Poplatky ve zdravotnictví se už do voleb ČSSD zrušit nepodaří.

Poplatky ve zdravotnictví se už do voleb ČSSD zrušit nepodaří. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Poplatky u lékaře do voleb nepadnou. ČSSD teď bitvu o ně prohrála

  • 1005
Boj o poplatky ve zdravotnictví se přenese i do příštího volebního období. Jak přiznal středočeský hejtman David Rath, snaha jeho ČSSD najít potřebný počet hlasů pro zrušení poplatků "v podstatě zkrachovala". ODS stačí, aby zabránila hlasování o rušení poplatků do konce týdne, pak již nebude mít levice čas, aby přehlasovala veta Senátu a prezidenta Václava Klause.

Šance levice, že ještě do voleb bitvu o poplatky ještě do voleb vyhraje, po úterním jednání Sněmovny klesla prakticky na nulu. Nedokázala totiž jednání o poplatcích posunout zatím ani do třetího parlamentního čtení, kde se hlasuje o pozměňovacích návrzích i o zákonu jako celku.

"Nejspíš to tak bude," připustil Rath pro iDNES.cz, že zrušit poplatky ve zdravotnictví se jeho strana bude muset pokoušet i po volbách. I šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka připustil, že kvůli obstrukcím ODS nezbude oranžovým zřejmě nic jiného, než to zkusit opět až po volbách.

"ODS v žádném případě nedopustí, aby byl zákon o zrušení poplatků na této schůzi schválen," uvedl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. V podstatě jde o to, aby strana vydržela do pátku do 14 hodin a pak má již vyhráno.

Taktiku obstrukce stačí ODS udržet do konce týdne

Po 21. březnu už nebude mít levice dost času na to, aby zákon parlamentem protlačila, když proti němu budou Senát, kde má větší sílu pravice, i prezident Klaus.

"Do tohoto data nedopustíme schválit další zákony, které by prohlubovaly schodek státního rozpočtu a devastovaly změny, které se za tři roky podařilo přijmout," uvedl v úterý Tluchoř.

Na taktiku obstrukce ODS úspěšně vsadila v minulých týdnech - jediný zákon z dílny levice, který nedokázala udržet, bylo zvýšení mateřské na loňskou úroveň, jež už Sněmovnou prošlo. Poslanci, kteří to podporují, mají dost času, aby se vypořádali s případným nesouhlasem horní komory parlamentu i hlavy státu.(o metodách obstrukce ve Sněmovně čtěte zde)

O poplatky u lékaře bojovali politici prakticky celé volební období, skončily dokonce u Ústavního soudu, který je ale nezrušil. Kritikům poplatků se podařilo prosadit jen to, aby děti neplatily 30 korun při návštěvě u ambulantního lékaře.

Důchodci nad 65 let a děti také za rok nemají u lékaře zaplatit více než 2500 korun. Limit se pro ně v průběhu končícího volebního období snížil na polovinu.

Sociální demokraté říkají, že úplné zrušení zdravotnických poplatků bude po volbách - pokud po nich sestaví vládu - jedním z úplně prvních zákonů, který do parlamentu pošlou. Jediný poplatek, o němž je podle Ratha možné diskutovat, je poplatek za jídlo v nemocnici.(jak si Rath představuje placení v nemocnici, čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video