Posílání peněz za hranice bude i po euru drahé

Brusel - Ani s eurem nebude jednotný trh Evropské unie hned jednotnější: vysoké bankovní poplatky za výběry peněz a platby v cizině zůstanou totiž ještě nějaký čas beze změn. Banky je mají změnit až za šest či osmnáct měsíců po nástupu eura. Evropská komise přitom chtěla první změny už se zavedením eura 1. ledna 2002.

Podle pondělní dohody ministrů hospodářství unie mají jako první klesnout poplatky za výběry peněz i za platby kartami v cizině k 1. červenci 2002. Od tohoto data nesmí být vybírané částky vyšší než poplatky za podobné operace uvnitř státu.

Od roku 2003 klesnou i další poplatky
O rok později klesnou stejně i poplatky za převody do ciziny nižší než 12,5 tisíce eur (tedy asi 400 tisíc korun). Nejde tu o malé peníze. I v Belgii, kde jsou vnitrostátní bankovní poplatky velmi nízké, stojí převod do ciziny až dvě desítky eur. Proto je levnější (byť zdlouhavější) posílat peníze poštou, kde to stojí asi devět eur.

Už příští rok budou mít levnější placení turisté a lidé, kteří hodně cestují. Nižší cena finančních převodů od roku 2003 může podnítit zájem o nákupy po internetu. Ale až v roce 2006 bude evropské rozhodnutí větším přínosem i pro malé a střední podniky.

Až za pět let se totiž sníží na národní úroveň i poplatky za veškeré přeshraniční finanční operace s částkami nad 50 tisíc eur (asi 1,7 milionu korun). Do té doby budou poplatky za operace menších firem s cizinou tvořit až pětinu hodnoty převáděných sum, tedy stejně jako dnes.

Deset let se nestalo nic
Evropská komise navrhla směrnici o snížení poplatků poté, co zjistila, že za celé desetiletí neudělaly banky ani jediný krok ke zmírnění ceny plateb do zahraničí. Podle studie EU jsou tyto poplatky v roce 2001 oproti roku 1993 buď stejné, nebo dokonce vyšší.

"Bez našeho návrhu by spotřebitelé a malé podniky museli platit příliš mnoho za používání jednotné měny v jiném členském státě, což by snížilo přitažlivost eura," hájil nové nařízení šéf Evropské komise Romano Prodi.

Návrh komise se přesto stal terčem tvrdých útoků bank. Jejich zástupci v něm vidí jen "hrubý protitržní zásah do volného určování cen".

Jednotné poplatky nebudou
Nové nařízení však nezavede stejné poplatky v celé unii, i když v roce 2004 chce unie prozkoumat dopad svého kroku na náklady za vnitrostátní platby. Banky totiž tvrdí, že na novém opatření unie budou prodělávat, a že proto mohou být nuceny zvýšit vnitrostátní poplatky - čímž si zvýší i výnosy za operace v cizině.


Video