Dvacet dětí Pákistánce Islama Mohmanda s reportérem CNN

Dvacet dětí Pákistánce Islama Mohmanda s reportérem CNN | foto: CNN.com

Mají dvacet dětí, do školy chodí čtyři. Populační exploze brzdí Pákistán

  • 127
Usměvavý Pákistánec Islam Mohmand má dvě ženy a s nimi dvacet dětí. Občas si stěžuje, že si ani nepamatuje všechna jména. A pouze čtyři z jeho dětí mohou chodit do školy, na docházku všech nemá Mohmand peníze.

Podobný obrázek není v Pákistánu, který se stane do roku 2050 třetím nejlidnatějším státem světa, žádnou výjimkou.

Rodina Islama Mohmanda je velmi početná, rodiče dvaceti dětí se však přesto podle stanice CNN nebrání dalším potomkům. Bohužel je však nejspíše nečeká žádná zářná budoucnost: již teď mohou chodit do školy jen čtyři děti z této rodiny, na víc prostě nejsou peníze. Ostatní musejí pracovat, aby vylepšovaly rodinný rozpočet.

Podle odborníků je populační exploze v Pákistánu velkým problémem, který se navíc bude ještě prohlubovat. V roce 1947 žilo v této asijské zemi okolo třiatřiceti milionů lidí, letos se počítadlo pákistánských obyvatel točí u cifry 180 milionů. A v roce 2050 bude podle OSN Pákistán třetí nejlidnatější zemí světa po druhé Číně a první Indii.

Země je navíc velmi chudá, šedesát procent populace musí podle informací Světové banky vyžít se dvěma dolary na den. A situace se nejspíš jen tak nezlepší: podle údajů OSN je 70 % obyvatelstva negramotných a většinou žijí na venkově bez zajištění základních potřeb.

Vinu nese také vláda. "Ztrácíme čas," ozývá se varování

"Považuji populační otázku za největší problém této země," přiznal CNN Akbar Laghari z pákistánského ministerstva sociálních věcí. "Budoucnost je ponurá právě kvůli tomuto problému," dodal Laghari.

Zároveň přiznal, že na tomto stavu nese vinu vláda, protože nedělá dost pro to, aby naučila občany plánování rodiny a poučila je o nutnosti populační kontroly. Důvodem jsou podle Laghariho časté politické převraty a změny vlád.

"Přijdou epidemie, přijdou války o jídlo, vodu, o všechno," varoval Laghari. "Je velmi znepokojující, že rosteme jednou z největších rychlostí celé Asie," řekl Zeba Sathar z Populační komise, která se specializuje na výzkum veřejného zdraví v rozvojových zemích.

"Myslím si, že se tento problém ignoruje. Odsouváme ho a bojím se, že ztrácíme čas," dodal Sathar. Podle něj mají chudí lidé tolik dětí, protože se nedostanou ke správným informacím. Moderní ochranu proti početí používá v Pákistánu jen pětina žen.

"Mnoho žen v našich průzkumech říká, že nechtěly tolik dětí, nebo je chtěly mít později, ale bohužel se jim nedostalo odpovídající péče," vysvětlil Sathar. 

Další problém: islám

Podle CNN je další brzdou snižování populačního boomu přístup islámu k této otázce. "Bůh je zodpovědný za péči o vše, co se na tomto světě narodí. Ať jsou to zvířata, lidé, prostě cokoliv žijícího," řekl muslimský duchovní Maulana Tanvír Alvi.

"Reprodukční proces bude pokračovat, dokud ho Bůh nezastaví. Proč by se měl muslim starat o růst populace, když Bůh převzal odpovědnost za péči o všechny?" pokládá řečnickou otázku Alvi. 

Ve velmi konzervativním Pákistánu je tak víra po nedostatku vzdělání další překážkou, s níž se budou muset představitelé státu vypořádat, budou-li chtít nárůst obyvatelstva přibrzdit.

Podle Světové zdravotnické organizace například v Bangladéši řešili podobný problém zakládáním tisíců center zdravotní a rodinné péče a vysíláním terénních pracovníků, kteří šířili mezi lidmi osvětu v oblasti plánování rodiny a sexuální výchovy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video