Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: Petr Topič, MAFRA

Bělobrádek: Pomohou-li rodiny, nebudou muset vznikat uprchlické tábory

  • 585
Zájem farností, rodin a některých neziskových společností pomoci s uprchlíky před Islámským státem ocenil vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „V případě, že bude tato spolupráce zespoda, nebudou muset vznikat žádné velké uprchlické tábory,“ prohlásil předseda křesťanských demokratů.

Česká vláda bude ve středu večer jednat o tom, kolik uprchlíků by mohla Česká republika dobrovolně přijmout poté, co v Evropské unii neprošly povinné kvóty pro jednotlivé evropské země.

„Jsme připraveni v rámci občanské společnosti, neziskových organizací, církví, spolupracovat na tom, abychom se prioritně zaměřili na uprchlíky před radikálními islamisty, před Islámským státem,“ řekl Bělobrádek s tím, že jsou nejen jednotlivé rodiny, ale i farnosti, které jsou ochotny se o část uprchlíků postarat. O ty, kteří prokazatelně nejsou ekonomičtí uprchlíci, ale utíkají před zotročováním, znásilňováním a vražděním.

Bělobrádek ocenil výzvu, která zazněla z Velehradu. Katoličtí biskupové českých a moravských diecézí nabídli vládě pomoc s migranty, kteří jsou v ohrožení života. Ta spočívá ve výzvě farnostem, aby mezi sebe přijaly rodiny křesťanských běženců. Do spolupráce by se měly zapojit také místní charity. (více zde)

Podle vicepremiéra a šéfa lidovců jde o řešení, které může významně pomoci, aby nemusely vznikat nové uprchlické tábory. Bělobrádek řekl, že to je v souladu s postojem KDU-ČSL pomáhat takovým a tolika lidem, aby se zároveň nepotopila pomyslná loďka, na které plujeme my.

Fiala: Nejde o stovky lidí, ale o miliony, kteří chtějí do Evropy

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy to ale nic neřeší. „Nejde o to, jestli přijmeme desítky nebo stovky lidí. Jde o miliony zoufalých lidí, kteří chtějí přijít i z ekonomických důvodů,“ řekl Fiala.

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD o víkendu řekl, že na středeční jednání vlády přinese návrh, jak velký počet běženců by Česká republika letos mohla dobrovolně přijmout. Opoziční Úsvit chtěl, aby se tím dříve, než vláda rozhodne, mimořádně zabývala Sněmovna. ČSSD a hnutí ANO to ale společně vetovaly s tím, že existuje shoda na tom, co bude Sněmovna řešit.

Hnutí ANO bude podle místopředsedkyně Sněmovny Jaroslavy Jermanové po Chovancovi chtít odpověď na pár otázek, například jestli se budou posilovat hlídky na hranicích a jakou kapacitu pro uprchlíky může ČR nabídnout.

„Je potřeba asi uzavřít schengenský prostor a zařídit, aby do Evropy neplynuli nekontrolovaně uprchlíci,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš. Zopakoval to, o čem mluvil již před pár dny, že by podle něj měla být svolána konference za účasti Evropské unie, USA, Ruska, Číny i třeba Saudské Arábie. „Podle mě to je největší ohrožení Evropy,“ zopakoval Babiš. (o postoji Babiše více zde) Je pro speciální fond na budování uprchlických táborů mimo Evropu a vojenský zásah proti pašerákům lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video