Polský ministr zahraničí: Vidíme jasně, že 11. září nás nezlomilo

  10:43
Jedenáctého září 2001 ve tři hodiny odpoledne varšavského času jsem mluvil po telefonu s polskou generální konzulkou v New Yorku. Informovala mě, že do Světového obchodního centra narazila dvě letadla. Uvědomil jsem si, že tento okamžik je víc než jen leteckou havárií. USA, svět i naše životy se měly zásadně změnit. O deset let později je zřejmé, že fanatici stojící za těmito útoky se ve dvou základních aspektech přepočítali. Pokládali západní demokracie za slabé – za neochotné či neschopné reagovat na jejich zlovolný extremismus. A zároveň očekávali, že muslimské komunity a státy povstanou a zmobilizují se za jejich miléniovým světonázorem.

Američané si připomněli desáté výročí teroristických útoků (11. září 2011) | foto: Reuters

Demokratický svět se ani zdaleka nezachoval nejistě či nerozhodně. Na teroristické ukrutnosti všech typů a podob zareagoval s nekompromisním odhodláním. Po celé Evropě i v Americe byla přijata nová opatření zajišťující shromažďování informací o možných teroristických útocích a podnikání urychlených (a někdy i rozsáhlých) akcí potřebných pro jejich prevenci či přerušení. Tam, kde je to možné, úzce spolupracujeme s Indií, Ruskem, Pákistánem, státy Perského zálivu i s dalšími klíčovými mezinárodními partnery.

Instituce a politiky zavedené Evropskou unií jsou živoucím dokladem nenápadných přínosů moderní přeshraniční integrace. Členské státy EU v dosud nevídané míře sdílejí vysoce citlivé zpravodajské a policejní informace, čímž zesilují veřejnou bezpečnost a současně dodržují právní a demokratické standardy, které patří k nejpřísnějším na světě. Tato operativní opatření jsou doplněna o pečlivě kalibrované politické přístupy, jejichž cílem je připouštět sociální rozmanitost, ale současně zmenšovat politický prostor pro netoleranci a náboženský fanatismus.

Je to víc než citlivé

Úspěch se nedostavuje snadno. Většina předáků al-Káidy je mrtvá, ale naše demokracie právem zažívají vášnivé debaty o prostředcích a cílech a o rovnováze mezi svobodou jednotlivce a státní autoritou. V současném složitém globálním ekonomickém klimatu budou obavy veřejnosti z přistěhovalectví a přístupu k pracovním místům zákonitě získávat na naléhavosti, což zvýší riziko, že se vynoří vzájemně si konkurující formy lumpenpopulismu a s nimi spojená napětí.

Ukázky z animovaného filmu al-Káidy zaměřeného na děti

A především platí, že účinné potlačení domácího extremismu Západem dohnalo potenciální teroristy – kteří se nyní soustřeďují v odlehlých koutech světa, odkud, jak doufají, budou moci beztrestně operovat – k přesunu na vyšší úroveň technické dokonalosti. V důsledku toho vznikají bolestná politická dilemata, která mohou rozdělovat i nejbližší spojence. Jak nejlépe zareagovat, pokud některé státy nemohou či nechtějí podniknout nezbytné kroky ke zmaření teroristického plánování na svém území? Jak naložit s důkazy o teroristickém plánování, pokud je shromáždily státy podezřelé z toho, že se uchylují k mučení?

Ryzí nihilistická iracionalita terorismu zatěžuje a testuje naši vlastní víru jako nic jiného. Přesto teroristické údery na New York, Londýn a Madrid v uplynulých deseti letech neotřásly západními demokraciemi. Naše společnosti jsou odolnější, otevřenější a pestřejší než kdykoliv dříve.

Náš úspěch však není samozřejmý. I dobře míněná sociální politika může mít nevítané následky. Především bychom měli být vděční policejním složkám a zpravodajským agenturám, jejichž nepolevující tvrdá práce a odhodlání daleko mimo zraky veřejnosti pomáhají zajišťovat naši bezpečnost.

Příslušnice pákistánské protiteroristické jednotky hlídkují v předvečer svátku íd al-fitr na trhu ve městě Multán.

