Ferdinad Porsche podle historika létal osobním Hitlerovým letadlem na frontu, aby viděl, jak vylepšit tanky, které konstruoval.

Ferdinad Porsche podle historika létal osobním Hitlerovým letadlem na frontu, aby viděl, jak vylepšit tanky, které konstruoval. | foto: MF DNES

Válka o Porscheho památník trvá. Jeho nacistická minulost vadí Židům

  • 69
Do kauzy okolo Památníku Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích se vložili zástupci Židovské obce v Liberci. Vadí jim, že slavný konstruktér byl ve vysoké funkci v SS a v jeho továrně pracovali za nelidských podmínek Židé. Podle nich není proto vhodné Porscheho oslavovat.

Spor o Porscheho se táhne několik let. Začal tím, že Pavel Hrstka inicioval petici za odstranění nápisů z cedulí Vratislavic, které hlásaly, že jsou rodištěm slavného konstruktéra. Petice vyšuměla.

Od té doby se objevují hlasy pro a proti. Například Milan Bumba, předseda Porsche Classic Clubu ČR, pro MF DNES nedávno uvedl: "Je mi smutno, že se ještě po šedesáti letech, kdy Ferdinand Porsche zemřel, najdou lidé, kteří plivou na jeho památku. Sebranku komunistů, která před rokem 1989 diktovala, nikdo neočerňuje. Proč?"

Naproti tomu Petr Jirásko ze sdružení Naše Vratislavice tvrdí, že existence památníku je kvůli fašistické minulosti Porscheho skandální. Na stranu odpůrců se nyní přidal i bývalý předseda liberecké Židovské obce Pavel Jelínek, který je jediným žijícím Židem v Liberci, který se tu narodil před válkou.

"Když jsem se dozvěděl, že ve Vratislavicích mají Památník Ferdinanda Porscheho, domluvil jsem si se starostou Lukášem Pohankou schůzku. Řekl jsem mu, že souhlasím s tím, že byl výborný konstruktér, ale zároveň byl v poměrně vysoké funkci členem SS a v jeho fabrice pracovali naši lidé za ne právě dobrých podmínek," říká Jelínek.  

Porsche jako inspektor Derrick

"Výmluva, že to dělal podobně jako řada Čechů za komunistického režimu vstupem do partaje a milicí, není vhodná už proto, že SS byly po válce uznány jako zločinecká organizace, což muselo být panu Porschemu s jistě vysokou inteligencí zcela zřejmé," dodává.

Jako podobný případ uvádí kauzu televizního inspektora Derricka, kterého hrál příslušník SS Horst Tappert. Když to vyšlo najevo, stáhly seriál německé televize z vysílání.

Zástupce Židovské obce a starosta se dohodli, že by bylo vhodnější památník přejmenovat třeba na Muzeum vozů Ferdinanda Porscheho, přičemž by uvnitř byl text o jeho fašistické minulosti.

Tuto iniciativu Petr Jirásko vítá, protože podobné návrhy měli i oni, ale vedení radnice na ně neslyšelo. "Problém je v tom, že starostovi Pohankovi nevěřím. Radnice nechala vyhotovit posudky od historiků, které nám zamlčeli," tvrdí Jirásko.

Co v posudku významného historika Roberta Kvačka stojí? Třeba že Porsche létal osobním Hitlerovým letadlem na frontu, aby viděl, jak vylepšit tanky, které konstruoval.

Porsche? To byla pevná součást nacistického režimu

"Porsche byl počítán k pevným součástem režimu. Utvrzeno to bylo i jeho členstvím v nacistické straně a jeho zařazením do organizace SS. Stalo se to tak zřejmě na přání samotného Himmlera, který budoval SS i jako elitní řád s militaristicko-rasistickým zaměřením a chtěl v něm mít přední státní úředníky, diplomaty, vědce. Porscheho lze počítat k těm vybraným členům, kteří tvořili 'ozdobu' organizace," píše Kvaček.

O tom, zda se památník přejmenuje na muzeum, může rozhodnout jen zastupitelstvo. Dnes už je ale jasné, že změna pohledu na Ferdinanda Porscheho by mohla situaci ve Vratislavicích uklidnit.


Video