Posádka Columbie měla šanci na záchranu

  • 59
Americká vesmírná agentura NASA poprvé připustila, že přece jen existovala určitá možnost, i když malá, jak zachránit posádku havarovaného raketoplánu Columbia. Podle inženýrů NASA totiž mohla Columbie zůstat na oběžné dráze v nouzovém režimu až 30 dnů, které by stačily na zorganizování záchranné mise, napsal deník The Washington Post.
Podle listu by sice úspěch této mise závisel na řadě příznivých okolností, ale podle nejnovějších odhadů měl mnohem větší šanci na záchranu sedmičlenné posádky Columbie, než představitelé NASA po tragédii raketoplánu z 1. února připouštěli.

Americký list s odvoláním na předsedu vyšetřovací komise admirála Harolda Gehmana uvádí dva možné scénáře záchrany.

Podle prvního by bylo možné pro kosmonauty vyslat raketoplán Atlantis, který by se ke Columbii kroužící na oběžné dráze přiblížil na 20 až 30 metrů a připojil se k ní lanem. Po něm by pak posádka Columbie přeručkovala do Atlantisu a vrátila se na Zem.

Podle druhého scénáře, ještě riskantnějšího, by dva členové posádky Columbie vystoupili do volného prostoru a pokusili by se o utěsnění díry na levém křídle raketoplánu. Ten by pak sám přistál s posádkou na Zemi.

"Obě varianty by byly technicky možné, ale velmi, velmi riskantní," řekl podle listu Gehman. "Nebylo by to snadné, záchrana jako taková by v obou případech neměla nijak velkou pravděpodobnost úspěchu, ale byla by možná," zdůraznil.

Gehmanova komise byla o těchto dvou variantách pokusu o záchranu informována inženýry NASA teprve před několika dny, uvedl americký list.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video