Poplach v USA vyvolala roky stará data

  • 57
Kolem informací, které přiměly americkou vládu ke zvýšení stupně ohrožení, panují nejasnosti. Většina údajů totiž pochází z období před 11. zářím. I ty ale mohou být velmi nebezpečné, varují odborníci. Jiní s jejich závěry ovšem polemizují.

Téma informací, které získaly tajné služby po zatčení počítačového odborníka Al-Kajdy Pákistánem, se dostalo na titulní stránky velkých amerických deníků. - více zde

Jejich zpracování se ale značně lišila: zatímco New York Times a Washington Post zdůraznily, že data jsou možná neaktuální a tím pádem nekompetentní, Los Angeles Times hovoří o opaku.

Nová data? O tom nevíme
"Není tam nic, co bychom považovali za nové. Proč jsme potom zvýšili stupeň pohotovosti? Tak to tedy nevím," citoval list New York Times nejmenovaného  představitele tajných služeb.

Jenže Los Angeles Times, které se odvolávají taktéž na pracovníky státní správy, tvrdí, že některá data Al-Kajda ještě letos aktualizovala.

To ostatně uvádí také zdroj Washingtonu Post, který ale deníku přiznal, že teroristé upravili záznamy pouze o jedné finanční budově v USA.

Stejným novinám jiný pracovník administrativy potvrdil, že i přes fakt, že zabavené informace jsou několik let staré, stále mohou v rukou teroristů představovat velké nebezpečí.

I staré informace jsou nebezpečné
Všichni ti nejmenovaní představitelé a úředníci se ale shodují, že vláda nemá k dispozici žádné indície, které by naznačovaly, že Al-Kajda momentálně v Americe působí.

Mnoho informací, které Al-Kajda shromažďovala, bylo ovšem veřejně přístupných na internetu či v knihovnách. Tázaní odborníci, které oslovily americké deníky, se proto nemohou shodnout, zda bylo správné zvyšovat stupeň pohotovosti.

Bílý dům oznámil zvýšení stupně pohotovosti v neděli 1. srpna. Vláda totiž získala od Pákistánu doklady o čilém zájmu Al-Kajdy o některé důležité finanční instituce v New Yorku, Newarku a ve Washingtonu. - více zde

Stupně bezpečnostní pohotovosti v USA

ČERVENÝ: vážný stupeň
- velmi vysoké riziko teroristických útoků
- zvláštní týmy zaujmou určené pozice
- zavřou se veřejné a vládní budovy
- intenzivní kontrola dopravy

ORANŽOVÝ: vysoký stupeň
- vysoké riziko teroristických útoků
- zvýšená opatrnost při veřejných akcích
- koordinace spolupráce armády s policií a veřejností

ŽLUTÝ: zvýšený stupeň
- reálné riziko teroristických útoků
- intenzivnější dohled nad důležitými místy
- příprava pohotovostních plánů

MODRÝ: stupeň ostražitosti
- obecné riziko teroristických útoků
- kontrola komunikačních systémů
- informování veřejnosti

ZELENÝ: nízký stupeň
- minimální riziko teroristických útoků
- údržba dlouhodobě připravených krizových plánů
- zajištění odborné způsobilosti personálu

zdroj: CNN


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video