Generál Wladyslaw Sikorski.

Generál Wladyslaw Sikorski. | foto: Profimedia.cz

Polské vyšetřování smrt Sikorského neobjasnilo. Nehodu přežil jen Čech

  • 19
Polští vyšetřovatelé ukončili vyšetřování smrti válečného premiéra a velitele polské armády Wladyslawa Sikorského při letecké katastrofě na Gibraltaru v roce 1943. Sabotáž nelze ani potvrdit, ani vyloučit, ale atentát těsně před vzletem vyloučili, uvedla o výsledku vyšetřování televize TVN 24.

"Je mimo veškerou pochybnost vyloučeno, že by smrt vrchního velitele a dalších osob, zkoumaných po smrti, byla způsobena zločinným způsobem před vzletem z Gibraltaru," uvedl prokurátor Marcin Golębiewicz z varšavské odbočky Institutu národní paměti (IPN).

Současně dodal, že shromážděné důkazy nestačily "ani k potvrzeni, ani k vyvrácení teze, že ke katastrofě došlo v důsledku úmyslného činu, tedy sabotáže". Vyšetřování ani nevedlo ke shromáždění dostatečných údajů, aby bylo možné generálovu smrt označit za zločin komunismu.

Výsledky pitvy i dalších zkoumání podle IPN potvrdily, že oběti zahynuly během letecké nehody za okolností uvedených britskou vyšetřovací komisí, jejíž závěry polské úřady nezpochybňovaly. Tato komise v roce 1943 za příčinu nehody označila zablokovaná výšková kormidla britského letounu Liberator. Důvod, proč se zablokovala, však nebylo možné zjistit.

Při pádu letounu, který se 16 sekund po startu zřítil do moře, zahynula i generálova dcera, jejíž tělo se nikdy nenašlo. Nehodu z července 1943 přežil pouze český pilot Eduard Prchal, který zemřel v USA v roce 1984.

Teorie o atentátu a exhumace vojáků

Generálova smrt - oficiálně připsaná leteckému neštěstí - vyvolala i teorie o spiknutí a atentátu, na kterém mohla prý mít zájem sovětská rozvědka, Britové či polská opozice. Šéf exilové vlády totiž obvinil Moskvu z odpovědnosti za zmasakrování zajatých polských důstojníků v Katyni, a tak mohl být vnímán jako překážka spojenectví se Sověty.

IPN případ vyšetřoval od roku 2008. Dokonce nechal exhumovat ostatky obětí. Pitva a odborné zkoumání však ukázaly, že oběti utrpěly zranění typická pro letecké neštěstí. V generálově případě se podle IPN podařilo jednoznačně zavrhnout jiné možné příčiny smrti, jako by bylo udušení, zastřelení či úmrtí v důsledku rány bodné, řezné či sečné (více o exhumaci čtěte zde).

Sikorski byl původně po obřadu v Londýně pochován v roce 1943 na hřbitově polských letců v Newarku u Nottinghamu. O půl století později generálovy ostatky spočinuly v katedrále na krakovském hradu Wawel.

IPN je na rozdíl od českého Ústavu pro studium totalitních režimů vybaven prokurátorskými pravomocemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue