Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MF DNES

Polsko žádá, aby si Češi odvezli 20 tisíc tun odpadu z Katovic

  • 103
V Katovicích leží 20 tisíc tun nebezpečného odpadu z Česka, který může způsobit ekologickou katastrofu. Uvedl to polský web gazeta.pl. Polsko se proto obrátilo na české ministerstvo životního prostředí se žádostí, aby Češi dehty vzniklé při zpracování ropy smíchané s uhelným prachem odvezli. Ministerstvo případ vyšetřuje.

Halda vyrostla na okraji Katovic v prostoru bývalé Uthemannovy hutě. "Nemáme pochybnosti o tom, že to jsou nebezpečné materiály, neutralizovaný dehet vzniklý při zpracování ropy, který byl smíchán s uhelným prachem," prohlásila šéfka inspekce životního prostředí v polském Slezsku Anna Wrześniaková.

Odpad leží v bývalé huti pod širým nebem. Deště by proto mohly způsobit, že by se jedovaté látky mohly dostat do spodních vod. To by znamenalo ekologickou katastrofu, píše server gazeta.pl. Při spalování takového materiálu se pak musí dodržovat přísné podmínky, jinak do vzduchu unikají chemikálie nebezpečné pro člověka.

Na Ústecko to nevozte!

K nebezpečnému odpadu pocházejícímu z ostravských lagun se vyjádřil i Jiří Paroubek ze strany Národní socialisté - levice 21. století. Látky se podle něj měly vytěžit, vyrobit z nich palivo a to prodat například elektrárnám. Protože ale obsahují sanované toxické látky, Polsko je nyní posílá zpět.
"Pokud se firmy a společnosti, které nebezpečný odpad do Polska vyvezly, k této kauze nebudou hlásit, nápravu a odvoz odpadu zpět do České republiky zaplatí daňoví poplatníci, a to nejen po finanční stránce, ale také po stránce reálného ohrožení zdraví a zhoršení životního prostředí," upozornil Paroubek.
Jako poslanec Ústeckého kraje prý proto odmítá, aby odpad z lagun skončil na skládce u Litvínova. "Stávající plán totiž počítá s tím, že odpad bude opět jako palivo spálen v cementárně Lafarge v Čížkovicích. Stanovené limity pro spalování těchto látek, které umožňují spálit cca 20 tisíc tun ročně, slibují, že stovky tisíc tun nebezpečného a toxického odpadu budou dlouhá léta skladovat v Ústeckém kraji. Obávám se, že většina občanů Ústeckého kraje o tomto problému a ohrožení ani neví," míní Paroubek.
Ten očekává, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se k tomu co nejdříve vyjádří.

Poláci prý o případu informovali české ministerstvo životního prostředí a čekají na odpověď. "Předali jsme žádost, aby se nebezpečné látky vrátily do Česka. Čekáme na odpověď," řekla Izabela Szadurová z polského inspektorátu ochrany životního prostředí.

Odpad je z ostravských lagun, ministerstvo ho nechce

České ministerstvo životního prostředí Polákům odpovědělo už v půlce října, odpad, který pochází z ostravských ropných lagun, si nyní nepřevezme.

"Dne 13. října jsme na příslušný polský úřad odeslali dopis, ve kterém uvádíme, že s ohledem na složitost případu a probíhající šetření při postupném předávání materiálů několika subjekty není reálné dodržet polskou stranou požadovanou lhůtu 30 dnů na převzetí odpadů. V souladu s evropským nařízením o přeshraniční přepravě odpadů není pevná lhůta pro řešení nelegálních přeprav stanovena," uvedla mluvčí resortu Michaela Jendeková s tím, že odpad je z ostravských lagun.

Jendeková dodala, že ministerstvo životního prostředí, inspekce životního prostředí, ministerstvo průmyslu a další úřady prověřují okolnosti vývozu odpadu. Podle výsledků pak chce resort jednat s Polskem o konkrétním řešení situace.

"V tuto chvíli není možné předjímat výsledky našich šetření, které očekáváme nejpozději do konce měsíce listopadu," dodala mluvčí. Případ je podle ní složitý, protože v něm figuruje spousta soukromých subjektů. Navíc, zatímco česká strana považuje materiál za palivo, polská strana jej má za nebezpečný odpad.

Odpad vozila česká auta

Že jde o český odpad, potvrdili například pracovníci katovického Muzea těžby rud. "Viděli jsme, jak nákladní vozy s českými registračními značkami přivážejí nějaký černý materiál. Nevěděli jsme, čí to je a popravdě ani co to tam vysypávají," řekli polskému serveru.

Podle likvidátora hutě Kazimierze Kwaśniaka byl pozemek pronajatý jedné firmě ze Sosnowce jako prostor pro skladování paliva. "Část toho se už asi prodala, protože kus haldy zmizel," uvedl.

Aby se nebezpečné látky z haldy v Katovicích nešířily dál, vydala generální inspekce životního prostředí zákaz převážení tohoto odpadu po polském území. Případ bude vyšetřovat polská prokuratura. Nepovolený dovoz odpadu občas trápí také Česko, zejména oblasti, které leží blízko německých hranic.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video