Gubernátor Dněpropetrovské oblasti Ihor Kolomojskij.

Gubernátor Dněpropetrovské oblasti Ihor Kolomojskij. | foto: Reuters

Oligarcha vytvořil armádu proti separatistům. Teď se jí bojí i Kyjev

  • 628
Na Ukrajině se rozhořel spor mezi prezidentem Petro Porošenkem a dněpropetrovským gubernátorem Ihorem Kolomojským. Jeho soukromá armáda, která dosud bojovala proti separatistům, obsadila sídlo státní ropné společnosti UkrTransNafta. Porošenko se rozhodl zakročit. Podle něj už na Ukrajině nikdo nebude mít vlastní armádu.

Miliardář Ihor Kolomojskij se koncem minulého týdne otevřeně vzepřel státní moci, když jím ovládané a financované jednotky obsadily sídlo státní ropné společnosti UkrTransNafta.

Oligarchu, který má ve firmě menšinový podíl, rozhořčilo rozhodnutí parlamentu o změně fungování státních akciových společností.

Padouch a schizofrení skrček

Kolomojskij a Putin se nenávidí

"Kolomojskij je podvodník a padouch," řekl Vladimir Putin loni na březnové tiskové konferenci.

Na oplátku Ihor Kolomojskij o ruském vládci prohlašuje, že je schizofrenní skrček, který žije mimo realitu.

Putin má silný důvod dněpropetrovského guvernéra nenávidět. Právě on stojí za tím, že se oblast nepřipojila k separatistům. Finanční magnát ze své kapsy navíc zaplatil benzin a baterie do vojenské techniky, aby vůbec transportéry mohly vyjet, vrtulníky vzlétnout a bojovat s nepřítelem.

Kolomojskij stojí i za billboardy s nápisem "10 000 dolarů za každého Rusáka," které se objevily u silnic snad po celé Dněpropetrovské oblasti.

Peníze na to zřejmě má. Jednapadesátiletý oligarcha je třetím nejbohatším Ukrajincem a magazín Forbes odhaduje jeho majetek na tři miliardy dolarů.

Kolomojskij, nekompromisní odpůrce agresivních kroků Ruska na východě Ukrajiny, má podle ukrajinských médií značný vliv na průběh bojových operací proti separatistům.

Velkou část bojovníků sám financuje, podle kritiků situaci v Donbasu zneužívá i k posílení svých podnikatelských aktivit v oblasti. Zároveň má rozhodující zásluhu na tom, že Dněpropetrovské oblasti bezprostředně přiléhající k povstaleckým zónám se proruské povstání vyhnulo.

Porošenko se ale podle agentury Unian rozhodl proti Kolomojskému a jeho „soukromé armádě“ zakročit.

„Územní obrana bude podřízena jasné armádní hierarchii. V zemi nebude ani jeden gubernátor, který by měl k dispozici soukromou armádu. Tečka,“ prohlásil rezolutně prezident. Správní orgány v ukrajinských oblastech podle Porošenka obdržely pokyny, aby se podobné „agresi“ postavily.

Kolomojského akce vyvolala v ukrajinských vládních kruzích nervozitu, napsal zpravodajský server Cenzor. Ministr vnitra Arsen Avakov dal údajně Kolomojskému 24 hodin na to, aby jeho jednotky složily zbraně a sídlo společnosti UkrTransNafta vyklidily. 

Porošenko: Naše armáda bude mezi pěti nejsilnějšími v Evropě

Porošenko se cítí silný i díky tomu, že Ukrajina už uzavřela sedmdesát procent smluv na dodávky zbraní, které si ministerstvo obrany naplánovalo na letošní rok. „Daří se prolomit zbrojní blokádu, které je země vystavena,“ konstatoval Porošenko.

Podle ukrajinských médií Kyjev podepsal zhruba stovku dohod o dodávkách, modernizaci nebo opravách vojenské techniky. Desítky dalších jsou údajně k podpisu připraveny.

Porošenko jako příklad uvedl smlouvu o nákupu armádních bezpilotních letounů, kterou Ukrajina uzavřela se čtyřmi nejmenovanými státy. Podepsána prý byla i dohoda o licenční výrobě vysoce přesných protitankových zbraní.

„Prorážíme blokádu na dodávky zbraní, které byla Ukrajina vystavena. Armáda se dostává mezi pětici nejsilnějších v Evropě,“ prohlásil Porošenko.

Kyjev dlouhodobě deklaruje zájem o dodávky západních zbraní, západní Evropa i USA se ale oficiálně k požadavkům Ukrajiny staví zdrženlivě. Spojené státy a Británie dodávají ukrajinské armádě armádní výstroj a bojová vozidla, o dodávkách zbraní hodlají údajně uvažovat až v případě otevřené ruské agrese.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: prezident

Video