Indický jogínský guru Svámí Ramdev

Indický jogínský guru Svámí Ramdev | foto: AP

Populární indický jogínský guru lomcuje vládou miliardové země

  • 6
Guru Svámí Ramdev, jehož kurzy jógy sleduje každý den v televizi 30 milionů Indů, se snaží hladovkou upozornit na korupci v politice. O víkendu shromáždění jeho stoupenců v Dillí rozehnala policie a jogína vykázala do jeho státu. Nejvyšší soud vyzval vládu, aby zásah vysvětlila.

Kabinet nepopulárního premiéra Manméhana Singha se brutálním nedělním zásahem proti čtyřiceti tisícům guruovým příznivcům dostal do pěkné šlamastiky. Hladovkářská vlna, jejíž tradici položil základy už Mahátma Gándhí, se rozšířila po celé Indii.

Kabinet musí zásah vysvětlovat Nejvyššímu soudu, opozice žádá rezignaci vlády a pořádá demonstrace po celé Indii. Pověstný pohár trpělivosti, zdá se, už přetekl a kabinet bude mít co dělat, aby zadusil jiskru, jež by mohla zažehnout revoluce á la arabský svět.

Začátek byl přitom docela nenápadný. Ramdev chtěl jednoduše upozornit na korupci v nejvyšší patrech politiky a miliony z úplatků ulité na zahraničních účtech. Žádal potrestání úplatných úředníků, pro které by si mimo jiné přál i trest smrti, a přijetí protikorupční zákonů.

Jogínský happening se proměnil v brutální bitku

V sobotu zahájil v Dillí za své cíle hladovku a původně komorní akce přerostla v masovou demonstraci, které se zúčastnilo na 40 tisíc lidí. Proti demonstrantům zakročila policie a akci rozehnala obušky a slzným plynem. V tlačenici utrpěly zranění desítky lidí.

Problémy indické vlády

Indická vláda se potýká se sérií mnohamiliardových korupčních skandálů včetně úplatků kolem sportovních Her Commonwealthu či kolem neprůhledného udělování telekomunikačních licencí. Kabinet je dále kritizován, že nechává bohaté jednotlivce a firmy posílat peníze ilegálně do zahraničí s cílem skrýt nezákonně nabyté jmění a vyhnout se daním. Politici se obávají, aby hněv občanů kvůli korupci v době, kdy navíc stoupá nespokojenost s rostoucími cenami potravin a paliv, nevyústil v národní povstání.

Autor: ČTK

Policie brutální vpád mezi účastníky akce odůvodnila tím, že setkání bylo naplánované pro pět tisíc lidí a bylo proto třeba zajistit bezpečnost. "Nebylo to jogínské setkání, ale politické setkání. V Dillí se musí dodržovat právo a pořádek, nechceme žádné jeho narušování," řekl BBC ministr Kapil Sibal.

Ten se spolu s dalšími třemi ministry snažil jogína ještě v sobotu přimět, aby akci vzdal. Nepovedlo se a policie při nedělním zásahu šla i po samotném Ramdevovi. Tomu se dvě hodiny dařilo unikat v přestrojení za ženu, ale pak ho muži zákona lapili a poslali letadlem do jeho duchovní základny v podhůří Himálaje.

Odtud už guru vzkázal, že policejní akce poskvrnila demokracii a jejím cílem bylo ho zabít. Zároveň dodal, že hladovku obnovuje a zvažuje založení politické strany, jež by se za tři roky ucházela o poslanecká křesla. Vládu tak zřejmě ještě čekají horké chvilky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video