Kdyby matka rodila v nemocnici, mohlo dítě žít, shodují se lékaři. Ilustrační snímek

Kdyby matka rodila v nemocnici, mohlo dítě žít, shodují se lékaři. Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Porod doma skončil tragédií. Stát chce více chránit děti

  • 2470
Nemocnice v pražském Motole podá trestní oznámení kvůli domácímu porodu, který skončil smrtí dítěte. Tragédie vyšla na povrch jen den poté, co soud za jiný domácí porod, který také skončil neštěstím, dal porodní asistentce podmíněný trest a nařídil jí zaplatit 2,7 milionu zdravotní pojišťovně. Stát chce nebezpečným porodům udělat přítrž.

Poslední případ se stal minulý týden. Sanitka o půlnoci přivezla do Motola k ošetření matku, která předtím rodila doma. Dítěti však lékaři pomoci nemohli. Bylo mrtvé. Proč přesně zemřelo, určí pitva, s největší pravděpodobností se však udusilo kvůli pupeční šňůře omotané kolem krku.

Vedení nemocnice chce kvůli tomu podat trestní oznámení, potvrdil ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Lékaři argumentují, že kdyby porod probíhal v nemocnici, dítě mohlo žít. "Pupečníková komplikace se totiž v porodnici dá rozpoznat včas, protože matka je připojená na monitory, které omotaný pupečník vidí. Doma bez ultrazvuku to zjistit nelze," popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Motole Roman Chmel.

Pokud má dítě omotaný pupečník kolem krku a hrozí, že by se při porodu mohlo udusit, lékaři v 99 procentech případů volí císařský řez a dítě tak zachrání. Je-li porod už pokročilý, pomohou mu na svět pomocí přístrojů.

"Případ je výjimečný, něco podobného jsem ještě nezažil a nemocnice také ještě nikdy nepodala v podobné věci trestní oznámení," říká primář. Přestože je riziko při domácím porodu vyšší než v nemocnici, úmrtí novorozenců jsou výjimečná. Lékaři odhadují, že jde nanejvýš o pět dětí do roka - jenže porodů doma je jenom pár stovek ročně.

U tragického porodu doma byla s matkou zkušená asistentka Zuzana Štromerová. "Byl to překotný porod, ale bez souhlasu matky o tom nechci mluvit, navíc nechci předjímat, teprve po pitvě bude jasné, proč dítě zemřelo," říká opatrně.

U dalšího komplikovaného domácího porodu zachraňovali lékaři ve čtvrtek v pražském Chodově. Dítě bylo sice v pořádku, ale šestatřicetiletá matka začala po porodu silně krvácet. Lékaři ji ve vážném stavu převezli do nemocnice (více čtěte zde).

Žen, které chtějí rodit doma, přibývá. Během posledních pěti let se počet takto narozených dětí zdvojnásobil z více než 200 na 500 ročně. A státu se tato praxe nelíbí, proto zpřísňuje pravidla pro domácí porody.

Ministerstvo zdravotnictví ve svých reformních zákonech proti porodům doma přitvrdilo - člověk, který by záměrně poskytoval zdravotní péči mimo zdravotnická zařízení, dostane až milionovou pokutu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video