Sociální demokraté budou jednat s Věcmi veřejnými, aby jim pomohly prosadit parlamentní vyšetřovací komisi, která by prověřovala korupci při armádních zakázkách.

Sociální demokraté budou jednat s Věcmi veřejnými, aby jim pomohly prosadit parlamentní vyšetřovací komisi, která by prověřovala korupci při armádních zakázkách. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Pomozte nám rozkrýt chobotnici na obraně, žádá ČSSD Nečase a véčkaře

  • 367
Korupční kauzy na ministerstvu obrany se nesmí zamést pod koberec, apeluje ČSSD. Požádala proto šéfku Sněmovny o svolání mimořádné schůze. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval premiéra Petra Nečase, aby podpořil vznik parlamentní vyšetřovací komise. Sobotka o tom chce jednat i s vedením Věcí veřejných.

"Rád bych s nimi jednal o tom, aby pomohli rozkrýt korupční kauzy na ministerstvu obrany. Jako nová strana kandidovali s tím, že chtějí bojovat s dinosaury v politice. Věřím, že budou chtít bojovat i s dinosaury na ministerstvu obrany," vybídl Sobotka vládní stranu Věci veřejné, aby podpořila mimořádnou schůzi a vznik vyšetřovací komise.

O armádních zakázkách se začalo znovu více hovořit poté, co MF DNES zveřejnila kauzu, která stála místo náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivu z KDU-ČSL.

Na záznamu natočeném skrytou kamerou deník zdokumentoval, že Kopřiva se zástupcem finské společnosti Patria vyjednával o možnosti nákupu minometů pro českou armádu a otevřeně přitom hovořil o provizích.

Prověřme armádní zakázky od roku 1993, navrhuje Sobotka

"Neklademe žádné časové omezení pro parlamentní vyšetřovací komisi. Mohla by se zabývat armádními zakázkami již od roku 1993, takže by měla mít na svou práci dost času," řekl iDNES.cz Sobotka.

Mimořádná schůze, na níž by měl podle sociální demokracie premiér Petr Nečas informovat o situaci na ministerstvu obrany a poslanci by hlasovali o vzniku mimořádné vyšetřovací komise, by se mohla konat příští týden.

Co s platy státních zaměstnanců?

Na řádném jednání Sněmovny 21. září chce ČSSD diskutovat o platech zaměstnanců veřejného sektoru. Ti budou ve stejný den protestovat v Praze proti vládním škrtům. Vláda chce dát na jejich platy (s výjimkou učitelů) o 10 procent méně peněz, než letos.

O dni, na kdy bude svolána, rozhodne Němcová. Bez pomoci alespoň části vládních poslanců ale ČSSD konání schůze neprosadí. V den, na kdy je schůze svolána, musí být totiž také schválen její program. A to může vládní koalice svými 118 hlasy zablokovat.

ČSSD ale kalkuluje s tím, že Věci veřejné nemusí mít zájem na tom, aby kryly armádní zakázky z minulosti. A že i Nečas by mohl být nakloněn tomu, že se tyto věci rozkryjí.

Na ministerstvu obrany působila totiž ve vlivných funkcích řada lidí (bývalá ministryně Vlasta Parkanová, nynější ministr financí Miroslav Kalousek, exposlanec Pavel Severa), kteří jsou dnes v TOP 09, tedy ve straně, která se s ODS rve o pravicové voliče.

"V případě, že nebude program mimořádné schůze schválen, budeme stejně chtít o těchto věcech ve Sněmovně diskutovat a určitě budeme usilovat o mimořádné jednání výboru pro obranu a bezpečnost," uvedl Sobotka.

Bárta: Když to navrhuje dinosaurus Sobotka, jsem skeptik

První a zřejmě klíčový ohlas od Věcí veřejných naznačil, že vládní koalice nebude mít zřejmě moc chuť prát ve Sněmovně před volbami "špinavé prádlo", Klíčový muž Věcí veřejných, sponzor strany, ministr dopravy Vít Bárta má totiž k návrhu Bohuslava Sobotky výhrady.

Ministr Vít Bárta"Vedení Věcí veřejných se k tomu vyjádří v úterý. Já osobně jsem k institutu vyšetřovacích komisí velmi skeptický. Zvláště když ji navrhuje dino Sobotka. Na druhou stranu doufám, že o to více má šanci návrh Věcí veřejných dále snižovat rozpočet ministerstva obrany," řekl iDNES.cz Vít Bárta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video