Lidé poplatky za svoz odpadu často neplatí. Ilustrační snímek

Lidé poplatky za svoz odpadu často neplatí. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lidé nemohou za mléko v krabici, odmítá Kubera peníze za odpad. Není sám

  • 590
Svoz odpadu bude v Teplicích, Mostě či Dubí zdarma i poté, co obce dostaly možnost zvýšit lidem maximální cenu za vyvážení popelnic z pětistovky na tisíc korun za osobu. Ostatní radnice v Ústeckém kraji se zvýšením poplatků často spíše váhají, protože je už nyní spousta lidí neplatí.

"Vše zůstane při starém. Naopak, přibudou bionádoby a duonádoby, aby v našem městě bylo co nejméně velkých nevzhledných kontejnerů na tříděný odpad. Kdo chce, ať si poplatek klidně zvýší, ale tisícikoruna? To jsou pro čtyřčlennou rodinu čtyři tisíce, a to už nejsou žádné malé peníze," říká teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera.

Poplatky za odpad

Od ledna 2013 mohou obce a města zdražit odvoz odpadků z 500 korun na 1 000 korun.

Radnice v Ústeckém kraji se zdražit většinou nechystají, uvažují o něm jen v Děčíně a Chomutově.

Naopak v Teplicích a v Mostě ani příští rok obyvatelé za popelnice nezaplatí ani korunu, neplatí ani nyní.

Podle něj to nejsou obyvatelé, kdo vytváří nejvíc odpadu. "Původcem odpadu není občan, ale obec. Lidé nemohou za to, že si musí koupit mléko v krabici, protože ve vratných lahvích se už neprodává. A tak je to se vším. Komunální odpad je relativně malá část toho, co radnice musí uklízet. Listí, smetí z ulic a chodníků... Většina komunálního odpadu není od občanů," tvrdí Kubera.

Hodlá proto prosadit, aby lidé za odpad neplatili nikde. "Starostové mne nebudou mít rádi, ale lidé jsou už daněmi zatíženi natolik, že je už víc nechceme drásat. Třeba daň z nemovitosti by se nově měla vypočítávat z hodnoty domu. Jak 18 nebo 20 tisíc zaplatí stará paní, která platila dva a v domečku bydlí, protože je to levnější než v paneláku? Prostě na to mít nebude a touto daní vláda začne vyrábět bezdomovce ve velkém," míní Kubera.

Řešení vidí v zavedení jedné komunální daně, která by poplatky za odpad nahradila. Ubyla by podle něj administrativa nebo vymáhání dluhů. "Dnes za odpad lidé dluží půl miliardy, po zvýšení to bude miliarda. A úředníci ji stejně od neplatičů nevyberou," míní Kubera.

Platit za odpad nebudou ani obyvatelé Mostu, kde vítězné hnutí Severočeši.cz před volbami lidem slíbilo, že za odvoz popelnic platit nebudou.

Dubí chtělo poplatek vrátit, ale obává se neplatičů

Za odpad od loňska neplatí také lidé v Dubí. Radnice už ale zvažovala, že se k poplatku od června vrátí. Uvažovala o 600 korunách ročně. "Platit tisícikorunu je tady na chudém severu Čech úplný nesmysl," míní Pípal.

Dubí ale nyní se zaváděním poplatků váhá. "Když poplatek nařídíte a lidé nezaplatí, dostanete se do problémů. Vymáhání malých částek je těžké a drahé. Ve finále na to doplatí jen ti slušní. Proto máme velké dilema," řekl starosta Dubí na Teplicku Petr Pípal.

Při šestisetkorunovém poplatku by Dubí mohlo získat 2,5 až 3 miliony korun, polovina sumy by ale padla na jejich výběr.

"Peníze od lidí, kteří si ze zákona nic nedělají, nevymůžete nikdy," přibližuje Pípal. V Dubí by podle něj bylo nevymahatelných minimálně tisíc pohledávek. Protože by pak náklady na exekuci musela zaplatit obec, stál by ji takový pokus 8 tisíc korun. "Krát tisíc, to je 8 milionů a rázem bychom se dostali do dluhů," dodal Pípal.

O zdražování uvažuje Děčín a Chomutov

To je také důvod, proč se radnice v Ústeckém kraji nehrnou ani do zdražování poplatků za odpad. Například ve stotisícovém Ústí dluží za svoz 14 tisíc lidí. Ústečané za odpad neplatili dva roky, loni ale zastupitelstvo poplatky opět zavedlo. Lidé nyní platí pětistovku, o zdražení však magistrát zatím neuvažuje.

"Ta možnost tu je, přesto nyní neuvažujeme o tom, že bychom to udělali," poznamenal primátor Vít Mandík.

V Chomutově zastupitelé o výši poplatku rozhodnou až v listopadu nebo prosinci. "S teoretickou výší sazby pracujeme a analyzujeme její dopady. V žádném případě nechceme uplatnit maximální sazbu," uvádí mluvčí radnice Tomáš Branda.

Děčínský magistrát stojí ročně likvidace odpadu více než 20 milionů korun. Každý desátý obyvatel neplatí, městské pokladně tak dluží 17,6 milionu korun. "Proto o zvýšení poplatku uvažujeme, pomohlo by to s financováním této služby," přiblížila mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Podle předběžného propočtu by mohl Děčín zvýšit sazbu zhruba o 180 korun na osobu a rok. Díky tomu by mohlo do kasy magistrátu přitéci navíc zhruba 6 až 7 milionů korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue