Porušují policejní passaty předpisy? Vše je v pořádku, hájí se policie

  • 626
Pokud vás zastaví policista v novém passatu a bude chtít pokutu za rychlou jízdu, nic neplaťte. Policie mohla zaznamenat jediné, že sama porušila předpisy, tvrdí anonym v textu šířeném na internetu. Je to lež, reaguje vedení policie.

Autor několikastránkového dokumentu argumentuje na první pohled logicky. Vychází především z toho, že nové policejní passaty měří rychlost jiným způsobem než klasické policejní radary.

Auta mají zabudované kamery, které natáčejí okolí na silnici. Pokud narazí na rychle jedoucí auto, po přesně stanovenou dobu ho kamery snímají a počítač pak z rychlosti samotného passatu a záznamu na kameře spočítá, jak rychle jel podezřelý vůz. Určitou dobu ale passat musí jet přibližně stejně rychle jako auto porušující předpisy.

A právě to podle autora nesmí. Passaty totiž nemají žádné značení. Fungují jako "tajná" auta. Porušovat předpisy ale podle vyhlášky smějí jen označená policejní auta se zapnutým majáčkem. Passaty by tak podle textu neměly mít ani speciální modrá světla schovaná za chladičem.

Anonym kritizuje policejní passaty

Přečtěte si celý dokument rozebírající měření rychlosti

Jakýkoli záznam o nepřiměřené rychlosti pořízený passatem je tak podle autora jen usvědčujícím důkazem proti samotnému policejnímu řidiči.

Podle ředitele dopravní policie Leoše Tržila nic z toho není pravda. Na policejní auta dohlížející na provoz na silnici se totiž vztahuje výjimka a mohou jezdit rychleji i bez výstražného světla. Výjimka platí i pro namontování speciálních světel "predátor", která passaty používají, když chtějí auto zastavit.

Šířený materiál je zavádějící

Přečtěte si celé vyjádření ředitele dopravní policie

"Závěrem mohu jen konstatovat, že materiál, který je šířen, je zavádějící a vyplývá z neznalosti zákonných předpisů a ten, kdo dodržuje pravidla silničního provozu, určitě tyto věci neřeší, protože nemá důvod," píše Tržil v prohlášení.

Za pravdu mu částečně dává i nařízení z listopadu 2001 vydané tehdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem, které dovoluje i neoznačeným policejním autům jezdit rychleji, než stanovují předpisy. Nařízení má iDNES.cz k dispozici.

Sporné používání výstražných světel?

Sporným může být ale používání výstražných světel, která mají passaty namontovaná.

"Pokud půjde o současný stav, nebude až tak rozhodující právní názor policie, ale Nejvyššího správního soudu, eventuálně Ústavního soudu, které mohou konkrétní případy rozhodnout s konečnou platností a přiklonit se k jednomu z výše citovaných pohledů," řekl iDNES.cz právník pojišťovny D.A.S. Viktor Hodek.

I on ale zdůrazňuje, že neoddiskutovatelnou povinností řidičů zůstává dodržování předepsané rychlosti. "V případě porušení této povinnosti a změření rychlosti policejními passaty je jedinou možností podstoupit výše naznačený správní či soudní proces s nejistým výsledkem. Navíc je samozřejmě nutno počítat s nemalými náklady," uvedl Hodek.

Policie loni nakoupila šestnáct rychlých passatů. Zatím stíhají piráty silnic na dálnicích. Jde o silné vozy, jež jsou schopné dostihnout i velmi rychle jedoucí limuzíny, které by běžné policejní vozy nedostihly.


Nejlepší videa na Revue