Vyměňte Gilada Šalita, žádá jeho rodina a příbuzní.

Vyměňte Gilada Šalita, žádá jeho rodina a příbuzní. | foto: Reuters

Pomozte synovi domů, volají na Olmerta rodiče uneseného vojáka Šalita

  • 51
Unesený židovský voják Gilad Šalit je vězněm palestinských radikálů již téměř tisíc dní. V pátek za jeho propuštění demonstrovala jeho rodina před sídlem izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Usiluje o to také Paříž. Šalit má totiž kromě izraelského občanství i francouzské.

Ještě mu není třiadvacet, přesto ho zná celý Izrael, Blízký východ, ba i svět. Stal se celebritou. Rozhodně mu však není co závidět. Izraelský desátník, milovník sportu a matematiky Gilad Šalit byl téměř před tisícovkou dní unesen radikály do palestinského pásma Gazy, které teď ovládá radikální hnutí Hamas.

Do vyjednávání mezi Izraelem a Hamasem se o víkendu jako prostředník vložil Egypt. Zástupci Izraele, mezi kterými je i šéf tajné služby, se mají vrátit dnes. Výsledek jednání předloží vládě zítra.

Rodiče Šalita neopustili. A doufají, že přežije zajetí, odkud se sporadicky ozývá skrze nahrávky a dopisy. "Doufali jsme v podporu synovy věci, ale tak početné projevy solidarity jsme nečekali," uvedl pro deník Haarec Noam Šalit, desátníkův otec.

Vyměňte Gilada Šalita, žádá jeho rodina a příbuzní.

Noam přišel v pátek demonstrovat před sídlo izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Dorazil společně s Avivou, Joelem a Cvim Šalitovými, tedy s matkou, bratrem a dědečkem uneseného vojáka.

Rukojmí mnoha frakcí

Tankista Gilad Šalit byl unesen 25. června 2006 ze stanoviště nedaleko pásma Gazy. Útok provedla skupina sestavená z několika palestinských frakcí, která se na izraelskou stranu dostala tunelem vyhloubeným pod ochranným pásmem. Na akci se podílelo vojenské křídlo Hamasu s militanty z několika organizací, zřejmě i z Fatahu.

Nebyli na ulici před premiérovou rezidencí sami: propuštění mladého zajatce žádaly i stovky dalších Izraelců, kteří navštívili stan zasvěcený Giladu Šalitovi.

Agentura AP dodává, že v posledních dnech přístřešek připomíná poutní místo, kde se střídají školní třídy z celé země s vysokými politiky i celebritami. A kam se vydávají podpořit Giladovy rodiče i ti Židé, kteří přežili hrůzy holokaustu.

Padnou za vojáka civilisté?

Každým dnem teď přicházejí zprávy o tom, že bude Gilad propuštěn. Jednoduché to však není: mladý zajatec s izraelským i francouzským občanstvím se stal nedobrovolným esem, ba žolíkem v blízkovýchodní partii, kterou za asistence celého světa hrají Izrael a Hamas.

Otec Gilada Šalita Noam před sídlem izraelského premiéra.

Otec Gilada Šalita Noam před sídlem izraelského premiéra.

Do hry kvůli Giladovu dvojímu občanství hojně zasahuje i Francie, která touží po vlivu řádově větším, než jí přisoudily dějiny.

Přitom na Blízkém východě nejde o málo: dlouhé, ba trvalé příměří, o kterém se vyjednává, by přineslo cenný klid pro civilisty z pásma Gazy stejně jako z jihu židovského státu. Výměnou za Šalita žádá Hamas propuštění asi 450 arabských vězňů, z nichž někteří se podíleli na teroristických útocích.


Čtěte dopis Galida Šalita rodině

Mladík, který si přál sloužit u bojové jednotky navzdory některým zdravotním problémům, byl během přestřelky raněn. V dopise, který loni mohl odeslat rodině, si na zdraví stěžuje. Chce co nejrychleji domů, chce normálně žít, tlumočil tehdy Giladova slova jeho otec.

Poslední zprávy naznačují, že nyní jde spíše o to, kam propuštění Palestinci půjdou: zda do Gazy, respektive na Západní břeh Jordánu, či do do některé z jiných muslimských zemí.

To si v některých případech přejí izraelští vyjednavači, kteří se obávají, že se část aktivistů opět zapojí do útoků proti Izraeli. Na svobodu by se mohl dostat například i vlivný Marván Barghútí, jeden z hlavních plánovačů násilí spojeného s jinak umírněnou stranou Fatah.

Demonstranti žádají propuštění desátníka Šalita.

I proto o sobě dává slyšet ta skupina Izraelců, která sice Šalitovým návrat jejich syna přeje, upozorňuje však na nebezpečí spojená s propuštěním aktivistů.

"Gilad je voják, má povinnost chránit civilisty. Jeho rodina dokázala vyvinout efektivní tlak na úřady, aby pomohly jejich synovi – to je pochopitelné," uvedl pro server ynet.news.com Ron Kehrmann, jehož dcera zahynula při teroristickém útoku v izraelské Haifě.

"Od médií bych ale čekal vyváženější přístup. Historie nás učí, že teroristé po propuštění jen znásobí snahu škodit. A my budeme čelit další vlně teroru," dodal Ron Kehrmann.

Kdo je Gilad Šalit

Narodil se 28. srpna 1986 v severoizraelské Naharíji, vyrostl v osadě Micpe Hila nedaleko libanonské hranice. Prý spíše plachý mladík ukončil střední školu s vyznamenáním, podle spolužáků vynikal v matematice. Přihlásil se k bojové jednotce, zřejmě proto, že chtěl následovat svého bratra Joela. A to navzdory zdravotním problémům.

Dne 25. června 2006 se Giladův život dramaticky změnil: palestinští militanti ho unesli do pásma Gazy. Od té doby ho žádný zcela nezávislý pozorovatel neviděl, přišly od něj ale nahrávky a dopis. V nich izraelské vládě vyčítá nedostatek zájmu: je však možné, že byl k podobným vyjádřením donucen vězniteli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video