Ženy, které chtějí rodit doma, mají porodnice za místa z hororu. Ilustrační foto.

Ženy, které chtějí rodit doma, mají porodnice za místa z hororu. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna, MAFRA

Porody doma: čekáme na víc mrtvol?

  • 261
Domácí porody se v Česku staly novou módou a náboženstvím. Stále více žen má pocit, že porod doma jim a jejich dětem zajistí šťastnou a ničím nezkalenou budoucnost. Jejich víra je tak silná, že odmítají jakékoliv racionální argumenty ze strany lékařů. Naopak v osobách v bílých pláštích vidí nepřátele na život a na smrt.

Pro porod doma naladěné ženy se děsí neosobních a ošklivých nemocnic. Ty se v jejich fantaziích proměňují v místa jako vystřižená z hororu.

Zde lékaři provádějí pro své potěšení spoustu zbytečných zásahů ztrpčujících život rodiček. Dokonce dělají císařské řezy, čímž nezachraňují životy rodiček a dětí, ale naopak je doživotně duševně mrzačí. Dítě, které se narodilo sekcí, nikdy nebude žít plnohodnotný emocionální život.

POLEMIKA k domácím porodům

Porody doma z pohledu rodiček, záchranářů i porodníků

Naopak porod doma je pro tyto ženy ideál dokonalosti. Žena si může sama řídit celý porodní děj. Nehrozí tak, že by porodila traumatizovaného a nešťastného tvorečka jako v porodnici. Všude okolo panuje vlídná a láskyplná atmosféra.

Žena pak může projevit své ženství. Zažívá euforické pocity a porodní bolest nevnímá jako něco negativního, ale naopak velmi pozitivního. U porodů doma nehrozí žádné velké komplikace. Ty vznikají podle nich stejně kvůli zbytečným lékařským zásahům. Jenže je to tak doopravdy? Nejde jen o báje a mýty mezi poblouzněnými ženami?

Víra těchto žen je až příliš silná, než aby jim dovolila vidět realitu. České porodnice dávno nevypadají jako masokombináty. Velká část z nich prošla rekonstrukcí a nabízí slušný komfort.

Porodnice se mezi sebou předhánějí v tom, která nabídne lepší péči. I zde totiž funguje zákon trhu. Čím přátelštější porodnice s lepšími službami, tím víc spokojených rodiček, a tedy i více peněz do nemocničního rozpočtu. Z toho také úspěšně profitují malé porodnice, které lákají rodičky na rodinnou atmosféru.

Každý rozumný porodník ví, že je lepší vyjít ženě vstříc. Pokud její přání neznamená riziko pro ni nebo pro dítě. Klidná a spolupracující rodička je pro personál rozhodně lepší než vyplašená hysterka. Proto u porodů už běžně "asistuje" příbuzenstvo rodičky.

Obvykle není problém zajistit aromalampu, relaxační sprchu nebo přehrávání oblíbené hudby. Tolik obávaný klystýr nebo holení se neprovádí, aniž by s tím žena předem souhlasila. Dokonce se čerstvě narozené děti po porodu nikam neodnášejí, ale jsou položeny na hruď svých matek, aby se mohly poprvé napít mateřského mléka. Nepřetržitý pobyt matky s dítětem také není nic nereálného. Samozřejmě, když to zdravotní stav obou dovolí.

Naproti tomu porody doma nejsou zdaleka tak idylické, jak to sekta porodů doma líčí. Průběh porodu se nedá nikdy dopředu naplánovat. Život ohrožující komplikace mohou nastat během několika vteřin.

Přitom zhruba polovina domácích porodů v Česku proběhne dokonce bez asistence porodní báby, jež nejčastěji nestačí přijet, nebo rodiče plánovaně risknou porod bez ní. Jen v loňském roce se u nás prošetřovalo pět úmrtí dítěte v důsledku domácího porodu. Skutečné číslo je však pravděpodobně vyšší.

Matky a porodní asistentky se často brání tvrzením, že šlo o překotný porod a dítě se už narodilo mrtvé. Navíc pro porod doma naladění rodiče zatím v Česku žádnou porodní asistentku nežalovali. Dosud tak ani jedna z porodních asistentek za své chyby nenesla trestní odpovědnost.

Zatím v Česku ani žádná žena nezemřela v důsledku domácího porodu. Vždy je lékaři zachránili. Ale jednou může být pozdě. Vlastně se jen čeká na víc mrtvol a možná pak poblouzněným dojde, jak děsivá je jejich víra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video