Dobrovolní hasiči z Vysočiny pomáhali v Praze stavět protipovodňové zábrany, podíleli se i na evakuaci několika obyvatel.

Dobrovolní hasiči z Vysočiny pomáhali v Praze stavět protipovodňové zábrany, podíleli se i na evakuaci několika obyvatel. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Rozvodněná Rokytná se s Vltavou nedá rovnat, říká hasič po misi v Praze

  • 0
Záplavy Vysočinu pro tentokrát minuly. S velkou vodou zápolili lidé spíše na západ od ní. Dramatická situace panovala hlavně v Praze. Na pomoc jí z Vysočiny vyrazily desítky hasičů. A nebyli to jen profesionálové. Do Prahy odjeli ve svém volném čase vypomáhat i dobrovolníci.

Skupina dobrovolných hasičů vyrazila do hlavního města jako první hned v neděli dopoledne. V autobusu seděly asi čtyři desítky mužů.

Na pomoc Praze vyrazili i profesionální hasiči

V neděli večer směrem na Prahu vyrazila i mise profesionálních hasičů. Ta od nedělního večera pomáhá v Říčanech. Ihned po příjezdu byli nasazeni do akce, mimo jiné pomáhali s evakuací osob ve Štěchovicích.

Profesionální hasiči z Vysočiny zůstanou v Praze pravděpodobně do středy. Pak budou vystřídáni novou skupinou kolegů.

V pondělí dopoledne zamířila z Vysočiny do Říčan i materiální pomoc. Hasiči vyslali zásilku tisíce kusů jednokomorových a čtyř set dvoukomorových pytlů ke stavbě protipovodňových hrází.

"Úkolem jednotek z Nového Města na Moravě, Jaroměřic nad Rokytnou, Žďáru nad Sázavou, Lesonic, Humpolce a Jihlavy - Bedřichova byla pomoc se stavbou protipovodňových zábran. Téměř dvacet hodin nepřetržitě vysočinští hasiči takto pomáhali v Praze," řekla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Dobrovolní hasiči, kteří na pomoc proti vodě vyjeli ve svém volném čase, se z hlavního města zpět na Vysočinu vrátili v pondělí. Mezi nimi byl i třicetiletý Jiří Urbánek z Jaroměřic nad Rokytnou.

Do Prahy se skupinou dobrovolníků vyjížděl hasičským autobusem, bez techniky. 

"Měli jsme s sebou pouze zásahové oblečení a pláštěnky. Materiální zabezpečení zajistila Praha. My jsme byli povoláni čistě jako pomocná síla na stavění zábran," vysvětlil Urbánek.

Před jednou hodinou odpoledne byli v Praze. Pomáhali stavět bariéry proti vodě až do pondělního rána. "Stavěli jsem protipovodňové zábrany na dvou místech. Nejprve jsme byli ve Zbraslavi a pak v Holešovicích," vyprávěl.

Místní se báli, že se zábrany nepodaří včas postavit

Ve Zbraslavi, kromě stavění zábran, dobrovolníci z Vysočiny i pytlovali písek pro místní obyvatele. Vodu se hasičům nakonec podařilo zastavit, i když místní se báli opaku.

"Místní si prožili záplavy už v roce 2002. Tenkrát, říkali, byli vytopení až po střechy. Ale to ještě neměli protipovodňové stěny. Teď se proto dost obávali, že se nestihnou postavit," dodal Urbánek.

I po přesunu do pražských Holešovic dobrovolné hasiče čekala stavba protipovodňových stěn. "Tam jsme stěny stavěli v místě, kde je slepé rameno Vltavy," dodal Urbánek.

V pondělí ráno dobrovolníky vystřídali profesionálové.

"Chlapi museli do práce. Ne každý zaměstnavatel by toleroval, že mu zaměstnanec nepřijde do práce. Nebylo proto možné zůstat déle," vysvětlil dobrovolný hasič z Jaroměřic. On sám je ale zároveň profesionál - velitel družstva hasičů z Moravských Budějovic.

Pro Urbánka to byla první podobná zkušenost u velkých povodní.

"Pomáhal jsem, když jsme měli v Jaroměřicích rozlitou říčku Rokytnou, ale to se nedá s rozvodněnou Vltavou srovnat. Z té masy jde respekt, voda má sílu," naznal. Když bude možnost, pojede prý do zatopených oblastí znovu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video