Dobrovolníci z vesnice Majuwa nakládají helikoptéru humanitární pomocí. Ta bude...

Dobrovolníci z vesnice Majuwa nakládají helikoptéru humanitární pomocí. Ta bude rozvezena po v regionu Gorka, který zasáhlo zemětřesení nejhůře (29. dubna 2015). | foto: AP

Lidé se stále bojí, kvůli otřesům spí na ulici, hlásí Češka z Káthmándú

  • 1
V Nepálu začal působit humanitární tým Člověka v tísni. První část skupiny je v oblasti poblíž epicentra, ostatní zůstali v Káthmándú. „I když se intenzita otřesů snižuje, lidé se pořád bojí a snaží se odjet z města,“ popisuje v rozhovoru pro iDNES.cz koordinátorka pomoci Denisa Bultasová.

Do Káthmándú dorazil tříčlenný tým z Česka v pondělí. Ve středu ráno přiletěl čtvrtý člen. Část skupiny vyrazila do oblasti Gorka poblíž epicentra zemětřesení, v hlavním městě zůstali koordinátoři, kteří budou zajišťovat logistiku, aby se pomoc na místo dostala co nejrychleji. Mezi nimi je i Denisa Bultasová.

Jak to vypadá v hlavním městě?
Celkově v tom městě panuje úzkostná atmosféra. Většina lidí stále spí venku na různých prostranstvích ve stanech, protože jsou pořád cítit dodatečné otřesy. Jedny z posledních byly před hodinou (rozhovor se uskutečnil ve středu kolem druhé hodiny odpoledne našeho času).

Denisa Bultasová

V průběhu minulého roku organizovala pomoc rodinám na Filipínách, které v roce 2013 zpustošil tajfun Haiyan. V dalších fázích humanitární pomoci se ujala vedení mise.

Koordinátorka humanitární pomoci v Nepálu Denisa Bultasová (29. dubna 2015).

I když se ta intenzita snižuje, lidé se pořád bojí. Zemětřesení má ve městě daleko ničivější následky než ve vesnicích. Takže většina lidí se snaží odjet někam pryč anebo odjet do míst, ze kterých pocházejí, aby se mohli spojit se svojí rodinou a zkontrolovat, jestli jsou všichni v pořádku.

Jak ta atmosféra působí na vás? Máte strach, když vyrážíte do krizových oblastí?
Trochu samozřejmě strach mám, ale řekla bych, že člověk má v tu chvíli energii odvést nějakou smysluplnou práci a pomoct, co mu síly stačí. Většinou je ten strach převážen nutností jet v tu chvíli nadoraz.

Bylo složité dostat se do Nepálu vzhledem ke stavu letiště v Káthmándú? 
To letiště je přetížené záchrannými týmy a veškerou pomocí, která přichází zejména z Indie a z Číny. Pak jsou tu klasická letadla s pasažéry. Každý let musí dlouho kroužit nad Káthmándú, než dostane povolení přistát. V mém případě to byla hodina kroužení, ale třeba letadlo s kolegou muselo kroužit tři hodiny.

Zemětřesení v Nepálu

Jak bude Člověk v tísni pomáhat?
V prvních dnech se zaměříme na největší potřeby postižených komunit. To jsou v tuto chvíli materiály na stavbu provizorních přístřeší, jako jsou různé plachty, lana, hřebíky a podobně. Budou to takové sady, ze kterých si rodiny, postižené zemětřesením, budou moci postavit aspoň provizorně nějaké přístřeší.

V druhé řadě se bude jednat o věci na úpravu vody, purifikační tablety nebo kontejnery na vodu. A pak ještě samozřejmě jídlo. V některých místech je to velký problém, v jiných méně. Bude to hodně individuální a bude to záležet na konkrétních potřebách těch komunit.

Co má na starost váš tým v oblasti Gorka?
Dostali se tam až včera (v úterý) večer. Cesta trvá asi osm hodin kvůli různým zátarasům. Máme tam jednoho koordinátora s asi deseti místními dobrovolníky. Taky tam s nimi jel jeden doktor a zdravotní sestra.

Dneska jsou tam první den, dovezli úplně tu nejzákladnější pomoc a v omezeném rozsahu. Teď na místě zjišťují potřeby a hlavně zjišťují, jak tam můžeme v příštích dnech dopravovat další pomoc.

Vy zatím zůstáváte v Káthmándú?
Jsme v hlavním městě, protože tady se zařizuje veškerá logistika. Musí se zde dělat všechny nákupy, ale je to velký problém. Včera i dnes jsme tomu věnovali celý den a většina dodavatelů potřebných materiálů má úplně vyprodané sklady nebo ty ceny vystřelili do závratných výšin.

Teď zvažujeme, jak sem dopravit materiál ze sousedních zemí nebo v podstatě cokoli, co bude možné a bude mít nějaký rozumný čas dodání.

Jak dlouho Člověk v tísni v Nepálu zůstane?
Já tady budu zůstávat minimálně měsíc a ten tým určitě delší dobu. Pokud budeme mít stále zdroje a pokud se ukáže, že je pomoc stále relevantní, tak bychom se rádi zapojili i do té druhé fáze poté, co postižení budou mít zajištěny základní potřeby.

Tým budeme v příštích týdnech pravděpodobně ještě o něco zvětšovat. A budeme se samozřejmě střídat, protože člověk jede třeba měsíc nadoraz a pak mu začnou docházet síly, takže je potřeba přivézt nové lidi, kteří už na tu práci navážou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue