než opoziční.

"Nedovedu si představit, že to letos bude jinak. Protože to je věcná stránka politiky, jde o snahu poslance se nejen zavděčit, ale dělat si dobré jméno v rámci politické kampaně," přiznává otevřeně Svoboda.

Vládní strany se přitom dohodly, že takové drancování rozpočtu musí skončit. Zákaz prosadili zelení.

"Jde o kupování voličů z veřejného rozpočtu a ještě netransparentním způsobem. Naší snahou bude letos to omezit na minimum a příští rok změnit pravidla," říká šéfka zelených poslanců Kateřina Jacques.

Je to vlastně špatně, posílat peníze na nejrůznější akce do regionů? Zastánci oblíbené praxe ji obhajují bonmotem, že jde o jediné smysluplně využité peníze z rozpočtu. Miliony jdou na konkrétní akce.

Kritici "porcování medvěda" vyčítají, že je to nesystémové přidělování dotací. Nezáleží, kdo příspěvek akutněji potřebuje, ale rozhoduje známost s poslancem. Pak to končí excesy, jako třeba devět milionů korun pro golfový areál ve Vésce u Olomouce díky známosti majitelů s Ivanem Langerem.

Na co podle vás myslí poslanci při "porcování medvěda"?

celkem hlasů: 4767

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. října 2007. Anketa je uzavřena.

NA SEBE
NA SEBE 4488

NA SVŮJ REGION
NA SVŮJ REGION 209

NA SVOU STRANU
NA SVOU STRANU 70


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video