Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Populistická gesta politiků otevírají Pandořinu skřínku

  16:09aktualizováno  16:09
Přidání platů policistům bez úpravy služebního zákona 186/1992 Sb. §117.,§118., byl neuváženým populistickým gestem. Schválený zákon zapříčiní pouze to, že od policie odejdou zkušení policisté a zůstanou pouze mladí, kteří budou zkušenosti teprve nabírat. Mnozí čekají, až bude nový zákon platit, aby dali výpověď a pobírali rentu ve výši téměř poloviny navýšeného platu do svého důchodu.

 

Jedna miliarda je údajně vyčleněna na odchodné a renty pouze u ministerstva vnitra. Bohužel avízovaná miliarda  rozhodně nebude stačit, možná tak na jeden rok.  Pokud se podíváme na statistiky propuštěných lidí na ministerstvu vnitra od roku od roku 89 do roku 93, jedná se o 14965 policistů a hasičů bez občanských zaměstnanců, a od roku 93 do současné doby  se jedná o 27269 policistů a hasičů bez občanských zaměstnanců.
Pracovníků vězeňské služby odešlo od roku 1996 do roku 2002 celkem 7090 osob. Pokud počítáme v průměru 1000 dozorců ročně, pak od roku 1989 do současné doby by odešlo zhruba 13500 dozorců.
Všichni tito pracovníci mají velmi podobný zákon o služebním poměru jako je zákon 186/1992 Sb., který jim zaručuje při  ukončení služebního  poměru  po odsloužení let  deseti  a více let rentu až do výše 40%  průměrného platu za posledních 12 měsíců. Pokud  tedy  provedeme součet ve výše jmenovaných profesích, pak se jedná o 55734 práce schopných důchodců, kteří dostávají ze státní pokladny příspěvek za službu ve výši 6,68 miliardy ročně při průměrném platu 25000Kč.
Ministerstvo obrany propustilo od roku 1990  do současné doby 50554 vojáků z povolání.Ti mají ve služebním zákonu č.226/1992 Sb. velmi podobné podmínky, kdy jejich příspěvek až do důchodu může dosáhnout  až  55% průměrného platu. Pokud tedy počítáme průměr také 40% jako u policistů a hasičů, pak  opět  tito práceschopní důchodci  dostávají ze státní pokladny 6,06 miliardy při průměrném platu 25000Kč.
Celkem tedy  se do současné doby jedná o 106 228 lidí, kteří pobírají rentu  ve výši  téměř 12,7 miliard ročně ze státního rozpočtu.Vynásobíme-li si číslo kacířsky 14 lety od roku 89, pak se jedná o téměř 178 miliard vyplacených na renty. A to do tohoto výčtu nejsou započítáni ještě celníci.
Řadě z nich není zdaleka  alespoň 55 let, kdy už těžko seženou zaměstnání a renta by byla pro ně jediným příjmem, než jim bude vyměřen důchod, tedy měla by své opodstatnění. Vezmeme-li v úvahu, že téměř  60%  těchto lidí je ve věku od 35 do 49 let, pak by tito lidé, z nichž mnozí nepracují, mohli přinášet do státního rozpočtu ještě nemalé částky na daních, zdravotním a sociálním pojištění  při  změně zaměstnání, pokud již nechtějí v těchto resortech pracovat / často se vracejí jako civilní zaměstnanci/ s tím, že by  nárok na rentu nevypršel a byl vyplácen od 55 let věku. V případě úmrtí by renta byla vyplácena rodině až do doby, kdy by zemřelý dovršil 63 let. Úprava by mohla  platit i zpětně.
V roce 2000 bylo 5 pracujících na jednoho důchodce. V roce 2003 je tento počet alarmující, kdy je 2,5 pracujícího na jednoho důchodce.  Pokud tedy opustí vnitro po přidání platů další policisté a  armáda bude pokračovat v propouštění vojáků z povolání / budou se vracet do resortu MNO jako civilní zaměstnanci /, je naděje, že se tato čísla  daleko rychleji  budou měnit v poplatníkův neprospěch. Možná by se tedy měli zamyslet i politici, když na jedné straně zvednou platy, na druhé straně by měli posunout výplatu renty pro tyto resorty až od 55 let věku. I přes toto opatření  by byli tito pracovníci o 7 let zvýhodněni před ostatními, kteří budou nastupovat do důchodu v 63 letech. Pokud reformovat státní finance, pak ve všech resortech státní správy. Otázka, zda do těchto kroků budou mít političtí populisté odvahu tak, jako když  přidávali na platech./ Zdroj statistik odchodů, tiskové odbory MV, MS, MNO./

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...
Prodej vepřína může zhatit malý akcionář, viní firmu z účelových machinací

Vláda v pondělí schválila odkup vepřína v Letech, kde stál za války tábor pro Romy. Do měsíce chtějí politici podepsat s majiteli smlouvu. Jeden z akcionářů...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Ke kůrovci se přidala vichřice. Z Bruntálska postupně mizí lesy

Místo klidu a čerstvého vzduchu lesní dělníci a těžká technika. V lesích na Bruntálsku se kromě těžby kůrovcového dřeva likvidují škody po vichřici z minulého...  celý článek

David Rath při vynesení rozsudku Nejvyššího soudu v Brně v kauze nezákonných...
K Čapímu hnízdu vypovídali na policii i bývalí hejtmani Rath a Bendl

O dotaci pro farmu Čapí hnízdo, kvůli níž chce policie stíhat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, vypovídali na policii bývalí středočeští hejtmani Petr Bendl a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.