Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci a senátoři přiznali své příjmy

  21:56
Téměř polovina poslanců a senátorů si ke svým parlamentním platům ještě přivydělává. Do konce června měli povinnost zveřejnit kolik. Jeden milion dvě stě tisíc korun. To je částka, kterou si loni ke svému poslaneckému platu přivydělal šéf Poslanecké sněmovny a zároveň ODS Václav Klaus. Vyplývá to z jeho čestného přiznání.

Včera měli občané poprvé možnost zjistit, kolik si politici vydělali vloni mimo parlament a jaké kdo dostal dary či zda koupil nějaké nemovitosti.

Pokud však přiznání neodevzdají, nikdo je za to nepotrestá. Zákon totiž o žádných sankcích nehovoří. "Mnozí z nich opět přiznání odevzdali na poslední chvíli - podobně tomu bylo i loni," řekl včera tajemník mandátového a imunitního výboru Václav Šedivý.

Počet zákonodárců, kteří si přilepšují, se už léta nemění. I letos je jich přibližně polovina. Zpravidla zasedají v dozorčích radách akciových společností, píší články či mají další funkci na radnicích ve svém bydlišti. Za svou "hlavní" práci v Senátu či ve sněmovně si přijdou na dvaačtyřicet tisíc korun. S příplatky i na osmdesát tisíc.

Například poslanec Zdeněk Švrček z ODS, který zasedá v dozorčí radě Českého Telecomu, si loni přivydělal 436 tisíc. Z přiznání senátora Eduarda Outraty vyplývá, že si přilešil o 1 420 000 korun, které dostal jako důchod z Kanady, kde dlouho pracoval.

Místopředseda ODS Ivan Langer jako advokátní koncipient a z pronájmu nebytových prostor vydělal něco málo přes milion. Předseda Senátu Petr Pithart přiznal peněžní dary na svou kampaň ve výši přes milion korun.

František Brožík z ČSSD za funkci v dozorčí radě ČEZ dostal téměř 528 tisíc korun, jako místopředseda prezídia FNM si ještě vydělal 79 tisíc.

Největší terno? Místo v dozorčí radě
Poslanci a senátoři měsíčně dostávají trojnásobek průměrného měsíčního platu. Většina z nich bere kromě toho desítky až statisíce korun ročně za práci, kterou odvádějí mimo lavice Senátu či sněmovny. Většina poslanců a senátorů, kteří přiznávají největší příjmy mimo parlament, jsou podnikatelé.

Tradičně nejvyšší příjmy v Poslanecké sněmovně vykazuje poslanec KDU-ČSL Jaroslav Lobkowicz. Spoluvlastní několik společností a ve většině vystupuje i jako jednatel.

Firmy Lobkowicz-Křimoce, Rina, Plzeňské štěrkopísky, Š&L Drůbežárna Vejprnice a společnost DART mu například v roce 1999 vydělaly přes 2,6 milionu korun.
Letošní příjem však bude podle Lobkowicze nižší. "Hodně jsem investoval," říká Lobkowicz. Stíháte podnikatelskou činnost i práci poslance? "Mám lidi, kteří se o firmy starají. Snažím se, aby mi ty činnosti nekolidovaly."

Ještě známějším podnikatelem je senátor Václav Fischer. Vlastní jednu z největších cestovních kanceláří, ale tvrdí, že v Čechách žádné příjmy nemá. "Ve svých firmách si nevyplácím žádný plat. Honoráře za přednášky si nechávám posílat na konto své nadace," říká Fischer. Tam podle něho plyne i senátorský plat.

Slušný přivýdělek k poslaneckému platu se dá získat i jinak: zasedáním v dozorčích a správních radách. V některých z nich se platí i půl milionu ročně. "Ono to budí odpor veřejnosti, i když v mnoha ohledech je to spíše služba, jakýsi dohled sněmovny na práci některých orgánů," říká předseda senátorů ČSSD Zdeněk Vojíř.

Jiní zákonodárci jsou vůči místům v dozorčích radách méně smířliví. Nejméně k těm případům, kdy jde o dozorčí orgány státních podniků nebo podniků, kde má majetkový podíl stát. Pak jsou poslanci-členové rad placeni z kapes daňových poplatníků vlastně dvakrát.

Například poslanec Ladislav Šustr z KDU-ČSL v čestném přiznání uvedl, že v roce 1999 dostal přes 770 tisíc korun za působení v dozorčí radě společnosti Sazka.
Jeho kolega Oldřich Vojíř z ODS jako člen dozorčí rady ve FNM a několika firmách získal ve stejném roce přes 530 tisíc. "Nezdá se mi správné, aby dobře odvedená práce byla zadarmo," hájí se Šustr.

V porovnání s příjmy v dozorčích radách si na mnohem menší peníze přijdou poslanci, kteří publikují v českých novinách. Většina se však shoduje, že takovou práci nedělá pro peníze, ale pro vlastní reklamu a prezentaci vlastních názorů.
Peníze, které zdejší noviny platí, nejsou zpravidla vysoké. Například Vladimír Mlynář z Unie svobody dostal za jeden článek v MF DNES 999 korun.

Lépe jsou na tom ti, kteří se věnují či věnovali umění. Ministr kultury Pavel Dostál v čestném prohlášení za rok 2000 přiznal za publikování příjem 198 360 korun. "To nejsou pouze honoráře za články," vysvětlila mluvčí jeho ministerstva Dita Fuchsová. Ministr podle ní loni napsal pětačtyřicet článků, takže by musel za jeden dostat v průměru téměř čtyři a půl tisíce korun. "V té přiznané částce jsou započítány i tantiémy z divadelních a rozhlasových her, které pan ministr napsal," dodala Fuchsová.

Podnikání v českém parlamentu se nijak neliší od toho, co dělají poslanci v západní Evropě. Ve většině těchto zemí není vedlejší činnost nijak omezována. Například poslanci britského parlamentu berou roční plat blížící se dvěma milionům českých korun. I přesto si mnozí z nich ještě přivydělávají. Nejčastěji pak tím, že udělují ekonomické a právní konzultace. V průměru si tak britští poslanci přivydělají půl milionu korun ročně.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...