Libyjci odpočívají pod graffiti v Benghází. (8. července 2011)

Libyjci odpočívají pod graffiti v Benghází. (8. července 2011) | foto: AP

Pomozte nám při tažení na Tripolis, žádají libyjští rebelové NATO

  • 133
NATO musí pokračovat v operacích na ochranu libyjského obyvatelstva, dokud jednotky vůdce Muammara Kaddáfího budou civilisty ohrožovat. Zároveň ale situace v zemi musí mít politické řešení. Takové jsou závěry schůzky představitelů NATO se zástupci libyjské Přechodné národní rady v Bruselu.

Aliance si do bruselské centrály pozvala zástupce rebelů včetně předsedy Přechodné národní rady Mahmúda Džibríla, aby osvětlili své plány na další fungování země.

"Informovali nás o své vizi budoucnosti země, založené na demokracii, právním státě a dodržování lidských práv," řekl po schůzce generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Jak dodal, Aliance se s vůdci povstalců dohodla na třech základních věcech. Za prvé, že NATO musí pokračovat v operacích na ochraně civilistů, protože Kaddáfího jednotky stále ohrožují nevinné lidi.

Za druhé, že Kaddáfího režim ztratil legitimitu, a za třetí, že východiskem ze současné situace musí být politické řešení. "Pod vedením Libyjců. S podporou mezinárodního společenství. Čas k nalezení řešení nastal nyní," konstatoval Rasmussen.

Vedení libyjských vzbouřenců si přeje větší leteckou podporu NATO při svém ozbrojeném tažení na Tripolis a nevidí důvod, proč by Aliance měla v této podpoře polevit v době nadcházejícího islámského svátku ramadánu. "V (islámském) náboženství není nic, co by zakazovalo bojovat v době ramadánu," citovala Džibríla agentura ČTK. Aliance má ale obavy, že letecké údery v době tradičních měsíčních modliteb, které začnou v srpnu, může vyvolat veřejné pohoršení a odpor v islámském světě.

Rebelové: s Kaddáfím nemluvíme

Libyjskou Přechodnou národní radu se sídlem v povstalecké baště Benghází ve středu uznaly další státy - Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Předseda rady Mustafa Džibríl v Bruselu zopakoval, že rebelové za pět měsíců od propuknutí bojů s libyjským vůdcem Kaddáfím nevedli žádná jednání. "Všechny ty řeči o jednání mezi režimem a radou jsou zcela nepravdivá tvrzení," řekl Džibríl. Rebelové prý od počátku požadují Kaddáfího odchod a žádná tajná vyjednávání o ukončení bojů nevedou.

Jisté kontakty s libyjskou vládou po dlouhém mlčení připustila Francie. Podle francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého však nejde o "rozhovory" v právem slova smyslu. "Libyjský režim vysílá vzkazy všem, do Turecka, do New Yorku, do Paříže. Existují kontakty, ale nejde o rozhovory v pravém slova smyslu. Vyslanci nám říkají, že Kaddáfí je připraven odejít. Otázkou už není, zda odstoupí, ale kdy a jak," řekl Juppé.

Francie je v rámci mezinárodní koalice v Libyi jedním z nejaktivnějších členů. Paříž od prvního okamžiku do operací v Libyi poslala 4 400 vojáků, 40 bojových letadel, osm lodí a 18 útočných vrtulníků. V zemi ale roste netrpělivost s tím, že se pro libyjskou krizi nedaří najít politické řešení. Francouzský premiér François Fillon v parlamentu proto uklidňoval, že se politické řešení libyjské krize rýsuje, "Kaddáfí ale musí odejít".

Libyjský premiér Bagdádí Alí Mahmúdí v rozhovoru pro deník Le Figaro uvedl, že Tripolis je připraven "vyjednávat bez podmínek", bombardování ale musí přestat. Na otázku, zda by Kaddáfí mohl být vyloučen z politického řešení, podle Reuters naznačil, že by mohl zůstat stranou.

, natoaktual.cz

Video