Robert Gabriel Mugabe

Robert Gabriel Mugabe | foto: Profimedia.cz

Pomozte zvládnout krizi v Zimbabwe, vyzývá svět africké lídry

  • 32
V pátek vyhrál volby, v nichž byl jediným kandidátem. V neděli složil prezidentskou přísahu, svou šestou. A vzápětí odjel do Egypta na summit afrických lídrů. Zimbabwský diktátor Mugabe přijel do Šarm aš-Šajchu hledat politickou podporu pro své znovuzvolení. Ze světa se přitom ozývá: volby byly neregulérní, krize v Zimbabwe se musí řešit.

Páteční, druhé kolo prezidentské volby v Zimbabwe označili pozorovatelé i západní vlády za nelegitimní. Mugabe byl jediným kandidátem - jeho soupeř, vůdce opozice Morgan Tsvangirai, odstoupil kvůli násilnostem a zastrašování, které proti němu a jeho stoupencům rozpoutala vláda. - více o volbách čtěte zde

Situace v Zimbabwe má být jedním z hlavních témat summitu Africké unie, který probíhá dnes a zítra v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Že by ale vůdcové černého kontinentu staronového zimbabwského prezidenta nějak ostře a přímo kritizovali, se nečeká.

Spíš se ho budou snažit v tichosti přesvědčit, aby mluvil s opozicí a podělil se s ní o moc, napsala agentura AP. K řešení krize je přitom vyzvaly západní vlády, OSN a také skupina někdejších světových lídrů známá jako Rada starších.

"Tohle je okamžik pravdy pro regionální vůdce," řekla na summitu tanzanská politička Asha-Rose Migiroová, zástupkyně generálního tajemníka OSN. "Generální tajemník vás naléhavě žádá, abyste zmobilizovali podporu a vyjednali řešení," řekla africkým vůdcům.

Rada starších, skupina dvanácti osobností dřívější světové politiky, pak africké panovníky vyzvala k odmítnutí výsledku zimbabwských voleb a k tlaku na nové hlasování.

"Žádáme, aby jasně prohlásili, že výsledky voleb z 27. června jsou nelegitimní," uvedla v prohlášení skupina, do níž patří například bývalý americký prezident Jimmy Carter, někdejší jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu či bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

Pouze keňský premiér Raila Odinga vyzval k vyloučení Mugabeho z Africké unie, dokud kontroverzní prezident ve své zemi neumožní svobodné a regulérní volby. "Africká unie vytvoří nebezpečný precedens, umožní-li Mugabemu účastnit se jejích setkání," řekl Odinga.

Naopak gabonský prezident Omar Bongo na vrcholné schůzce Mugabeho podpořil. "Byl zvolen, složil přísahu, je tu s námi, je tedy prezidentem a nemůžeme po něm chtít víc," řekl novinářům. Mugabe byl podle Bonga na summitu dokonce přijat jako hrdina.

Návrh sankcí vůči Zimbabwe už existuje, schválen ale asi nebude
Spojené státy dnes dokončily návrh sankcí OSN vůči Zimbabwe, který předloží Radě bezpečnosti. Podle agentury Reuters návrh volá po zbrojním embargu a zmrazení účtů některých zimbabwských představitelů a firem. Rada by o něm měla jednat ve středu, kvůli její nejednotnosti je ale schválení sankcí jen málo pravděpodobné.

Washington také podle mluvčí Bílého domu Dany Perinové chystá rozšíření vlastních sankcí vůči Mugabeho režimu, které by mělo být podle agentury AFP dokončeno v průběhu jednoho až dvou týdnů. Nové sankce vůči Zimbabwe už v neděli zavedla Kanada.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes prohlásil, že podle Francie je Mugabeho vláda nelegitimní, a vyjádřil naději, že pevný postoj vůči zimbabwskému prezidentovi zaujmou i afričtí vůdcové. Připustil nicméně, že "pro mnohé Afričany Mugabe představuje dlouhá léta velkého osvoboditele, hrdinu boje proti kolonialismu, což záležitosti komplikuje".

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video