Polsko získalo první MiGy

Prvních pět stíhaček ruské výroby MiG-29 z výzbroje bývalé NDR předal německý ministr obrany Peter Struck polské armádě. Polsko od německé armády nakoupí za symbolickou cenu celkem 23 těchto letounů. Bundeswehr totiž ušetří předáním letounů až několik milionů eur, které ročně vynakládá na údržbu a konzervaci těchto strojů.

Pět stíhaček převzal polský ministr obrany Jerzy Smajdzinski na letišti poblíž Rostocku.

Polsko má stíhačky MiG-29 ještě z vlastního nákupu v SSSR. V devadesátých pak letech získalo deset stejných strojů od českého letectva výměnou za vrtulníky Sokol.

Německé vzdušné síly tyto stroje v podstatě nevyužívají a odprodejem se zbaví mnohamilionových nákladů na jejich provoz a údržbu. Všech 23 letounů předá Polsku do poloviny roku 2004.

Dohoda o prodeji letounů navazuje na obdobný kontrakt na dodávky německých tanků Leopard. Polsko získá z přebytečných rezerv Bundeswehru 128 modernizovaných tanků za v přepočtu asi 12 miliard korun.

Polsko si od zánovních stíhaček slibuje, že jimi překlene období, než nakoupí zcela nové stíhací letouny. "Nákup přispěje k větší integraci polského letectva do Severoatlantické aliance," uvedl polský ministr obrany Jerzy Smajdzinski.

Smlouvu na dodávky 48 nových bojových letounů F-16 od společnosti Lockheed Martin již Polsko uzavřelo. Za největší kontrakt v historii zaplatí kolem 3,5 miliardy dolarů - tedy v přepočtu více než 100 miliard korun. Na oplátku ale získá do země investice za 6 miliard dolarů, k čemuž se americká strana zavázala.

Polsko jako první ze zemí střední Evropy definitivně vyřešilo problém s nadzvukovými

PŘÍLOHY

letouny pro armádu. V Maďarsku nahradí stroje MiG-29 v horizontu dvou až tří let letouny Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAE Systems-Saab. Maďarsko si stroje pronajme na 14 let.

Česká republika původně plánovala vyzbrojení vojenského letectva rovněž letounem Gripen, když z vyhlášeného tendru už dopředu odstoupili všichni ostatní uchazeči.

Loni v listopadu však nakonec česká vláda smlouvu nepodepsala. Řešení kvůli tíživé finanční situaci především po loňských záplavách odložila na neurčito. Letos opět vypsala nový tendr s tím, že vhodné řešení vybere ještě letos na podzim. V úvahu totiž připadá několik variant, včetně pronájmu nebo koupě starších strojů Tornado z Británie.

O nákupu nových stíhaček uvažuje i Slovensko. Ministerstvo obrany pak při integraci do společné protivzdušné obrany NATO spoléhá na 18 stíhaček MiG-29, které Slovensku zůstaly po rozdělení česko-slovenské federace. Stroje jsou ale ve špatném stavu a projdou rozsáhlou modernizací, která by měla jejich životnost zvýšit o patnáct let.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video