Vlček se dnes od počínání svých poradců znovu distancoval.

Vlček se dnes od počínání svých poradců znovu distancoval. | foto: René Volfík, ČTK

Poradci Kavan a Laštůvka u mne končí, naznačil Vlček poslancům

  • 134
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček před poslanci obhajoval svou blízkovýchodní misi. Od počínání svých poradců Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky, kteří se sešli s představiteli Hamasu, se distancoval. Brzy z jejich chování vyvodí personální závěry, slíbil Vlček poslancům. Dodal, že s takovými excesy jednotlivců nesouhlasí.

Sněmovna si vyslechla zprávu svého předsedy o delegaci evropských národních parlamentů do Gazy. K obhajobě blízkovýchodní mise Miloslav Vlček přistoupil poté, co čelil kritice za jednání části delegátů s představiteli Hamasu.

Schůzky se navíc účastnili jeho poradci a bývalí poslanci ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. Oddělili se od oficiální delegace a za Vlčkovými zády se s Hamasem tajně sešli.

Vlček se dnes od počínání svých poradců znovu distancoval. Uvedl, že Kavan s Laštůvkou a dalšími poslanci jednali svévolně a přes jeho zákaz. Sám prý celý program koncipoval tak, aby k jednání se členy Hamasu nedošlo. "Tato událost byla selháním konkrétních osob," tvrdí Vlček.

"Členy delegace jsem upozornil, že naším záměrem není vybočit ze zásad politiky EU, která Hamas považuje za teroristickou organizaci. Proto není možné připustit žádné oficiální ani neoficiální jednání s představiteli této strany," řekl Vlček ve Sněmovně.

Z neposlušnosti svých poradců prý proto vyvodí personální důsledky. "Pokud jde o počínání pana Kavana a Laštůvky, vyvodím z jejich jednání ve velmi krátké době odpovídající personální závěry," slíbil předseda Sněmovny.

S Kavanem ale zatím nejednal, exministr zahraničí je totiž od soboty na návštěvě Jižní Koreje. Vlček už v pondělí řekl, že s ním Kavan na další jednání nepojede.

Kavan pro předsedu Sněmovny prý pracuje jako externí poradce, který mu připravuje některé podkladové materiály, Laštůvka je Vlčkův příležitostný konzultant. Se členy Hamasu se podle médií setkala také Kavanova asistentka Hana Opolecká, která v delegaci nahradila nemocnou členku protokolu.

"Kavan, ten má tuším nějaký plat na smlouvu, něco kolem 25 nebo 30 tisíc. Laštůvka je za tisíc korun tady a Opolecká je teď kolem 25 tisíc," uvedl Vlček na tiskové konferenci.

Nestačil jsem delegaci uhlídat, hájí se Vlček

Vlček se na tiskové konferenci hájil tím, že v delegaci, jež měla přes 40 členů, bylo obtížné uhlídat pohyb všech lidí. "To byli lidé, které jsem viděl poprvé, takže jsem nestačil některé ani sledovat, jestli jsou v pořádku, jestli jsou s delegací," prohlásil. "Já jsem šel na jednání, oni se zdrželi a odjeli pryč," dodal.

Kavan mu prý posléze zdůvodnil své jednání s Hamasem tím, že chtěl být u historického okamžiku, kdy si znesvářené palestinské frakce podají ruku.

"Těžko se s nimi o tom bavit. Oni byli přesvědčeni o tom (historickém okamžiku) a já jsem jim říkal, že ta věc je úplně diametrálně odlišná," prohlásil.

Vlček po setkání Morgantiniovou upozornil, že její jednání je krajně nevhodné. Pohrozil jí, že pokud se bude opakovat, oznámí to předsedovi EP Hansi-Gertu Pötteringovi a požádá ho, aby ji z delegace odvolal. Zkušeností z celé události je podle Vlčka možnost vyžádat si stanoviska členů delegace, v nichž uvedou, zda jsou ochotni dodržovat program a zdrží se všeho, co by mohlo delegaci poškodit.

Vlček na tiskové konferenci také uvedl, že cesta celé delegace, včetně Kavana s Laštůvkou, byla financovaná z peněz vyhrazených na české předsednictví EU.

ODS: Vlčkovu hlavu požadovat nebudeme

Občanští demokraté už před schůzí avizovali, že Vlčkovo odvolání požadovat nebudou. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka zkomplikovalo setkání části delegace s Hamasem pozici Česka v rámci předsednictví i pozici celé EU. Pokládá ho proto za velkou chybu.

Zároveň se ale nedomnívá, že by bylo nutné Vlčka za diplomatický přehmat trestat. Problém je spíše v lidech, kterými se Vlček obklopuje, míní expremiér Mirek Topolánek.

"Mně to připadá hodně umělé. Já si myslím, že diskuse je spíš o lidech kolem něj, jakými lidmi se předseda Poslanecké sněmovny obklopuje. Jsou to lidé, řekl bych, s pochybnou minulostí, někteří se záznamem spolupráce s bývalou státní tajnou bezpečností," řekl šéf ODS.

Exministr zahraničí Kavan musel dříve vyvracet obvinění, že pod krycím jménem Kato vědomě spolupracoval s tehdejší komunistickou tajnou službou. Soudní spor s ministerstvem vnitra však vyhrál.

Na pozdější tiskové konferenci vrátil předseda Sněmovny Topolánkovi jeho kritiku. Podle Vlčka se i Topolánek obklopuje lidmi, jejichž minulost je pochybná. Měl by s nimi ukončit spolupráci, pokud Vlček přestane pracovat s Kavanem.

Smířlivý postoj k Vlčkovi zastává i předseda klubu ODS Petr Tluchoř. "Nemyslím si, že v tuto chvíli je správná úvaha o odvolávání předsedy Sněmovny," podotkl.

Výhrady ke Kavanovi mají i lidovci. "Co si mám myslet o návštěvě, kterou organizoval Jan Kavan, co si o ní mám myslet, to bude vždycky ke škodě České republiky," řekl předseda strany a také bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ani on ale nechce zatím vyvozovat zásadnější závěry.

Předseda klubu ČSSD Bohuslav Sobotka považuje vysvětlení Vlčka za dostatečné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video