Populární biolog a filozof Stanislav Komárek si dost často nevidí do úst

  8:53
Směs originálních postřehů, překvapivých analogií, variací na témata, která už mnohokrát rozvinul jinde, ale i neodůvodněných tvrzení a šablonovitých generalizací, tak by se dala ve stručnosti shrnout nová kniha biologa, filozofa a cestovatele Stanislava Komárka Západ v mlze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Svazek Západ v mlze je dalším ze souborů autorových sloupků a esejů, tentokrát z let 2009–2012, vydaný péčí nakladatelství Academia, kde zřejmě Komárek zakotvil natrvalo, protože nedávno avizoval, že tamtéž se chystají k vydání publikace další (předchozí soubory jeho sloupků vycházely v nakladatelstvích Petrov a Dokořán).

Na starou notečku

V rozhovoru pro Český rozhlas autor vysvětlil název svého nového titulu mnohoznačně, totiž jako odkaz k neznámé budoucnosti Západu, která může být jak nadějná, tak temná. V knize i oficiální anotaci ovšem jednoznačně převažuje apokalyptický tón (podobně jako v předchozí knize Muž jako evoluční inovace?), prý se „nikdy nenadál, že se dočká v ještě ne stařeckém věku takovéhoto soumraku euroamerické civilizace“.

Nehezkou budoucnost Komárek prorokuje Evropské unii, i když ještě před několika lety vyzýval k užší integraci evropských států, pokud si chtějí Evropané udržet šanci konkurovat Číně. Opakovaně se posmívá narcismu a infantilismu současných obyvatel Západu, zvláště těch, kteří třeba na facebook dávají svoje efemérní fotografie: „Co je u malých dětí roztomilé, nemusí být takovým o čtvrt století později.“. A s hrůzou se ptá: „Jak mohou mentálně nedospělá mláďata smysluplně vychovávat jiné?“

O knize

Stanislav Komárek: Západ v mlze

Academia, Praha 2013. 272 stran, doporučená cena 295 korun.

Obal Komárkovy knihy Západ v mlze

Podobně náš biolog, esejista, spisovatel a filozof lamentuje nad úrovní budoucích kandidátek učitelského povolání a jejich přístupem ke studiu: „Na přednášky nejít, skriptum si nepřečíst, jen to opakovaně zkoušet za omílání nic neříkajících frází.“  A pan profesor přichází i s návrhy konkrétních řešení: uvažuje o možnosti zavedení povinné roční služby v nemocnicích, aby dnešní mládež viděla, že „člověk není jen krásný rozesmátý konzument na billboardech“. K dalším, těm relativně rozumnějším – i když i tak pro někoho kontroverzním – nápadům patří autorův (nijak výjimečný) názor, že Hitlerův Mein Kampf by se už měl přestat tabuizovat a měl by být volně přístupný. Ovšem autorovo tvrzení, že i Leninův Stát a revoluce může vycházet bez komentářů o zhoubnosti komunismu, je třeba poopravit: spis vyšel ve skutečnosti po roce 1989 jen jednou, a to s předmluvou Tomáše Sokola a úvodem Miloslava Ransdorfa.

Adolf Hitler: Mein Kampf

Klišé na klišé

Nová Komárkova kniha bohužel obsahuje dost nevydařených míst. Kde například bere autor jistotu tvrdit, že se u nás peníze z EU dávají na neužitečné projekty, ale „železniční či silniční infrastruktura se nechává v podstatě ladem“ – ve skutečnosti se EU na budování nových silnic a dálnic finančně spolupodílí v roce 2013 částkou 12,6 miliardy korun (z celkové částky 59,3 miliardy korun). Dále je škoda, že neuvádí konkrétní příklady toho, že člověk, který „by dnes v míře větší než malé projevoval mínění v místě a době neobvyklá, je ukřičen se vší brutalitou“. Copak Komárkovi někdo brání publikovat „v míře větší než malé“ jeden článek za druhým (a knihy stejným tempem)?

