Ministr zemědělství Marián Jurečka (vlevo) a ministr pro životní prostředí...

Ministr zemědělství Marián Jurečka (vlevo) a ministr pro životní prostředí Richard Brabec na schůzi Poslanecké sněmovny v Praze. (21. února 2017) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Poradci se stranickou knížkou berou víc. Nejštědřejší jsou ministři z ANO

  • 260
Pro ministerstvo zemědělství pracují dvě desítky poradců. Zatímco jedna skupina bere za hodinu 600 korun, druhá až o polovinu méně. Ti, kteří dostávají víc, mají jedno společné - členství v KDU-ČSL. Ukázala to analýza ministerských poradců MF DNES. Z ní však zároveň vyplynulo, že celkově jsou k poradcům nejštědřejší ministři za ANO. Například Robert Pelikán neváhal vyplácel i 1 500 korun za hodinu.

Ministr zemědělství Marian Jurečka využívá služeb čtrnácti lidoveckých poradců. V seznamu, který deníku ministerstvo poskytlo, jsou mezi ostatními snadno rozpoznatelní. Všichni za hodinu dostávají 600 korun, což je až dvojnásobek částky, kterou pobírají zbylí poradci, kteří nejsou se stranou spjati.

Jurečka lidem spojeným s KDU-ČSL od loňského března rozdělil téměř tři miliony korun. Například třicetiletý předseda Mladých lidovců Vladimír Hanáček radí ministrovi s mezinárodními smlouvami. K tomu navíc získává plat i jako Jurečkův poslanecký asistent.

Bývalá neúspěšná lidovecká kandidátka do Evropského parlamentu Marie Jílková se zase na ministerstvu zemědělství věnuje takzvanému „gender mainstreamingu“. „Státní rozpočet a z něho vynakládané prostředky musí adekvátně a vyváženě uspokojovat potřeby obou pohlaví. Řada materiálů přicházejících na jednání vlády tuto skutečnost nereflektuje,“ vysvětlila její činnost mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Mluvčí zdůvodňuje vysoké částky tím, že poradci musí být neustále k dispozici a komentovat či se vyjadřovat k nečekaně předloženým vládním materiálům. „V žádném případě roli nehraje stranická příslušnost, ale odbornost a erudovanost,“ dodala Ježková pro MF DNES.

Jurečka však zdaleka není jediným ministrem, který se obklopil stranickými poradci. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD si zvolila osm expertů patřících k sociální demokracii. „Vrcholně politické problémy“ jí pomáhá řešit třeba Šimon Krmenčík, zastupitel za ČSSD z Prahy 2, odkud pochází také Marksová. Mezi jejími poradci však nejsou takové platové rozdíly jako mezi experty na ministerstvu zemědělství.

Zdaleka nejvyšší částky vyplácejí ministři ANO

Ministři z hnutí ANO sice jako poradce na úřadech nezaměstnávají své spolustraníky, zato jsou však ochotní ty, které si vyberou, zaplatit ze všech členů vlády neštědřeji. Například šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán vyplácel v průběhu loňského roku poradci pro IT Michalu Daňkovi 1 500 korun za hodinu. Tiskové oddělení ministerstva však tuto praxi s odkazem na Nadační fond proti korupci zdůvodňuje tím, že takto ušetří, protože si tak služby nemusí poptávat zvenčí.

Před minulými sněmovními volbami například Vladislav Bízek, který dříve působil v ODS, představoval veřejnosti ekologické priority hnutí ANO jako jeho expert pro tuto oblast. V minulém roce se mu poštěstilo získat od ministerstva životního prostředí vedeného Richardem Brabcem z hnutí ANO poradcovskou smlouvu.

„Vykonával pro sekci evropských fondů ministerstva životního prostředí expertní a poradenskou činnost týkající se Operačního programu životního prostředí,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Jana Taušová lukrativní smlouvu na hodinovou odměnu ve výši 867 korun.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) pak například musel loni vysvětlovat, proč jeho poradce pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík bere měsíčně 180 tisíc, tedy víc než on. Načež Rohlík ve druhé polovině roku na ministerstvu skončil jako poradce a stal se jeho zaměstnancem.

Víc než sto tisíc korun měsíčně vyplácel své poradkyni Zuzaně Lieblové ministr obrany Martin Stropnický. Po kritice, že bere víc než náčelník generálního štábu armády, loni v prosinci i Lieblová skončila.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video