Poslance ČSSD Gross nadchl

  • 43
Už dlouho nevycházeli poslanci vládní sociální demokracie z jednání vlastního klubu tak spokojeně jako v úterý. Co se stalo, že jejich věčné stížnosti najednou vystřídaly úsměvy a slova plná vstřícnosti? "Maličkost".

Do klubu už nepřišel jako hlavní šéf premiér Vladimír Špidla, ale ten, kdo jej svrhl - Stanislav Gross.

Gross mluvil v klubu kolem dvaceti minut a podle všeho byl na jeho vystoupení nejzajímavější jeho optimismus.

"Ten z něj přímo vyzařoval, jasně nám slíbil, že určitě sestaví funkční vládu, která bude fungovat až do roku 2006. Věřím mu," míní poslankyně Jitka Vojtilová, ještě nedávno jedna z největších bojovnic za setrvání Vladimíra Špidly v čele vlády i ČSSD.

Spokojenost poslanců může být troška překvapivá, pokud se člověk začne ptát na dosavadní výsledky vyjednávání o nové vládě. Najednou se zdá, že je výborná nálada poněkud předčasná.

"Pokud bych to srovnal s fotbalovým utkáním, jsme v páté minutě zápasu, takže po mně nemůžete chtít znát konečný výsledek," sahá ke sportovní terminologii místopředseda klubu Antonín Macháček.

A skutečně, názory jednotlivých sociálních demokratů ukazují, že jednání o možné vládě jsou v úplných začátcích a ještě skryté v pořádné mlze. Možný příští premiér mluvil před svými poslanci ze všeho nejvíce o variantě, která počítá s lidovci ve vládě a s podporou Unie svobody.

"Několikrát nám říkal, že s unionisty musíme jednat, musíme se snažit s nimi spolupracovat," uvedl jeden z poslanců, který si nepřál být jmenován. Stejně tak Gross mluvil o různých jiných variantách včetně podpory komunistů, ne však přímé - komunisté by zvedli ruku při hlasování o důvěře vládě.

Pokud by někdo hledal kverulanta, kterého by snad znepokojovalo, že Gross evidentně v jednáních o příští vládě nepokročil, nenašel by ho. "Je to přece pochopitelné, nejsme pučisté, kteří by měli dopředu jasný scénář," mínil poslanec Zdeněk Jičínský.

"Scénář skutečně neexistuje. Prostě zatím sondujeme, jednáme, diskutujeme, zjišťujeme názory mezi poslanci jiných stran," připojuje se předseda klubu Petr Ibl. Proč tedy taková podpora Grossovi? Nejčastější odpověď od členů klubu zní: Konečně s námi někdo mluví srozumitelnou řečí, zajímá se o naše názory, chce se radit.

"Pro mě i další je velmi důležité, že nám slíbil diskusi, to je pro mě velmi významný krok oproti minulým dobám," pravil jeden z největších příznivců Miloše Zemana, exministr Jan Kavan. Avšak stačí s poslanci začít mluvit konkrétně o tom, jak by Grossova vláda měla vypadat, a najednou je jasné, že přijde řada problémů.

Například zrovna u Kavana. Ten by totiž rád, aby skončila zahraniční politika, jakou provádí dosavadní lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda. "To se musí změnit," podotýká Kavan. Kdoví, jak dlouho Grossovi optimismus vydrží.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video