A hlavně: copak dnes existuje „jediné a obvyklé mínění“ dejme tomu v otázce budoucnosti Evropské unie či multikulturalismu? Vidíme spíše nespočet skupin, z nichž mnohé se pokládají za statečné disidenty bojující proti imaginární většině, kterou je však problém identifikovat. A co se týká tzv. globálního oteplování, zde se dá najít jistý většinový názor (i když se mnozí vědci zdráhají používat tohoto označení), nevšiml jsem si ale, že by byl čelný český politik, který se proti mínění odborné většiny postavil, nějak ukřičen, naopak svého postavení nejvyššího českého ústavního činitele k hlásání svých soukromých názorů v hojné míře zneužíval. A také netuším, proč podle Komárka dnešní doba „nemá ráda hmotu“ a „z pachu bližního bychom se bez deodorantů pozvraceli“. To, že u nás rostou stále další supermarkety ustavičně nabízející nové a lepší zboží, je přece nesporný fakt, i když jako často pranýřované „zabřednutí do konzumerismu“ bych to viděl jen u těch, kteří v nich tráví celé víkendy (o „divokém konzumerismu“ ovšem autor v jiných kapitolách také píše, ale nesnaží se obě tvrzení uvést do souladu). A ještě k pachům: existuje teorie o tom, že někteří dnes pociťují právě nedostatek přirozeného pachu partnera, a snaží se to kompenzovat, což může vysvětlit nárůst zájmu o orální sex.

Ilustrační snímek

Autor má pravdu, že „pochválit dnes v Americe spolupracovnici účes nebo nevinně pohladit cizí dítě je poukázkou na veleprůšvih“, ale následující tvrzení, že „takto drasticky nedestruoval mezilidské vztahy ani komunismus, ani nacismus“, snad nemůže myslet vážně; opravdu chce ony výstřelky srovnávat s dobou, kdy dokonce děti žádaly trest smrti pro vlastní rodiče? A co říci o autorově líčení jednoho pražského sídliště, které vychází z těch nejpokleslejších klišé a v případě hlavního města podle mne neodpovídá realitě? Posuďte sami: „Ty tam jsou doby, kdy ještě v raném postkomunismu zde bydleli ve směsi dělníci, vědci, penzisté i začínající podnikatelé. Dnes už jsou sídliště, podobně jako třeba v Paříži, odkladištěm těch, kteří na společenském žebříčku příliš nevynikli. Byl jsem překvapen z tolika přepadlých, nezdravých, frustrovaných obličejů, které v centru města příliš nevidíme.“ Nešlo spíše o projekci vlastního autorova stavu vyvolaného paneláky na osoby okolo? Právě schopnosti rozpoznávat a vtipně popisovat projikování sebe sama na okolní svět jsem si u něj dříve velmi vážil.

Co (mu) doporučit

V těchto a jiných bodech (další jsem probral ve své recenzi knihy Muž jako evoluční inovace?) autor prostě přehání, a místy již nad únosnou míru. Někdy naštěstí jeho schopnost zkratky a vyostření daného tématu působí osvěživě, třeba když uvádí poněkud absurdní přepisy Červené karkulky a Othella do politicky korektní řeči, anebo expresivně líčí budoucnost Česka: „… okem své fantazie zahlédám volání k modlitbě z ochozu Svatovítské mešity a lid usedající k tradičnímu pátečnímu obědu: pečenému hovězímu s knedlíky, zelím a pivem.“. 

Zimní, ojíněný pohled do koruny stromu

Fascinující pohled do jarní koruny stromu

Vysloveně doporučit můžu přetištěný Komárkův rozhovor z časopisu Tvar, současně vtipný a poučný (alespoň pro mne jako pro nebiologa), obsahující odpovědi na netradiční otázky typu „Jsou rostliny sentimentální?“, „Je hmyz mstivý?“, „Jsou zvířatům vlastní multikulturní postoje?“, či dokonce „Závidí bezobratlí obratlovcům?“. A za pozornost jistě v nové knize stojí i text, v němž autor představuje pět nejhezčích cestopisů; je to čtení možná podnětnější než autorovy vlastní cestopisy, které jsou místy ošklivě poznamenány paušálním odsuzováním civilizace vlastní a někdy až nekritickým přijímáním civilizací cizích.

Nepodezírám profesora Komárka, že by se nějak chtěl řídit názory vyjádřenými v této recenzi, ale přesto si dovolím na závěr vyslovit jedno přání. Pokud bych se do budoucna z jeho klávesnice mohl těšit na další publikaci, byl by to průvodce po cestopisech, které četl, protože je jejich opravdovým znalcem…

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...