Pomoc Mosambiku je ohrožena

- Humanitární pomoc obyvatelům jihoafrického Mosambiku je ohrožena. Nové přívaly vody totiž poškodily podle mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Abby Springová významnou silniční komunikaci ve středním Mosambiku a zabránily tak distribuci potravin.
Mosambik již déle než měsíc sužují záplavy a epidemie nakažlivých nemocí.

"Silné deště na dvou místech porušily hlavní silnici mezi Beirou a Save, která je významnou obchodní komunikací. V úterý dva kamiony WFP a autobus s 30 lidmi zablokovala na silnici stoupající voda," upřesnila Springová.

"Naším úkolem číslo jedna je teď oprava silnic," upozornila mluvčí. Další konvoj směřující z přístavního města Beira ve střední části země na jih musel být zrušen kvůli poškozené vozovce. Potrvá určitě deset dní, než bude opravena.

Po Maputu se letiště v Beiře stalo druhým operačním centrem mezinárodní pomoci pro povodněmi sužovaný Mosambik. Odtud kamiony nepřetržitě vozí potraviny a umožňují tak využití letounů k jiným účelům.

Do Save, ležícího asi 200 kilometrů na jih od Beiry, bylo dopraveno již 109 tun potravin, množství přibližně na osm až deset dní.

Doposud si záplavy v této jihoafrické zemi vyžádaly na 500 obětí, jejich počet se ale zřejmě bude zvyšovat s opadající vodou.

V Mosambiku nyní zabíjí malárie (10. března)
Mrtvých v záplavami postiženém Mosambiku přibývá. Počet obětí stoupne podle mluvčího Dětského fondu OSN Iana MacLeoda na tisíce. V nebezpečí je milion lidí, kterým hrozí kromě malárie i cholera, upozornil mosambický prezident Joaquim Chissan.

V už zatopených oblastech meteorologové velmi silné srážky předpovídají na 9. března. Mohutnými záplavami jsou postiženy dva ze šestnácti milionů obyvatel.

Pracovníci organizace Lékaři bez hranic pohřbívají mrtvé v rychlosti, a to i tehdy, nemohou-li je identifikovat. Například v kraji Chokwe hrozí podle záchranářů dehydratace a nemoci 55 tisícům lidí.

Mezinárodní humanitární pomoc, která zatím do Mosambiku dorazila, je jen s obtížemi distribuována potřebným. Mluvčí jihoafrického letectva, které je součástí mnohonárodních sil v Mosambiku, uvedl, že 17 vojenských letadel z Belgie, Británie, Francie, Jihoafrické republiky a Španělska ve středu rozvezlo asi 100 tun potravin obyvatelům v záplavami silně postiženém údolí řeky Limpopo.

V úterý 6. března přiletěl do země první kontingent 600 amerických vojáků, kteří mají pomáhat dohlížet na rozdělování potravinové pomoci.

Velká voda nadělala v zemi i velké materiální škody. Na opravu silnic a mostů bude Mosambik podle odhadů prezidenta Chissana potřebovat 89 milionů dolarů a deset milionů dolarů si vyžádá obnovení elektrického vedení.

Děti, které při záplavách přišly rodiče, čekají ve speciálním táboře, až se jich někdo ujme, 8. března 2000.

Děti čekají ve frontě na příděl jídlo, 8. března 2000.

Sirotci čekají na pomoc, 9. března 2000.

Dítě prodělává záchvat malárie, 9. března 2000.

Nové přístřeší, 9. března 2000.

O jednu misku jídla se dělí celá rodina, 8. března 2000.

Místnost pro nemocné malárií, 9. března 2000.

Lidé čekají na jídlo, 9. března 2000.

Kluk a jídlo, 9. března 2000.

Vyšetření dítěte, 8. března 2000.

Mosambický chlapec se chrání před deštěm

Jihoafrický Mosambik již déle než měsíc sužují záplavy a epidemie nakažlivých nemocí. Nové přívaly vody ohrožují zásobování obyvatel humanitární pomocí, 15. března.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video