Popravy se i přes protesty uskutečnily

Smrtící injekce ukončila v americkém Texasu životy dvou odsouzenců, z nichž jeden byl považován za duševně zaostalého. Proti vykonání nejvyššího trestu protestovali obhájci lidských práv, sdružení amerických právníků a také Evropská unie. Kontroverzní tresty smrti se udály ve státě, kde je guvernérem čerstvě jmenovaný republikánský kandidát na prezidenta George W. Bush. Politik, který jde do voleb jako umírněný konzervativec, je neustále kritizován právě za velké množství texaských poprav.

Bush za svého funkčního období povolil už 138 poprav, přičemž pouze jednomu odsouzenci udělil milost a jednomu povolil měsíční odklad.

"Nejsem připraven zemřít," řekl minulý týden v rozhovoru třiatřicetiletý odsouzený Oliver David Cruz, jehož IQ dosahovalo 63 bodů a někteří odborníci ho považovali za  mentálně retardovaného.

Texas patří mezi 25 států v USA, kde je poprava duševně zaostalých možná. Cruz byl odsouzen za únos, znásilnění a zavraždění čtyřiadvacetileté ženy před 12 roky. Své činy přisuzuje silné konzumaci drog, s níž začal už jako třináctiletý.

Druhým kandidátem smrti byl šestatřicetiletý Brian Keith Roberson, který v roce 1986 zavraždil starší manželský pár v Dallasu.

Odpůrci nejvyššího trestu zdůrazňují, že ve Spojených státech dochází k nenapravitelným justičním omylům kvůli nedbalé práci policie a soudů či kvůli nešťastné souhře okolností.

V Texasu bylo letos popraveno již 26 odsouzených. Trest smrti byl v tomto státě obnoven v roce 1982. Ze 225 poprav od té doby bylo 138 vykonáno během vlády George Bushe maldšího, který je guvernérem od roku 1995.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video