Koncentrační tábor. Ilustrační foto

Koncentrační tábor. Ilustrační foto | foto: AP

Popírač holokaustu povede exkurzi do Treblinky za 50 tisíc na osobu

  • 504
Nejznámější popírač holokaustu David Irving dnes v Polsku zahájí exkurzi po místech spojených s nacistickými zločiny. Celou dobu ho bude sledovat tajná služba, antifašisté chystají protesty. O kontroverzní zájezd je zájem, přestože stojí 50 tisíc korun na účastníka.

Tenhle zájezd určitě nebude tuctový a možná skončí předčasně. Autobus plný turistů má celý týden projíždět severním Polskem po místech spojených s nacistickými zločiny. Průvodcem bude právě David Irving, tedy muž, který kvůli popírání holokaustu seděl ve vězení.

Motivuje ho jednak slušný výdělek – zájezd stojí zhruba 50 tisíc korun na osobu a má prý takový úspěch, že Irving musel odmítat zájemce – jednak touha ukázat lidem svůj pohled na historii. "Mnoho lidí je zvědavých na skutečnou historii toho, co se nazývá holokaust. Mě osobně zajímají osobnosti válečných zločinců," odpověděl v pondělí na otázku MF DNES.

Britský historik-samouk David IrvingDavid Irving v Oxfordu

Pamětníci koncentračních táborů a příbuzní obětí holokaustu se ovšem s jeho pohledem na historii i přítomností na polském území smiřují jen těžko. Irving proslul zejména tím, že popřel existenci plynových komor, nebo tvrdil, že Hitler o vyvražďování Židů vůbec nevěděl. V Rakousku byl před pěti lety kvůli svým názorům odsouzen a několik měsíců strávil za mřížemi, do několika zemí včetně Německa má zákaz vstupu.

S tajnou službou v patách

Něčeho podobného chtěly teď dosáhnout i polské antifašistické organizace. "Jeho skupina se bude skládat hlavně z lidí popírajících holokaust a neonacistů," obává se ve své protestní reakci sdružení Nikdy více. Aktivisté ovšem neuspěli: Polsko nemá zákon umožňující zakázat vstup do země člověku na základě jeho dříve publikovaných tvrzení.

Irvingova tour

Varšava Zájezd začíná v polské metropoli, kde chce Irving provést turisty po bývalém ghettu.
Mazurská jezera Poblíž jezer na severu Polska navštíví Irving a spol. zbytky bunkru vůdce SS Heinricha Himmlera a Vlčí doupě, sídlo Adolfa Hitlera.
Treblinka Plánovaná nedělní návštěva nacistického vyhlazovacího tábora severovýchodně od Varšavy vyvolává v Polsku největší protesty Irvingových odpůrců. Předchozí cesta do Polska Irving nejede do Polska poprvé, v roce 2007 již Treblinku či Osvětim navštívil. Ve stejném roce měl problémy na knižním festivalu ve Varšavě, kde propagoval svá díla. Kvůli svým tezím byl ovšem z akce vykázán.

Irving však bude mít problém, jakmile zpochybní válečné zločiny na polském území. Jeho pobyt bude sledovat tajná služba, a pokud se výklad odchýlí od historické skutečnosti, může být průvodce vykázán ze země.

Sám Irving se podobně neslavného konce zájezdu neobává. Z několika soudních procesů má dostatek zkušeností s tím, co mu může přinést problémy. V posledních letech navíc svou rétoriku zmírnil.

Holokaust nepopírám, tvrdí Irving

"Stále musím vyvracet falešný mediální obraz své osoby," odmítl zařazení mezi popírače holokaustu. Na jeho skandálních tvrzeních ovšem stojí popularita Irvingových knih i zájem o tento zájezd. Otázkou tedy zůstává, jaký "bonbonek" si přichystal pro turisty třeba do vyhlazovacího tábora Treblinka, kterým po návštěvě Varšavy a Hitlerova Vlčího doupěte v neděli zájezd skončí.

Žádné zpochybňování existence plynových komor či počtu lidských obětí, kterých bylo podle historiků v tomto táboře přibližně 800 tisíc, ale tentokrát nejspíš nechystá. "Možná tam zahynulo dokonce ještě více lidí," prohlásil v pondělí Irving.

Proti popíračům holokaustu bylo v posledních letech vedeno několik procesů. V Rakousku byl loni za relativizaci nacistických zločinů odsouzen Gerd Honsik, který si odsedí čtyři roky. Pět let dostal v Německu v roce 2007 za propagaci antisemitismu Ernst Zündel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video