Vliv na zvolení nového generálního tajemníka budou mít pochopitelně i Spojené státy. Na snímku bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová s Radoslawem Sikorským.

Vliv na zvolení nového generálního tajemníka budou mít pochopitelně i Spojené státy. Na snímku bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová s Radoslawem Sikorským. | foto: Reuters

Polský šéf diplomacie zřejmě ohlásí kandidaturu na šéfa NATO

  • 0
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski zřejmě brzy ohlásí kandidaturu na post generálního tajemníka NATO. Šéf polské diplomacie se doposud vyhýbal jakémukoliv prohlášení, přiznal pouze, že Polsku na této funkci záleží.

Polské ambasády v členských zemích Aliance prý nyní zjišťují, jaké by měl Sikorski šance na podporu. O nástupci současného šéfa NATO, kterým je nizozemský politik Jaap de Hoop Scheffer, by měla Aliance začít jednat na summitu ve Štrasburku.

Nový tajemník ale bude znám zřejmě až po summitu, vyjednávání totiž obvykle trvají minimálně dva měsíce a Schefferovi vyprší mandát až na konci července.

Předností Sikorského by podle polských médií mohlo být to, že pochází z nové členské země Severoatlantické aliance, která letos slaví 60 let od svého založení.

Polský premiér Donald Tusk přiznal, že během návštěvy Hamburku minulý týden přesvědčoval německou kancléřku Angelu Merkelovou k podpoře polského kandidáta. Němci se však podle polského listu Dziennik obávají, že názory polského ministra jsou příliš protiruské.

Mezi hlavní kandidáty na místo generálního tajemníka podle médií v daných zemích patří dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, norská ministryně obrany Anne-Grete Strom-Erichsenová nebo právě Sikorski.

GENerálnÍ TAJEMNÍK NATO Generální tajemník NATO je z titulu své funkce předsedou Severoatlantické rady a odpovídá za její řízení. Zároveň je nejvýše postaveným civilistou v NATO, ale reprezentuje Alianci spíše navenek. Nemá skutečnou rozhodovací pravomoc, v případě neshod může sloužit jako prostředník. I když nezastupuje konkrétní zemi, má v diplomacii status "hlavy státu", který mu otevírá všechny státnické dveře a umožňuje mu tak lepší výkon této funkce. Funkční období generálního tajemníka NATO trvá čtyři roky, současný šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer je nicméně ve funkci o dva roky déle.

Mezi jmény se objevil například i slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš nebo český vicepremiér Alexandr Vondra. Ten však stejně jako dánský premiér Rasmussen spekulace o kandidatuře popřel.

Svoji kandidátku mají údajně také Francouzi - bývalou ministryni obrany Michele Alliotovou-Marieovou. Právě během vrcholné schůzky ve Štrasburku chce prezident Nicolas Sarkozy oznámit návrat Francie do integrovaného vojenského velení NATO, které země opustila v roce 1966.

, , natoaktual.cz

Video