Fanatismus, který neuspěl

Druhou velkou chybou teroristů z 11. září bylo přesvědčení, že jejich teroristické útoky vyvolají nepotlačitelné vzepětí protizápadního islamistického extremismu. V některých částech světa k radikalizaci tohoto typu skutečně došlo. Většinu obětí islamismem inspirovaného teroristického extremismu – často v hanebné formě sebevražedných útoků – však po 11. září představovali muslimové v Iráku, Pákistánu i jinde. A teroristické skupiny se musí uchylovat k organizovanému zločinu, aby mohly samy sebe financovat.

Stručně řečeno: násilný fanatismus al-Káidy a dalších organizací ani zdaleka nestojí v čele nějaké celosvětové islamistické revoluce, ale spíš připomíná odpudivou, leč zvládnutelnou formu ideologického toxického odpadu. V letošním roce se navíc těžiště pozornosti výrazně posunulo směrem od něj. Miliony lidí v severní Africe a na Blízkém východě totiž začaly požadovat normální společnost se základními demokratickými právy a především s vládou zákona. Kromě toho vítají uměřenou a uctivou podporu USA, Evropy i širšího světa.

Demonstrace v syrském městě Kfar Nebel

Tváří v tvář této nečekané výzvě se někteří zoufalí vládci – dnes především v Sýrii – uchylují k represivním, ba přímo teroristickým metodám a používají je proti vlastnímu otevřenému lidu. Evropský tlak na režim prezidenta Bašára Asada se stupňuje. Otřesná tyranie plukovníka Muammara Kaddáfího v Libyi se zhroutila; EU nyní velkoryse pomůže libyjskému lidu začít budovat moderní pluralitní společnost. Polská iniciativa za vytvoření Evropského fondu pro demokracii by zde mohla sehrát vedoucí roli, stejně jako v případě nedokončeného evropského cíle v podobě demokratizace v Bělorusku i jinde, například na upadající Ukrajině.

Duben 2011. Kaddáfí zdraví příznivce v komplexu Báb al-Azizíja. Po propuknutí povstání odsoudil rebely jako žoldáky teroristické sítě al-Káida, kteří jsou pod vlivem halucinogenních látek. Povstalci po půl roce občanské války vstoupili do Tripolisu.

Musíme zůstat ve střehu

Jen málokdo se rozhodne spáchat teroristické zvěrstvo. A z těch, kdo to udělají, se jen malý zlomek skutečně pokusí své rozhodnutí naplnit a jen mizivé procento z tohoto zlomku uspěje. Hlavní ponaučení z 11. září je nicméně takové, že v jakékoliv svobodné společnosti může minimální počet lidí využít své svobody a napáchat obrovské škody, zvláště když jejich skrytá motivace není příliš logická. To se velmi odlišnými způsoby projevilo například při červencovém vražedném běsnění v Norsku nebo nyní v hanebném zveřejnění obrovského počtu neredigovaných diplomatických depeší serverem WikiLeaks.

Radosław Sikorski při návštěvě Benghází

Ode dneška za deset let bude teroristická hrozba pravděpodobně ještě rozmanitější a nevyzpytatelnější. Nejrůznější domácí „extremistické skupiny jediného tématu“ v Evropě je zapotřebí bedlivě monitorovat. V každém případě jde o posedlé lidi, kteří si osobují právo rozhodovat o osudu jiných a využívají ke svým škodlivým cílům moderní technologie. Tento typ vzájemně nesouvisejících, ale úzce koncentrovaných hrozeb je už ze samotné podstaty téměř nemožné včas identifikovat a odstraňovat.

Demokratický svět samozřejmě nemůže vybudovat neprůstřelný dům. Můžeme však minimalizovat riziko tím, že zůstaneme ve střehu a za všech okolností budeme podporovat hodnoty, na nichž jsou naše společnosti založeny.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Pomstím Palestinu, psal ve Francii podezřelý z únosu a znásilnění Židovky

25. dubna 2024  16:18

Policie ve Francii zadržela dvaatřicetiletého muže z pařížského předměstí Gennevilliers, který čelí...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...