Hákový kříž údajně vyřezaný na těle české Romky

Hákový kříž údajně vyřezaný na těle české Romky | foto: cbc.ca

Pořezaná žena se svastikami, symbol exodu Romů, není Češka

  • 654
Stala se symbolem odchodu českých Romů do Kanady. Žanetě Gananové násilníci vyřezali do zad dvě svastiky, které ukázala i kanadským médiím. Podle informací iDNES.cz ale žena, o které je řeč, není českou občankou.

"Nikdo tohoto jména není veden jako občan České republiky," řekl zdroj iDNES.cz, který si nepřál být jmenován.

O rasově motivovaném násilí, které Romy vyhání z Česka a jež stojí za znovuzavedením kanadských víz pro Čechy, hovořil torontský právník českých azylantů Max Berger.

Největšímu kanadskému deníku Toronto Star popsal případ romské žadatelky, které skinheadi v dubnu vyřezali na prsou dva hákové kříže. "Jestli toto není dost přesvědčivé, tak už nevím," řekl Berger.

Není zcela zřejmé, kdy se incident odehrál, advokát nepřidal bližší souvislosti. Jeho komentář se zatím nepodařilo získat, telefon v kanceláři nikdo nezvedá.

Internetové stránky kanadské stanice CBC News přinesly fotografie údajně postižené ženy jménem Žaneta Gananová. Ta ukazuje na zádech dvě vyřezané svastiky, které jsou ale obrácené. Jsou to takzvané levotočivé svastiky, které se vyskytují v hinduistické kultuře.

Podobná událost se ale stala v předešlých letech v zahraničí - například v roce 2007 tvrdila sedmnáctiletá dívka ze saské Mittweidy, že jí čtyři neonacisté vyřezali nožem do boku hákový kříž. Později se ukázalo, že si útok vymyslela.

Kanada zavedla víza pro občany ČR - všchny články

Podle Bergera, který loni a letos zastupoval na 400 českých Romů žádajících o status uprchlíka, opětovné zavedení víz pro Čechy a Mexičany "zavírá dveře před skutečnými žádostmi o status uprchlíka a poškozuje naši (kanadskou) reputaci".

Lidé zoufale hledající útočiště jsou podle advokáta vynalézaví, takže čeští Romové by si mohli najít cestu do Kanady přes USA, které od Čechů víza nepožadují.

Většina žádostí je kvůli diskriminaci

Vláda v Ottawě soudí, že žádosti příliš často podávají lidé, kteří usilují o získání práce; chtějí tak zkrátit projednávání svých případů.

"Množství takových žádostí podkopává schopnost Kanady pomoci lidem, kteří to skutečně potřebují," řekl v listu National Post ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney.

Kanadská média a tiskové agentury konstatují, že většina českých žádostí o azyl pochází od Romů, kteří uvádějí, že jsou doma diskriminováni. Ministr Kenny ovšem sám připustil, že Česká republika není "ostrovem perzekuce".

National Post napsal, že kanadský Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky vyslal koncem března do České republiky průzkumnou misi, která pak zpracovala dvě zprávy - jedna se zabývala státními i nestátními mechanismy na ochranu Romů, druhá, dosud nezveřejněná zacházením s Romy a jejich možnostmi přemísťovat se v rámci země.

"Kenney řekl, že první materiál podporuje jeho tvrzení, že Romové nejsou vystaveni státem podporované diskriminaci," uvedl list.

Právník: Byla to přehnaná reakce

Vládní rozhodnutí kritizoval ředitel Uprchlického fóra na Ottawské univerzitě Peter Showler. Ten řekl, že ministr Kenney hraje politickou hru s lidskými životy, když "jasně naznačuje, že žádosti Romů nejsou opravdové".

Deník Globe and Mail napsal, že zavedení víz s cílem snížit počet pochybných žádostí o azyl kritizovaly jak česká a mexická vláda, tak obchodní kruhy a skupiny na obranu lidských práv jako nepotřebné, hanebné a nevítané.

Server CTV.Ca citoval torontského právníka Marshalla Drukarshe, který se zabývá přistěhovaleckou problematikou a který vyslovil názor, že kanadská vláda reagovala přehnaně. "Myslím, že je vážné nebezpečí, že kvůli něčemu, co vypadá jako silná reakce, mohou některé opravdové žádosti přijít vniveč," řekl.

Agentury připomínají, že z Mexika a České republiky pochází největší počet žádostí o azyl v Kanadě. Počet českých žadatelů stoupl podle kanadských údajů z méně než pěti v roce 2006, kdy ještě platila vízová povinnost, na 3 000 počínaje říjnem 2007, kdy byla tato povinnost zrušena.

, ,

Video