Předseda Strany zelených Ondřej Liška nevylučuje, že rezignuje na svou funkci.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška nevylučuje, že rezignuje na svou funkci. | foto: František Vlček, MAFRA

Poražení voleb: Liška skončí v čele zelených, Paroubek pokračuje dál

  • 300
Předseda Strany zelených Ondřej Liška v reakci na neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu rezignuje na svůj post. Další strany, které neuspěly, reflektují volební výsledky různě. Například Expremiér Jiří Paroubek, jehož strana LEV 21, získala jen 0,46 procenta hlasů, nemluví o zklamání a stranu povede i do podzimních voleb.

Liška rezignaci oznámil na dopoledním jednání předsednictva strany. Ve funkci skončí 8. června, kdy zasedne republiková rada zelených. Stranu do podzimních senátních a komunálních voleb povede místopředsedkyně Jana Drápalová.

"Je na místě, abych já jako lídr strany z volebního výsledku vyvodil důsledky. Rozhodl jsem se rezignovat již dnes, abych ukázal, že v čele Strany zelených stojí člověk, který reflektuje, kde strana stojí a že nám jde o transparentní přístup k politice," uvedl Liška na brífinku.

V reakci na svého předchůdce Martina Bursíka, který se pokusil ve volbách uspět s novou stranou LES, doplnil, že stranu neopouští. "Budu aktivním řadovým členem. Své zkušenosti a veškeré úsilí věnuji tomu, aby se zelení rozvíjeli," uvedl.

Liška iDNES.cz řekl, že zisk 3,77 procenta hlasů považuje za neúspěch. "Čekali jsme lepší výsledek. Přestože jsme oproti sněmovním a posledním evropským volbám posílili, tak to nejde hodnotit jinak než jako prohru a vyvodíme důsledky," řekl.

Zelení - stejně jako Piráti - podají v příštích dnech stížnost k Ústavnímu soudu kvůli pětiprocentní hranici nutné pro získání mandátu. "Je diskriminační a z našeho pohledu protiústavní, zvýhodňuje velké strany. Žádná hranice by tam být neměla. Piráti i zelení získali více než jednu jednadvacetinu hlasů (ČR bude mít v europarlamentu 21 zástupců - pozn. red.), a proto by měli mít nárok na zisk mandátu," míní Liška (o postupu Pirátů čtěte zde).

Do podzimních voleb půjdeme, říká Paroubek

Lídr kandidátky LEV 21 Jiří Paroubek řekl iDNES.cz, že jej volební výsledek nezklamal. "Já jsem ho očekával kolem jednoho procenta," uvedl. Podepsaly se na něm podle něj zmanipulované průzkumy veřejného mínění a nespecifikované zájmové skupiny, které prý nechtějí připustit, aby se Paroubek vrátil do politiky.

Výsledek eurovoleb podle něj nebude mít vliv na jeho další působení. "Samozřejmě půjdeme do komunálních a senátních voleb," uvedl.

Za vítěze voleb se podle Paroubka může považovat nanejvýš jen Strana svobodných občanů. "Výsledky ANO a sociální demokracie nejsou výsledky, které někdo může považovat za vítězství. Strašlivou vizitkou české politické elity je nizoučká účast," doplnil bývalý předseda ČSSD. 

Těsně pod hranicí půl procenta hlasů skončily i Věci veřejné, jejichž kandidátku vedl exministr vnitra Radek John, a Liberálně ekologická strana, již loni na podzim založil Liškův předchůdce v čele zelených Martin Bursík.

Volfové daly preferenční hlasy jen dvě stovky lidí

Prohrou skončily volby i pro Úsvit přímé demokracie, který jako jediný ze sněmovních stran nebude mít v Evropském parlamentu svého zástupce. Hnutí si během sedmi měsíců od sněmovních voleb výrazně pohoršilo - v říjnu dostalo 6,8 procenta, nyní ani ne polovinu - 3,1 procenta. 

Podle předsedy hnutí Tomia Okamury se ukázalo, že voliče Úsvitu evropská témata příliš nezajímají. "Jsme ze všech stran jednoznačně nejmladší, existujeme 11 měsíců. Nemáme zafixovaný elektorát. V květnu jsme podepsali změnu stanov, budeme nabírat další členy, aby nás nebylo jen devět," řekl iDNES.cz

Dopad na rozhodování voličů podle něj mohlo mít to, že strana dva týdny před volbami vyškrtla z čela kandidátky advokátku Kláru Samkovou (více čtěte zde). "Z okamžitého hlediska to vliv mít mohlo, ze středně- a dlouhodobého hlediska to rozhodně negativní vliv nemůže mít. Postavili jsme se k problému čestně a poctivě," uvedl Okamura.

Jen na 0,13 procenta dosáhla Česká Suverenita bývalé poslankyně Jany Volfové. Politička, která například v kampani oblečená v burce varovala před islamizací Evropy, dostala jen 276 preferenčních hlasů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video