Kriminalisté ocenění za objasnění žhářského útoku ve Vítkově diskutují s hejtmanem Jaroslavem Palasem (uprostřed).

Kriminalisté ocenění za objasnění žhářského útoku ve Vítkově diskutují s hejtmanem Jaroslavem Palasem (uprostřed). | foto: Policie ČR

Popálená Natálka čelila infekci, policisté dostali za Vítkov medaile i peníze

  • 55
Pamětní medaili s Landeckou venuší a sto tisíc korun dostalo od Moravskoslezského kraje dvanáct kriminalistů, kteří objasnili útok na dům romské rodiny ve Vítkově. Žháři v dubnu popálili tři lidi včetně dvouleté Natálky, která je stále v nemocnici. V uplynulých dnech čelila infekci po transplantaci.

Stav Natálky Kudrikové, která utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech povrchu těla a prodělala již řadu transplantací, se v minulých týdnech stále zlepšoval.

Avšak po transplantaci z 10. září se u ní objevila infekce a zvýšené teploty. "Malá byla velmi slabá, nervózní, často plakala," popsala stav Natálky její matka Anna Siváková.

Za dcerou jezdí na jednotku intenzivní péče Fakultní nemocnice v Ostravě téměř denně. "V posledních dnech ale teploty klesly a infekce naštěstí ustoupila. Natálce je už zase lépe," dodala.

Její slova potvrdil i mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. "Stav malé pacientky je nyní stabilizovaný, jisté komplikace se skutečně vyskytly, ale lékaři je účinným postupem odvrátili," řekl mluvčí.

Natálku čekají ještě tři poslední transplantace, zbývá pokrýt ještě patnáct procent popálené kůže. Matka popálené holčičky doufá, že někdy v říjnu nebo v listopadu si bude moci dcerku vzít do domácího léčení.

Policisté dostali pamětní medaile

Policie čtyři měsíce po činu obvinila z útoku čtyři mladé muže; nyní jsou ve vazbě. Hrozí jim těžké tresty, dokonce až doživotí. Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas dnes ocenil dvanáct kriminalistů - jednu ženu a jedenáct mužů - pamětní medailí jako poděkování za objasnění případu.

Kriminalisté dostali od kraje kromě medailí a pamětních listů také sto tisíc korun. Koupí si za ně do svého oddělení například notebooky a speciální kameru.

Vedení krajské policie nemá obavy, že předání medailí je předčasné, byť ještě není jasné, zda důkazy sesbírané kriminalisty "nerozmetají" obhájci obviněných či soud.

"Jsme stoprocentně přesvědčeni o vině zadržených a obviněných. Jsme si jisti, navíc bereme odměnění od samosprávy za ocenění práce policistů - bez ohledu na to, jak nakonec ve vítkovském případu rozhodne soud," řekl policejní prezident Oldřich Martinů, který se předání medailí také zúčastnil.

Předávání medailí za práci na soudně neukončeném případu nepovažuje za předčasné ani náměstek krajského policejního ředitele Dalimil Sypták. "Je to ocenění za sbírání důkazů v trestním řízení. I kdyby soud rozhodl o důkazech jinak, pak jistě kriminalisté medaile vracet nebudou," řekl.

Oceňování policistů za obvinění lidí, kteří jsou, dokud nerozhodne soud, stále nevinní, nevadí ani obhájci jednoho z obviněných Ladislavu Myšákovi.

"Já tušil, že se bude oceňovat a povyšovat. Ale vážně: jsem rád, že policie případ objasnila - to ovšem neznamená, že souhlasím s právní kvalifikací činu, z něhož je obviněn můj klient," řekl Myšák. Obhájce na rozdíl od žalobce tvrdí, že mladík, jehož zastupuje, nevěděl, že v domě žijí lidé a útok dlouhodobě neplánoval.

Policejní prezident se dnes kolegům dodatečně omluvil za svůj výrok, který pronesl v Ostravě měsíc po žhářském útoku ve Vítkově. Tehdy řekl, že policie do měsíce obviní konkrétní osoby, trvalo to však ještě další tři měsíce. "Když jsem pracoval na kriminálce, tak jsem taky nebyl rád, když mi do práce kecali novináři a nadřízení, takže se ještě jednou omlouvám," řekl Martinů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video