Ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel...

Ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický ve sněmovně. | foto: ČTK

Politici chtějí zvednout platy jako soudci. Řeší, jak nenaštvat voliče

  • 401
Mezi poslanci narůstá nespokojenost s tím, jak se rozevírají nůžky mezi platy politiků a soudců, zjistila MF DNES. Politici se nyní snaží přijít na způsob, jak své platy zvýšit a zároveň si proti sobě nepoštvat většinu voličů.

Posledním impulzem pro nespokojenost politiků byl výrok Ústavního soudu z konce června, podle kterého by platy soudců měly stoupnout na trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Dosud je to 2,7násobek (více o zvýšení platů soudců zde).  Platy zákonodárců přitom zůstanou prakticky zmrazené – vláda je totiž příští rok plánuje zvednout o­ pouhé jedno procento (více o navýšení platů poslanců zde).

Plat řadového poslance (bez náhrad) je momentálně 55 ­900 korun, plat řadového soudce zhruba 65 tisíc. Příští rok by mu měl stoupnout na 71 800.

I přes nespokojenost, která jde napříč politickými stranami, politiky spojuje jediné: obavy z reakce voličů, pokud by prosazovali zvýšení svých platů. „Všichni zase budou říkat: Ne, my ty peníze navíc nechceme. A­ nakonec stejně budou závidět soudcům,“ říká sociální demokrat Vítězslav Jandák. Jeho kolega Stanislav Huml dodává, že zvýšení platu o jedno procento ani „nestojí za hlasování“.

„Pokusíme se ve výborech vést diskusi o navázání poslaneckého platu na plat ve veřejné správě nebo na průměrný plat,“ říká zase Marek Benda z ODS.

Část poslanců však dává průchod svým pocitům jen pod slibem anonymity. „Žádný jiný návrh než zvýšení o toto jedno procento podávat nebudeme, to by byla politická sebevražda,“ říká poslanec z levé části politického spektra. Politici se zkrátka chytili do pasti vlastního populismu, komentuje situaci politolog Tomáš Lebeda.

„Už se prohlubuje nerovnost mezi mocí zákonodárnou a výkonnou na jedné straně a soudní na straně druhé,“ dodává. Podle politologa Lebedy je jediné řešení: navázat platy různých složek moci na sebe navzájem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video