Proletáři všech krajů, spojte se? Co asi voličům za dohledu Karla Marxe při

Proletáři všech krajů, spojte se? Co asi voličům za dohledu Karla Marxe při průběžném sčítání hlasů říká předseda vysočinské KSČM Pavel Kalabus? | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Poražení voleb: ODS, Paroubka i Bobošíkovou pokořil „Rudý říjen“

  • 2368
Rudý říjen byla nezjistitelná sovětská jaderná ponorka v románu spisovatele Toma Clancyho. Volební "rudý říjen" v krajích České republiky potopil naděje ODS, ale nejen ty. Ukázal, jak málo se dá věřit předvolebním průzkumům. A torpédoval též krajské ambice expremiéra Jiřího Paroubka.

Kdo je vítězem krajských voleb, je jasné. ČSSD sice zvítězila v počtu získaných hlasů, nejspokojenější ale mohou být komunisté. V případě poražených to je složitější - je jich totiž hned několik. iDNES.cz sestavil jejich seznam.

ODS přišla o více než polovinu voličů

Tisíckrát můžou politici ODS opakovat okřídlenou větu, že vládní strana krajské volby vždy prohraje. Statistika jim sice dává za pravdu, ale výsledek z tohoto víkendu je těžkou porážkou i ve srovnání s rokem 2008, kdy byla ODS rovněž lídrem vládní koalice.

Počítejme: ODS získala 102 krajských mandátů (za 324 tisíc hlasů), obhajovala jich 180 (před čtyřmi lety volilo ODS 687 tisíc voličů). Přepočteno na státní příspěvky za mandáty, strana dostane v příštích čtyřech letech od státu 97 milionů korun, při 180 zastupitelích by to bylo 171 milionů.

"Je to důsledek nepopulárních, ale naprosto nezbytných a nutných reforem, které musíme dělat z hlediska dlouhodobého výhledu naší země," odbyl ztrátu více než poloviny voličů premiér Petr Nečas (čtěte Doplatili jsme na vládnutí, říká Nečas).

Kdo kde povládne

Sonda iDNES.cz: ČSSD ztratí hejtmany v Liberci a Ústí n. L.

Navíc se zdá, že ODS čeká ústup z pozic v krajských radách. Žádanou nevěstou už není v Ústeckém ani Jihočeském kraji, kde dosud vládla s ČSSD. Výrazně oslabila i v dalších krajích, kde se podílela na vládě - Olomouckém a Zlínském.

Potemnělý volební štáb ODS v Ústí nad Labem ilustroval výsledek občanských demokratů v celé zemi. Snad s výjimkou Plzeňského kraje.

Předvolební průzkumy a rozzlobený Bělobrádek

Agentury tvořící průzkumy veřejného mínění nejsou žádnou politickou stranou, pokud by jí ale byly, důvěru voličů by si asi nezískaly.

Volby jsme sledovali on-line

Například v Libereckém kraji průzkum agentury Factum, podle něhož Český rozhlas zval politiky do debat, předvídal Změně pro Liberecký kraj 5,7 % a Starostům pro Liberecký kraj 8,5 %. První zmíněná strana získala 16,9 %, druhá 22,2 % a budou jednat o krajské vládě.

V Královéhradeckém kraji průzkum Factum předpověděl ODS 23 %, volební zisk činil 10,6 %. V sousedním Pardubickém kraji ČT na základě dat agentur SC&C a STEM/Mark předpověděla Koalici pro Pardubický kraj 8,5 %, uskupení získalo více než dvojnásobek.

Proč se průzkumy netrefily?

Sociolog Jan Herzmann z agentury Factum odmítl, vinu za výsledek KDU-ČSL. "Vinu necítím, dalo by se namítnout, že její příznivci mohou naopak povzbudit k větší aktivitě to, že se strana nedostala do debat v Českém rozhlasu, který zvolil poměrně přísné kritérium pro zvaní politiků," řekl iDNES.cz.

Herzmann uznal, že průzkumy přeceňovaly ODS a že v posledním týdnu před volbami - tedy po jejich publikaci - mohlo dojít k výraznému odklonu od této strany kvůli zatčení lobbisty Marka Dalíka. "Nejsem spokojen, jak nám výzkumy vyšly," přiznal.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v sobotu prohlásil, že by se průzkumy měla zabývat Rada České televize a Rada Českého rozhlasu, protože průzkumy podle něj lidovce výrazně poškodily.

Krachy hlasitých

Na druhou stranu se předvolební průzkumy trefily v předpovědi, že bývalý premiér Jiří Paroubek a jeho strana NS-LEV21 už prakticky nikoho nezajímá. V Ústeckém kraji získala strana šest tisíc hlasů (2,79 %), ve zbytku země dohromady sedm tisíc (celkově 0,49 %).

Paroubek, který před volbami objížděl prázdná náměstí a mluvil na nich jen ke svým spolustraníkům, obvinil z neúspěchu průzkumy. Odmítl reagovat na dotaz, zda to není tím, že jeho strana není pro voliče atraktivní. "To je poměrně surová otázka a nemá smysl, abych na ni odpovídal," opáčil (více o Paroubkovi zde).

Pro pořádek dodejme, že Suverenita Jany Bobošíkové dosáhla v součtu výsledku 1,13 % a donedávna vládní Věci veřejné 0,25 %. Ani jedna strana tak nezískala žádný krajský mandát. Miliardář Andrej Babiš podobně narazil v Senátu, kde se rozhodl podporovat "své" koně, ani jednomu ale Babišovy peníze k postupu do druhého kola nestačily.

Peníze od státu jako kritérium úspěchu

Státní příspěvek

Strana dostává za každého zvoleného zastupitele 237 500 Kč ročně. Celkem stát za čtyři roky stranám za mandáty rozdělí 641 milionů korun.

Přestože TOP 09 a Strana práv občanů - Zemanovci doufaly v lepší výsledek, jejich porážka v sobě skrývá finanční přilepšení. V případě vládní TOP 09 dostane strana od státu během čtyř let příspěvek za mandáty ve výši dohromady 42 milionů korun.

Zemanovci budou muset být skromnější, i tak jim ale pramínek z krajských voleb jim během čtyř let přinese necelých sedm milionů.

Vítězná strana voleb, ČSSD, získala 205 krajských mandátů místo 280 v mimořádně úspěšných volbách v roce 2008 a v příštích čtyřech letech tak od státu dostane 195 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video