Pomník na Petříně bude brzy

Petřín - Pomník obětem komunizmu podle návrhu sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela nakonec na úpatí Petřína přece jen bude. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, čímž změnilo stanovisko odboru památkové péče pražského magistrátu. "Shledali jsme realizaci památníku dle původního návrhu za přípustnou z hlediska státní památkové péče," sdělila mluvčí ministerstva Dita Fuchsová.

Městští památkáři před časem povolili postavit na Petříně jen část z návrhu, který zvítězil v loni vyhlášené výtvarné soutěži.

Zoubkův návrh metafory obětí a utrpení tvoří zužující se schodiště, které lemují sochy postupně se měnící v torza. Odbor památkové péče však koncem června souhlasil s pomníkem za podmínky, že tam bude pouze část schodiště, což vyvolalo velmi emocionální debaty.

Zástupci hlavního města Prahy však za pomníkem stáli a odvolali se k ministerstvu kultury. Místostarosta Prahy 1 Vladimír Vihan je přesvědčený, že pomník může na Petříně stát jedině celý a jakýkoli zásah do něj by byl zkomolením díla. "Rozhodnutí ministerstva umožní uctít památku obětí komunistického režimu a postavit jejich utrpení důstojný památník, který jim Praha dosud dlužila," uvedl Vihan.

Podle zástupce ředitele odboru Jiřího Musálka se jeho odbor nedopustil žádné chyby. Je přesvědčen, že postupovali proti pomníku oprávněně, protože podle něj Praha 1 vypsala samotná pravidla výtvarné soutěže v rozporu se stanoviskem památkářů. Ti celou dobu chtěli, aby v horní části Petřína vzniklo jednoduché dílo. Původně měl být celý památník odhalen na Petříně 17. listopadu. Zda se tento termín podaří stihnout, není nyní jasné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video