Maminky i miminka si mohou v litomyšlské porodnici přispat. Ilustrační foto

Maminky i miminka si mohou v litomyšlské porodnici přispat. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Porodnice posunula budíček. Před sedmou nesmí do chodby ani uklízečka

  • 160
Litomyšlská nemocnice dokázala, že téměř čtvrt století po pádu totality už není potřeba budit pacienty s příchodem uklízeček. Od května se budíček v porodnici posunul na sedmou hodinu. Jinde ale staré zvyky stále přetrvávají, i když si pacienti stěžují sebevíc.

"Je to jen otázka domluvy. Na gynekologicko-porodnickém oddělení je vstup do sedmi hodin ráno do pokoje v podstatě tabu. Odběry krve a měření teplot lze provádět i po sedmé hodině, " uvedl primář Harald Čadílek.

Na lůžkovou část oddělení nesmějí před sedmou ani uklízečky, nepustí je dokonce ani na chodbu, aby neobtěžovaly hlukem.

V dohledné době by déle mohli spát také pacienti na dalších odděleních v Litomyšli. Podle mluvčího nemocnice Adriána Nemšovského je pozdější buzení v rukou primářů oddělení, kteří budou mít rozhodující slovo. "Dá se to skloubit. Je to hlavně o chuti se rozhodnout," řekl Nemšovský.

Proč sestry budí pacienty? Aby všechno stihly

Většina nemocnic ale jede podle desítky let zažitého stereotypu, podle něhož uklízečky přicházejí kolem šesté a do sedmé hodiny musejí zdravotní sestry sloužící v noci stihnout odběry krve i měření teploty.

Zvyk z dob císaře pána?

"Buzení nemá žádné opodstatnění," tvrdí Vladimíra Bošková, předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů. "V zahraničí nikdo nikoho nebudí na povel. Dokonce jsou sestry a lékaři zvyklí, že když pacient neodpoví na klepání, tak spí a neruší ho," uvedla Bošková.
Proč se u nás pacienti vůbec tak brzy budí? "Protože se to tak dělalo, je to určitý zvyk. Fungovalo to možná od Franze Josefa, který nemohl dospat, a celá monarchie musela ráno chodit do práce. Nemáme racionální argument, je to jen zvyk," řekl primář Čadílek.

"Pokud musí mít noční sestra do sedmi hodin vše provedeno a zdokumentováno ve všech chorobopisech, nemůže to dělat ve tři čtvrtě na sedm, to by nestihla. U nás tyto povinnosti vykonává denní sestra," uvedl Čadílek.

Časné ranní vstávání patří mezi věci, které pacientům vadí nejvíc. Všechny dotazníky, jež si nemocnice nejen v Pardubickém kraji nechávají od pacientů vyplňovat, to potvrzují. Ale téměř nic se neděje.

"Nemocnice se často zaměřují především na vlastní léčbu a ostatní věci nepovažují za tak důležité. Přitom na brzké buzení si pacienti českých nemocnic stěžují vůbec nejvíc," řekl před časem šéf České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx.

Například personál Pardubické krajské nemocnice nebudí pacienty v šest, jak je obvyklé jinde, ale zpravidla o půl sedmé ráno. Ve stejný čas musejí vstávat i ženy v porodnici.

"Denní režim začíná v 6:30. Před prvním kojením je třeba zjistit, jestli nemají teplotu, je třeba udělat základní hygienu matky i dítěte. V případě, že musejí absolvovat nějaké odběry nebo vyšetření, je možné, že je personál musí vzbudit i dříve než o půl sedmé," uvedla mluvčí pardubické nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

Jakákoliv změna v nemocnicích naráží na neochotu personálu měnit zažité věci. Po roce 1989 tak v mnoha porodnicích ještě dlouho platilo, že matky musely kojit každé tři hodiny nebo že za nimi nesměla přijít návštěva.

V Litomyšli nyní může přijít návštěva na porodnici kdykoliv. "Z počátku panovaly velké obavy, že to vyvolá chaos na oddělení, že se tam budou nekontrolovaně lidé courat a narušovat chod oddělení," řekl Čadílek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video