Účastníkům závodu Diamond Race vydali v německém Weidenu jejich auta. Policie je pak vyprovodila k hranicím (6. září 2009)

Účastníkům závodu Diamond Race vydali v německém Weidenu jejich auta. Policie je pak vyprovodila k hranicím (6. září 2009) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Pořadatelé Diamond Race podali stížnost na německé policisty

  • 21
Pořadatelé a účastníci akce luxusních vozů Diamond Race podali stížnost bavorskému ministru vnitra kvůli postupu německé policie. Vadí jim, že jim policisté těsně za hranicí zadrželi auta. Podle právníka ředitele akce a dalších účastníků Františka Šejnosta jednali nezákonně.

Majitelé drahých aut se 3. září vydali z centra Prahy směrem do Německa, tentýž den zadržela bavorská policie 35 rychlých vozů. Organizátoři tvrdí, že nepořádali závod, ale sportovně charitativní akci.

Osádky vozů měly podle Šejnosta projet domluvenou trasou několik členských zemí EU a "prezentovat zábavnou formou recese sponzory, kteří podporují sportovní aktivity zájmových organizací" v Česku. Účastníci podle právníka před akcí podepsali prohlášení, ve kterém se zavázali dodržovat dopravní předpisy.

Zatímco česká policie proti účastníkům Diamond Race nijak razantně nezasáhla, německá policie sáhla k různým opatřením. Organizátoři a účastníci akce vyčítají bavorským policistům několik věcí. Němci prý například zastavili několik řidičů ještě na území České republiky, a až poté je převáželi do Německa.

Další účastníci byli podle Šejnosta zadrženi v Německu po ubytování v hotelu, aniž se předtím dopustili nějakého dopravního přečinu. Některé účastníky akce prý policisté zadrželi na déle než 12 hodin, a to bez jídla, vody a základních hygienických potřeb. Německá policie jim podle Šejnosta nevysvětlila, proč je zadržela a zabavila jejich majetek. Všechny zajištěné vozy německá policie podle Šejnosta vydala až 6. září, po zaplacení kauce v rozmezí 750 až 1000 eur (zhruba 19.000 až 25.500 korun).

"Postup německých policejních orgánů považujeme za protiprávní, neboť se účastníci nedopustili na území Spolkové republiky Německo žádného porušení dopravních předpisů a navíc všichni účastníci, kteří se nacházeli v době nezákonného zákroku německé policie na území České republiky, podléhali výlučně jurisdikci českého práva," uvedl ve stížnosti Šejnost.

Organizátor a účastníci Diamond Race již také podali trestní oznámení na radního Plzeňského kraje Jiřího Stručka. Ten vedení dětského domova v Plzni doporučil, aby odmítlo dar 200.000 korun, jenž chtěli organizátoři akce domovu předat. Podle Šejnosta radní opakovaně prohlašoval, že je závod nelegální a vybraný dar by pouze podporoval tyto nezákonné aktivity.

Po startu akce česká policie tvrdila, že neměla zákonné prostředky, aby závod zastavila. Zákon, který by jí to umožnil, prý účastníci akce neporušili. Policie si také stěžovala, že organizátor s ní nekomunikoval a neřekl jí trasu závodu. Proto prý byly rychlé policejní vozy připraveny na všech hlavních výjezdech z metropole a nemohly se soustředit na reálnou trasu aut.

Ředitel české dopravní policie Leoš Tržil oznámil až několik dní po ukončení akce, že policie dá podnět ministerstvu dopravy, aby se závodem zpětně zabývalo. Ministerstvo by mělo zkoumat, zda účastníci neporušili zákon o neoprávněném zvláštním užívání komunikace. Za to by jim hrozila až půlmilionová pokuta.

O zastavení akce rozhodla hornofalcká regionální vláda v Řeznu. Na základě toho, že auta měla startovní čísla, ji vyhodnotila jako nelegální závod a nařídila policii jízdu ukončit. Policisté v Německu tak už v minulosti učinili několikrát i při jiných obdobných závodech. Podle německých úřadů tyto akce nemají místo v běžném provozu na veřejných silnicích.

,

Video