Chemička Deza ve Valašském Meziříčí

Chemička Deza ve Valašském Meziříčí | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

Za znečišťování ovzduší budou muset firmy platit, poslanci couvli

  • 55
Firmy, které vypouštějí do ovzduší prach, oxid siřičitý a další škodliviny, poplatkům za vypouštění škodlivin do ovzduší neuniknou. Poslanci couvli od původního nápadu, jímž se pestrá koalice napříč Sněmovnou pokusila poplatky firmám zcela zrušit, a kývli místo toho ve středu na ekologičtější verzi zákona.

Když v únoru podivuhodná koalice - část ODS, ČSSD, TOP 09 a většina komunistů - podpořila návrh občanského demokrata Jana Bureše a dala tak dárek průmyslu (více zde), ocitli se poslanci pod těžkou kritikou, nejen od ekologických organizací, ale i médií a od lidí žijících v nejvíce znečištěných lokalitách, například z Moravskoslezského kraje.

Sociální demokracie jako první přiznala chybu a zákon v Senátu, který ovládá, vrátila fakticky do podoby, jak ji ve vládě prosadil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS.

Tedy aby se v letech 2017 až 2021 poplatky, které musí znečišťovatelé platit, postupně zvyšovaly až na 3,5násobek současné sazby. Jak ministr upozorňuje, právě znečištěné ovzduší je největším problémem životního prostředí v České republice. Senátní verzi podpořila ve středu většina Sněmovny s výjimkou komunistů. Ze 177 přítomných bylo pro 138, proti 14.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během jednání Poslanecké sněmovny (9. listopadu 2011)

"Je to zákon, za který se nemusíme stydět," řekl ve středu Chalupa. Poplatky se budou týkat firem, které jsou velkými znečišťovateli, na poplatcích odvádějí nad 50 tisíc korun a podle ministra mohou odhadem za 93 procent znečištění ovzduší. Osvobozeny od placení budou jen menší znečišťovatelé. Za velký plus zákona označil Chalupa i to, že na nejlepší dostupné technologie budou firmy muset přecházet postupně a ne skokem. "Jinak bychom museli zavřít zhruba polovinu českých tepláren," řekl ministr životního prostředí.

S tím, že poplatky pro velké znečišťovatele zůstaly zachovány, měli problém jen komunisté. "KSČM se diví, že se ODS zalekla kritiky ekologických organizací a mediální masáže," vyčítala občanským demokratům jejich hlasování komunistická poslankyně Kateřina Konečná.

Za spuštění nového zdroje znečištění musí být starý odstaven

Chalupa si ve středu před poslanci posteskl nad tím, jak velká pozornost se věnuje výši poplatků pro znečišťovatele, i když v zákoně jsou, jak upozornil, další zásadní věci. "Bohužel při projednávání zákona došlo ke zjednodušení jeho podstaty, není to jen zákon o poplatcích," řekl ministr životního prostředí.

Nový zákon počítá také s tím, že když bude chtít někdo postavit nějakou továrnu nebo průmyslový podnik, který by znečišťoval ovzduší, bude muset být jiný zdroj znečištění vyřazen, aby celková zátěž pro ovzduší nenarostla.

Zákon umožní také vyhlášení nízkoemisních zón ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích, kam budou moci vjíždět jen auta splňující ekologické limity.

Na kotle na tuhá paliva bude povinná revize

Lidé, kteří mají kotle na tuhá paliva, se také musí připravit na to, že od roku 2016 si budou muset objednat a zaplatit odbornou revizi kotle, která bude jednou za dva roky povinná.

Další novinkou je, že v roce 2022 už nebude možné mít doma kotel na tuhá paliva nižší třídy než tři. Podle ministra životního prostředí to fakticky znamená, že některé domácnosti se zastaralým kotlem čeká jeho výměna.

"Na druhou stranu v takovém kotli lidé spálí za rok o čtvrtinu až třetinu uhlí méně, protože tyto kotle mají větší účinnost, o polovinu sníží množství tuhých látek vypouštěných do ovzduší," vysvětloval to už dříve iDNES.cz ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Investice do nového kotle se lidem podle ministra vyplatí za zhruba 15 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video