Miloslav Vlček

Miloslav Vlček | foto: Dan Materna

Poslance čeká blesková schůze, úspory projednají v legislativní nouzi

  • 21
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček vyhlásil na žádost premiéra Jana Fischera stav legislativní nouze. Platí od 21. do 30. září. Poslanci by v něm měli projednat úspory ve státním rozpočtu a snížení platů politiků.

"Dostal jsem od pana premiéra Fischera žádost o vyvolání legislativní nouze. Na žádost pana premiéra vyhlašuji stav legislativní nouze od 21. září do 30. září," prohlásil Vlček.

Legislativní nouzi vyhlásil pro projednání dvou sněmovních tisků - úspor v rozpočtu (zvaných podle ministra financí "Janotův balíček") a platů ústavních činitelů a soudců.

Ve čtvrtek 24. září se k těmto dvěma bodům mimořádně sejde Poslanecká sněmovna, jejíž schůzi Vlček svolal.

Přestože by sněmovna měla úsporná opatření schválit už ve čtvrtek, legislativní nouze potrvá až do 30. září. Podle Vlčka je to pojistka pro případ, že by "došlo k nepředvídatelným skutečnostem".

Stav legislativní nouze má umožnit projednání zákonné změny ve zrychleném řízení. Současně mohou poslanci předkládat vlastní pozměňovací návrhy. "O konečné podobě balíčku se však bude hlasovat najednou, nikoliv po jednotlivých zákonech," uvedl Vlček.

Stav nouze si musí poslanci potvrdit

Hned na začátku schůze musí poslanci posoudit, zda stav legislativní nouze stále trvá. Podle Vlčka je ale nepravděpodobné, že by byl zrušen. "Nešlo by to, protože zákon musí být Poslaneckou sněmovnou schválen do 25. září, aby měla vláda pět dnů na zapracování změn do rozpočtu, protože má povinnost předložit rozpočet sněmovně do 30. září," řekl předseda dolní parlamentní komory.

Janotův balíček úsporných opatření, který by měl schodek rozpočtu stlačit ke zhruba 155 miliardám, už odsouhlasila vláda. ODS ho odmítla nazvat úsporným a prohlásila, že ho jako celek "se skřípěním zubů" akceptuje. ČSSD ale avizovala, že přijde s pozměňovacími návrhy. Bez souhlasu obou těchto stran má balíček ve Sněmovně jen teoretickou šanci obstát. - čtěte ODS přes výhrady na balíček úspor kývla, ČSSD ho chce měnit

Platy politikům a soudcům chce vláda zkrátit o čtyři procenta. Původní návrh počítal s dvacetiprocentním snížením a poslanci byli připraveni na takový návrh kývnout. Návrh se ale nezamlouval soudcům, kteří mají už dva roky platy zmrazené. "My k těm úsporným opatřením už dávno přispíváme," řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. - čtěte Vláda chce snížit platy politikům a soudcům jen o čtyři procenta

LEGISLATIVNÍ NOUZE

"Legislativní nouze" značí zvláštní způsob projednávání zákonů, jehož užití zákon předpokládá jen za mimořádných okolností.

Podstatou legislativního procesu pak ve stavu legislativní nouze je upuštění od prvního čtení. Poslanecká sněmovna může rozhodnout o upuštění od obecné rozpravy a omezení řečnické doby poslanců. Třetí čtení může následovat bezprostředně po čtení druhém.

Zákonodárný proces ve stavu legislativní nouze vymezuje § 99
zákona číslo 90/1995 Sb.
, o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.

Odstavec první tohoto ustanovení stanoví, že za mimořádných okolností, jsou-li zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo hrozí-li státu značné hospodářské škody, vyhlásí předseda Sněmovny na návrh vlády stav legislativní nouze na určitou dobu.

zdroj: www.epravo.cz

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video