Maciej Giertych na zasedání europarlamentu

Maciej Giertych na zasedání europarlamentu | foto: Profimedia.cz

Polský europoslanec přirovnal Merkelovou k Hitlerovi

  • 102
Německá kancléřka Angela Merkelová se prý podobá Adolfu Hitlerovi. Tvrdí to polský europoslanec Maciej Giertych. Stejně jako on chce prý ovládnout Evropu. Němci oficiálně nereagovali a nejspíš ani nebudou. Merkelová dnes přednese projev, ve kterém shrne uplynulou polovinu svého funkčního období.

"Tisíc let se Němci snažili ovládnout Evropu. Nyní se pokouší o to samé, ale jinými prostředky," řekl europoslanec a otec známého vicepremiéra a ministra školství  Romana Giertycha.

Podle europoslance a člena Ligy polských rodin se Merkelová a Hitler neliší v cílech, ale v prostředcích. "Angela Merkelová je chytřejší, protože neargumentuje silou," řekl listu Žycie Warszawy.

Polské televizi TVN24 Giertych řekl, že jeho slova jsou vytržená z kontextu. Na otázku, zda přirovnání nenaruší polsko-německé vztahy, odpověděl, že Polsko nejvíc poškodí červnová smlouva o reformě Evropské unie. - více zde

"Smlouva podřizuje polské zájmy nejsilnějším zájmům v Evropě, tedy německým," říká Giertych. Němci podle něj prosadili dokument, který jim zajišťuje největší vliv.

Proti politikovi, který se v minulosti pochvalně vyslovoval o španělském diktátorovi Francovi, se už ozvali další polští europoslanci. Podle sociálního demokrata Dariusze Rosatiho potřebuje Giertych lékařskou pomoc, Konrad Szymanski ze strany Právo a spravedlnost zase doufá, že ho nikdo nebude brát vážně.

Merkelová bilancovala
Němci na Giertychova slova oficiálně nereagovali a pravděpodobně ani nebudou. Zdrženlivost zachovali i před měsícem, kdy polský premiér Jaroslaw Kaczynski žádal pro svou zemi silnější hlas v Evropě a argumentoval přitom druhou světovou válkou. "Žádáme jen, abychom dostali zpět, o co jsme přišli. Kdyby Polsko neprožilo léta 1939 až 1945, mělo by 66 milionů obyvatel," prohlásil premiér.

Angela Merkelová místo půtek s Poláky bilancovala  "poločas" vlády velké koalice. Na tradiční tiskové konferenci před letními prázdninami vyzdvihla pozitivní ekonomický vývoj, na který chce v druhém poločase navázat. "Uděláme vše proto, abychom posílili základy růstu," řekla kancléřka. Vláda se proto zaměří na investice do technologií a vzdělání.

Kancléřka se také postavila za ministra vnitra Wolfganga Schäubleho. Ten čelí v posledních dnech mediálnímu tlaku kvůli tvrdým bezpečnostním opatřením, která doporučuje zavést v souvislosti s hrozbou terorismu. Merkelová uvedla, že Schäuble se musí vypořádat s kvalitativně novými hrozbami a že ona osobně žádné zákazy smýšlení neudílí.

Merkelové se daří, SPD chřadne
Merkelová se zatím prosadila především na mezinárodní scéně. Mezi vrcholy její kariéry patří setkání zemí G8 v Heiligendammu, na kterém prosazovala dohodu o globálním oteplování (více zde), a červnový summit EU, kterému Němci předsedali. - více zde

Na domácí půdě je její tempo pomalejší. Vláda křesťanských demokratů (CDU) musí složitě hledat shodu s druhým členem koalice, sociální demokracií (SPD).

Mezi oběma stranami to průběžně skřípe. Existují dokonce náznaky, že CDU i SPD zahájí neformální kampaň už víc než dva roky před volbami. Pokud se strany budou chtít už nyní "vyprofilovat", činnost vlády se na dva roky zablokuje.

Mezi Němci je Merkelová populární. V kancléřském úřadu by ji potvrdilo 55 % z nich. Preference CDU jsou nižší. Pohybují se kolem 38 % a o dvě procenta tak zaostávají za hranicí, která by CDU umožnila sestavit většinovou vládu s liberální FDP.

Podpora sociálních demokratů je nejnižší od voleb 2005. Hlas by jim dalo jen 24 % voličů. Němci příliš nevěří předsedovi socialistů Kurtu Beckovi. V čele státu by si ho přálo vidět jen 16 % voličů. SPD ohrožuje i sjednocená Levice (Die Linke) Oscara Lafontaina. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video