Rodina Natálky ví, že děvčátko čeká ještě mnoho operací, zřejmě do konce života.

Rodina Natálky ví, že děvčátko čeká ještě mnoho operací, zřejmě do konce života. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Popálenou holčičku z Vítkova drží při životě umělá kůže, přišla o dva prsty

  • 243
Dívenka zraněná žháři přežívá popáleniny na 80 procentech těla jen díky moderním metodám. Má za sebou několik operací a mnoho dalších ji ještě čeká. Lékaři jí museli amputovat dva prsty, odstranili už také všechnu zničenou kůži a tělo překryla nová - umělá.

Natálce ještě nejsou dva roky a o ty další musí usilovně bojovat. Už tři týdny leží v umělém spánku a má před sebou další operace. Kolik, to si v této chvíli lékaři netroufají odhadnout.

Celé tělo kromě hlavičky, části zad a míst, která při žhářském útoku uchránily plenky, má pokryté novou umělou kůží. "Pro její stav je umělá kůže zásadní," vysvětluje Jarmila Tymonová, primářka popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě, která Natálku operovala.

Pátrání po žhářích

Policie o vyšetřování mlčí, ale je optimistická

"Největší problém je v tom, že popáleninové trauma provází šok se všemi možnými komplikacemi, které ještě mohou nastat," říká primářka Tymonová.

Teď se pečlivě hlídá každá infekce. Děvčátko má už odstraněnou veškerou popálenou kůži a její tělo kryje nová, syntetická. Vozí se ze Spojených států a je drahá - plát přípravku s názvem Integra o rozměrech 25 krát 20 cm přijde na 80 tisíc korun.

stupně popálenin

I. stupeň

Nejlehčí a nejlépe se hojící popálenina. Poškozena je jen vrchní vrstva kůže (např. popáleniny od slunce), postižené místo je zarudlé a jen mírně bolestivé. Kůže se po několika dnech sloupne a zahojí.

II. stupeň

Pokožka je zarudlá, oteklá a vytvářejí se na ní puchýře. Pokud se do rány nedostane infekce, kůže se zhojí a nezůstanou na ní žádné jizvy.

III. stupeň

Nejvážnější možný stupeň. Jsou poškozeny všechny vrstvy kůže, je tedy mrtvá včetně nervových zakončení. Postižená kůže nebolí a může mít bělavou nebo černou barvu.

Zraněná Natálie

Utrpěla popáleniny II. a III. stupně na 80 % těla. Plameny se jako zázrakem vyhnuly celé hlavě, části zad a nezasáhly ani oblasti pod plenkou.

Práce operatérů nekončí. Umělá kůže může zůstat třeba celý rok i déle, nervy prorostou, ale pořád tam chybí kožní buňky a ty nahradí pouze vlastní kůže dítěte ze zdravých míst.

"Odebere se malý vzorek, dva tři čtvereční centimetry kůže, laboratorně se upraví a na ní vyrůstá vlastní výstelka. A pak se transplantuje na tělo pacienta," vysvětluje Ludomír Brož, přednosta kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Operace za operací

Nikdo z lékařů neřekne, že dívenka boj vyhrála. "U tohoto ostravského případu je vynikající souhra mezi dětským oddělením intenzivní péče a lékaři pracujícími na popáleninách. Proto se daří tu dívenku držet při životě a může podstupovat operace," říká přednosta Brož.

"Operace v takových případech následují téměř obden," doplňuje Milada Franců, primářka Kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie nemocnice v Brně-Bohunicích.

Ještě před třiceti lety podobně postižení pacienti umírali do pěti dnů. Nebylo přístrojové vybavení. "Dnes dokážeme zachránit osmi- či dvanáctileté děti s popáleninami na osmdesáti procentech těla, ale jsou to skutečně ojedinělé případy. Takhle popálené malé dítě, jako je Natálka, je zcela výjimečné," říká přednosta vinohradské kliniky, která začala jako první ve střední a východní Evropě užívat na popáleniny umělou kůži Integra.

Srovnatelných případů je u nás málo, za posledních deset let zhruba tři. Právě ostravští specialisté pomohli stejným způsobem před dvěma lety tehdy sedmiletému chlapci z Prostějovska.

Hoch s kamarády zapálil nádobu s hořlavinou a při následném výbuchu utrpěl popáleniny na 80 procentech těla včetně obličeje. Zachránila ho umělá kůže.

Ve vinohradské nemocnici vzpomínají na jiný případ. "Maminka postavila kočárek s několikaměsíčním dítětem ke kamnům, vyšlehl plamen a zapálil kočárek. Dítě mělo spálenou celou hlavu a ruce a nám se ho podařilo zachránit. Ale následky jsou závažné: dítě přišlo o prsty na obou rukou," říká přednosta Brož. I když se pacientům daří prodlužovat život, neznamená to, že jsou zachráněni.

"Měli jsme mnoho pacientů, kteří přežili pět šest týdnů a pak zemřeli na infekční komplikace. Nebezpečí tedy stále hrozí," říká Brož.

Maminka Natálky Anna Siváková ví, že její dcerku čeká ještě dlouhá řada operací. Zřejmě do konce života. "Záleží na tom, jak dítě rehabilituje a jak se mu rodiče dál věnují," říká Milada Franců z brněnské nemocnice.

Nejde o kosmetické zákroky, jak by se mohlo zdát. Bude nutné sledovat, jak pracují jizvy v loktech nebo pod koleny.  "Jizvy se někdy zhušťují a pak se klouby těžko ohýbají. Záleží na tom, jak budou ohroženy další funkce organismu. Ale je jasné, že v následujícím životě bude výrazně omezena," říká šéf vinohradské kliniky Brož.

Jak se léčí těžké popáleniny

Pokrok v léčbě přišel až ve 20. století v souvislosti se světovými válkami, kdy na popáleniny umíralo příliš mnoho lidí. Nejdůležitějším poznatkem bylo, že se postižené místo musí co nejdříve překrýt tzv. provizorním krytem, díky němuž mají spodní vrstvy kůže čas se "vzpamatovat" ze šoku.

Provizorní kryty

Nejvhodnější je kůže z jiné, nepostižené části těla. To je však u rozsáhlých popálenin často problém. Až do roku 2004 se běžně používala prasečí kůže. Od tohoto data je to nemožné kvůli zákonu Evropské unie o bioimplantátech. V současné době je nejpoužívanějším krytem syntetická kůže Integra, jejímž základem jsou opět zvířecí buňky. Experimenty s kultivací lidských kožních buněk nejsou zatím příliš úspěšné – vypěstovaná kůže je slabá a propouští infekci, což je největší nepřítel úspěšné léčby.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video