Polský prezident už před časem slíbil, že pokud Irové smlouvu v druhém referendu schválí, nebude s podpisem otálet.

Polský prezident už před časem slíbil, že pokud Irové smlouvu v druhém referendu schválí, nebude s podpisem otálet. | foto: Profimedia.cz

Polský prezident podepsal Lisabon, zbývá souhlas Klause

  • 764
Polský prezident Lech Kaczyński dnes podepsal ratifikační dokument k Lisabonské smlouvě. Poslední unijní zemí, kde smlouva ještě nebyla schválena, je tak Česko. Po souhlasu obou komor parlamentu schází pouze podpis prezidenta Václava Klause.

Kaczyński před svým podpisem prohlásil, že smlouva znamená pro EU "změnu kvality". "Jsem hluboce přesvědčen, že tento velký experiment bude úspěšný," uvedl polský prezident.

Slavnostnímu aktu ve Varšavě byli mimo jiné přítomni předseda Evropské komise José Barroso, šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek a Fredrik Reinfeldt, premiér Švédska, které v současnosti Unii předsedá.

V České republice s ratifikací dokumentu sice vyslovily souhlas obě komory českého parlamentu, konečné slovo ale má prezident Václav Klaus.

O Klausově podmínce čtěte zde

Ten nyní čeká na verdikt Ústavního soudu, který smlouvu posuzuje na základě podnětu skupiny senátorů. Ve čtvrtek navíc vznesl požadavek, aby byl dokument doplněn dodatkem zajišťujícím Česku výjimku z Listiny základních práv EU, která je v Lisabonské smlouvě zakotvená.

Podle prezidenta totiž může zpochybnit právní jistoty českých obyvatel, protože může prolomit Benešovy dekrety a umožnit vysídlencům získat zpět své majetky.

Polský prezident už před časem slíbil, že pokud Irové smlouvu v druhém referendu schválí, nebude s podpisem otálet. Irové smlouvu před týdnem skutečně odsouhlasili. Polský prezident pak chvíli napínal vládu i unijní politiky, kdy svůj podpis připojí.

"Skutečnost, že irský lid změnil názor, znamenala oživení smlouvy, a proto už neexistuje žádná překážka pro její ratifikaci," řekl dnes Kaczyński. EU podle něj byla svazkem suverénních států a mělo by to tak zůstat i po vstupu smlouvy v platnost.

Hrad dnes nechtěl krok polského prezidenta komentovat. Naopak premiér Jan Fischer a ministr pro evropské záležitosti Štefan Fülle vyjádřili nad krokem sousední země radost. Oba politici věří, že se smlouvu podaří podepsat v dohledné době i v Česku.

"Předseda české vlády Jan Fischer dnešní podpis polského prezidenta Lecha Kaczyńského pod Lisabonskou smlouvu vítá. Současně věří, že v dohledné době se tento dokument podaří ratifikovat i v České republice," uvedl mluvčí Roman Prorok.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video