Poslanci strany Právo a spravedlnost si po hlasování zatleskali.

Poslanci strany Právo a spravedlnost si po hlasování zatleskali. | foto: AP, ČTK

Polští poslanci rozpustili Sejm, otevřeli cestu k volbám

  • 8
Polští poslanci odhlasovali rozpuštění Sejmu, dolní komory parlamentu. Otevřeli tak cestu k předčasným volbám, které mají vyřešit současnou politickou krizi. Poláci by měli k urnám vyrazit 21. října.

K rozpuštění sněmovny byly potřeba dvě třetiny poslaneckých hlasů. Sejm má 460 křesel, pro návrh tedy muselo zvednout ruku minimálně 307 zákonodárců. Nakonec jich bylo 377. 

Výsledek v podstatě není překvapivý, neboť tři největší partaje - vládní Právo a spravedlnost (PiS) a opoziční Občanská platforma (PO) a Svaz demokratické levice (SLD) - už předem ohlásily, že budou hlasovat pro rozpuštění.

Proti byla ultrakatolická Liga polských rodin ministra školství Giertycha i populistická Sebeobrana Andrzeje Leppera. Tedy strany, které dřív tvořily s Kaczynského PiS vládní koalici.

I to se čekalo - Giertych a Lepper se totiž bojí, že v předčasných volbách prohrají a do Sejmu se vůbec nedostanou. Tomu nasvědčují i průzkumy preferencí, v nichž obě kontroverzní strany získávají sotva nutných pět procent.

Prezident Lech Kaczynki krátce po hlasování odvolal většinu ministrů vlády, kterou vede jeho bratr Jaroslaw. On a někteří ministři ve funkcích zůstali. Prezident tak zabránil tomu, aby poslanci mohli jednotlivým ministrům vyslovit nedůvěru, což plánovala opozice.

Zatýkání v řadách politiků
Předčasné volby mají vyřešit hlubokou politickou krizi, které momentálně Polskem zmítá. Vládní koalice se rozpadla, Sebeobranu dostihla aféra "práce za sex", kvůli níž si policie před dvěma týdny přišla pro poslance Andrzeje Lyzwinského. - více zde

Kauzu rozpoutala loni v prosinci bývalá zaměstnankyně strany Aneta Krawczyková: v deníku Gazeta Wyborcza obvinila představitele Sebeobrany - včetně šéfa Leppera - že jí poskytli práci výměnou za sexuální služby. Lyzwinski je podezřelý, že znásilnil několik žen, zneužíval podřízené a pokusil se i o únos. Hrozí mu deset let vězení. Zatýkání ve stranických řadách navíc nejspíš ještě neskončilo.

Nedlouho po Lyzwinském se v policejních spárech ocitl i před několika týdny odvolaný exministr obrany Janusz Kaczmarek. Oficiálně proto, že zavinil únik informací v korupční kauze kolem Andrzeje Leppera. - více zde 

Ovšem někteří komentátoři soudí, že Kaczmarek prostě jen leží premiéru Jaroslawu Kaczynskému v žaludku, protože ho na začátku léta obvinil z nezákonného shromažďování informací o politických oponentech a nepohodlných novinářích. Kaczynski tehdy svého dřívějšího přítele Kaczmarka okamžitě odvolal z ministerského postu. Zatčení tak může být dalším kolem pomsty.

Pomohou předčasné volby?
Politická scéna v Polsku je tedy napnutá na nejvyšší možnou míru. Uvolnit atmosféru mají právě předčasné volby, které se podle zákona musejí konat do 45 dnů po rozpuštění Sejmu. Prezident a premiérův bratr Lech Kaczynski je tak nejspíš vypíše na 21. října.

Není ovšem jisté, zda hlasování opravdu pomůže. Analytici míní, že problémy vyvěrají z hluboké vnitřní nestability a nové rozdání karet bude mít jen kosmetický efekt.

Podle posledních průzkumů by volby vyhrálo Právo a spravedlnost těsně před Občanskou platformou. Do sněmovny by se dostal i Svaz demokratické levice, do jehož čela se postavil exprezident Alexander Kwasniewski, a Polská lidová strana Waldemara Pawlaka. Velký otazník ale visí právě nad Ligou polských rodin a Sebeobranou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video