Daniela Filipiová

Daniela Filipiová | foto: Dan Materna, MAFRA

Poplatky rušit nemíním, tvrdí ministerská kandidátka Filipiová

  • 74
Jako pacient má s českým zdravotnictvím bohaté zkušenosti. A ne vždy příjemné. Senátorka Daniela Filipiová, která je upoutána na vozík, chce své zkušenosti zúročit, pokud se stane novou ministryní zdravotnictví. "Mým cílem je, aby pacienti nemuseli prožívat to, co já. Tedy že vás zdravotní personál bere jako diagnózu a ne jako člověka," řekla v rozhovoru pro MF DNES.

Zdravotnictví znáte dobře z pohledu pacienta. Přiměla vás právě tato zkušenost k tomu, abyste se mu věnovala i jako politik?
Ke zdravotnictví jsem se dostala jednoduše: po senátních volbách v roce 2000 jsem se stala členkou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a v něm se se zdravotními zákony setkáte, i kdybyste nechtěl.

Nikdy jste však příliš nevystupovala jako zdravotnický expert ODS. Nebojíte se nyní usednout do tak rizikového a náročného křesla?
Je pravda, že životnost ministrů zdravotnictví je nejkratší ze všech členů vlády. Láká mě na tom ale to, že budu moci navázat na úžasnou práci, kterou na ministerstvu odvedl Tomáš Julínek. Ze zákonů, které připravil, se budu snažit prosadit, co jen půjde.

Počítáte s tím, že byste s Julínkem začala spolupracovat?
Určitě. Budu nesmírně ráda, když mi podá pomocnou ruku.

PŘEHLED MINISTRŮ ZDRAVOTNICTVÍ

Infografika: Čtrnáct polistopadových ministrů zdravotnictví a Daniela Filipiová

Vždy jste vystupovala jako zastánkyně regulačních poplatků. Už za pár dnů bude přitom Senát hlasovat o jejich zrušení. Snažila byste se jako ministryně poplatky přece jen zachovat?
Určitě! Jsem stále velkým zastáncem regulačních poplatků. V Senátu leží komplexní pozměňovací návrh, kterým bychom poplatky nějakým způsobem upravili, ale především zachovali.

Politická situace nicméně příliš nenapovídá tomu, že byste měla se zachováním poplatků šanci.
Mám pocit, že kompromis je jediná věc, kterou nyní člověk může dělat, aby poplatky zůstaly zachovány. Jsem připravena k ústupkům - z placení poplatků by mohly být eventuálně vyjmuty děti nebo by mohl být snížen roční limit za léky pro seniory. Tady je podstatné to, aby poplatky zůstaly zachovány. Aby společnost pochopila, že zdravotnictví není zadarmo a že poplatky jsou solidární záležitost. Pokud si půjdu k doktorovi předepsat kapky proti rýmě, tak těmi třiceti korunami přispěji na léčbu těžce nemocného člověka.

Proti poplatkům jsou zákonodárci ČSSD i KSČM, část lidovců i zelených. Přijde mi, že jejich zachování je spíše utopií.
Já pevně věřím, že to možné je. Kdybych si to nemyslela, tolik bych za ně nebojovala. Myslím si, že když si lidé sednou k jednomu stolu, je otázkou času, než se dohodnou. Já věřím tomu, že se podaří vysvětlit efekt a smysl poplatků.

Máte plán, co s dalšími Julínkovými reformami? Třeba zákonem, aby si lidé připláceli za nadstandard?
Teď je nutné především zjistit, které zákony jsou naprosto neprůchozí a ve kterých by se po nějakých kompromisních úpravách dalo pokračovat dál. Teď jsou důležité zákony o speciálních zdravotních službách, ty jsou nejméně kontroverzní.

A nebojíte se, že vzhledem k blížícím se volbám nebude politická vůle přijmout další Julínkovy zákony? Tedy že budete spíš ozdoba kabinetu než výkonný ministr?
Pokud se nepodaří do začátku prázdnin připravit novely k legislativnímu procesu, tak to už bude passé. Mojí prioritou je co nejdříve začít pracovat na těch zákonech, které půjdou přes parlament protlačit.

Jestli to dobře chápu, chtěla byste být takovým komunikativnějším a mediálně obratnějším Julínkem.
Bylo by pro mě ctí, kdyby mě někdo nazýval Julínkem s ženskou tváří. Srovnání s ním by mě potěšilo.

Považovala byste post ministryně za svůj největší životní úspěch?
Pro mě je největším úspěchem, že jsem se před 22 lety, kdy jsem se dostala na vozík, dokázala postavit na vlastní nohy, založit rodinu, porodit druhou dceru, najít si úžasného manžela a mít dokonalé zázemí v rodině. To je pro mě to nejcennější, co člověk může mít.

Co si myslí Filipiová o...

Vyšší platy pro zdravotníky
"Když chcete přidat, někde musíte ubrat. Komu vezmeme? Nemůžeme mít platy jako v Německu."

Problém LDN
"Řešení není víc peněz, ale jejich přerozdělení - dát za přísné kontroly peníze rodině, aby se starala o těžce nemocného doma."

Eutanazie
"Nemám jednoznačné stanovisko. Jsou případy, kdy by člověk řekl ano. Musí tomu ale předcházet velmi pečlivá debata."

Redukce počtu onkocenter
"Beru jej jako zkvalitnění péče."

Léky dostupné mimo lékárny
"Když budete prodávat aspirin u benzinky, není to nic proti ničemu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue