Pomáhala z ohně, teď čeká

  • 3
Praha - Když začal hořet azylový dům na Černém Mostě, slyšela Hana Mačinová z balkonu křik malé Michalky, tříleté holčičky, která nyní leží v kritickém stavu v nemocnici. Vběhla proto do hořícího obýváku, převzala dítě a v podpaží s ním vyběhla ven. Vzápětí se Hanka vrátila pro nejmladší ze svých dětí, osmiměsíčního Vladimíra.

"Byla jsem bez bot, ty jsem sundala, abych s Míšou neuklouzla na schodech. Stačila jsem vzít pouze kočárek s malým, flašku s pitím a mokrou plenu. Tu jsem Vládíkovi hodila na hlavu, když jsme procházeli kouřem. Doma jsem stačila sebrat jen to, co bylo na stole. Takže vlastně nic," vzpomíná ne nešťastné okamžiky maminka pěti dětí.

Teď je na mateřské, a tak dostává osm tisíc, z kterých s dětmi žije. Při požáru u sebe měla naštěstí pouze mimino a nejstarší, devatenáctiletou. Osmnáctiletá dcera a dvanáctiletý a čtyřletý syn byli a ještě jsou s babičkou na dovolené. "Nedokážu si představit, jak jim všechno budu vysvětlovat. Už je slyším: maminko, proč a jak, kde máme domeček a kde máme hračky," předpovídá Hanka.

V azylovém domě bydlela od loňského května. Soudně ji vystěhovali z matčina bytu, když se matka přestěhovala do domu s pečovatelskou službou. Na přepsání byly potřeba dokumenty, Hanka však v té době byla mimo Prahu, takže ani nepřevzala obsílku. A tak jí vystěhovali nábytek.

"Šla jsem k nám na sociálku v Praze 8. Paní tam mi řekla, ať si něco najdu. Chvíli jsem tedy bydlela u maminky a u kamarádek, ale to s dětmi nebylo možný. Až se nakonec naskytl azylák," říká Hanka, která naštěstí nepatří mezi lidi, kteří si z něčeho dělají hlavu. Vše bere tak, jak to je.

V azylovém domě byla ráda, že děti mají co jíst a kde spát. I když samozřejmě bydlení úplně podle jejích představ to nebylo. "Život tam byl přece jenom takový řádový. Nebyla jsem zvyklá při odchodu z domova odevzdávat klíče a hlásit, že jdu pro rohlíky a s košem. Do devíti večer jsme musely být s dětmi doma. To mi ale nevadilo," konstatuje.

Ostatní ženy občas chodily tancovat a bavit se, ale Hanka se starala o děti a přečetla si nějakou knížku. Svého koníčka, tři psy, v domě mít nemohla. Všechny je musela prodat.

Až do konce týdne bude spolu s ostatními osmi ženami pobývat v krizovém centru Riaps. To totiž, stejně jako vyhořelý azylový dům, patří Městskému centru sociálních služeb a prevence. Co bude dál, neví. "Uvidíme," říká s klidem. "Počkám. Sama nic shánět nemůžu, nikdo by mi nic nedal. Takže počkám, jestli se zase nenajde místo v nějakém azyláku," dodává tato matka pěti dětí.

Město vyplatí deset tisíc ženám z vyhořelého domu
Každé z jedenácti žen, které byly v neděli nejvíce postiženy nedělním požárem azylového domu pro matky a děti ve Šromově ulici v Praze 9, poskytne hlavní město ze svého rozpočtu 10 000 korun. Jedná se o ženy z nejvyššího patra domu, které přišly o veškerý majetek. Včera ráno o tom rozhodla městská rada na mimořádném jednání. "Ženy současně dostanou ještě sociální dávku podle místa trvalého bydliště ve výši 15 000 korun," sdělil náměstek primátora Otto Kechner.

Oheň zničil dvanáct bytů. Dalších čtyřicet poškodila voda při likvidaci požáru. Na pomoc postiženým ženám je určeno i konto nadace Jistota, kterou založili zaměstnanci Komerční banky a sami do něj vložili 100 000 korun. Částkou 10 000 korun přispěl i Úřad veřejného ochránce práv a pět tisíc věnoval pražský zastupitel Petr Hulínský.

Podle Kechnera dala Komerční banka k dispozici také svoji ubytovnu v Praze 9 s dvaceti pokoji pro ubytování lidí z vyhořelého domu. Rada rovněž přidělila byt jedné z devíti rodin, které v azylovém domě trvale bydlely a měly uzavřenou nájemní smlouvu. Situaci zbývajících osmi rodin budou radní řešit v následujících dnech. "Budeme se zabývat také vyčleněním peněz na opravu vyhořelého domu," podotkl Kechner.

Hana Mačinová se svým osmiměsíčním synem, kterého v neděli vynášela z hořícího azylového domu na Černém Mostě. Žena má ještě čtyři další děti a netuší, co ji v dalších dnech čeká. (12. července 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue